HABER

"Savaş, petrol fiyatlarını etkileyecek"

İSTANBUL (İHA) - Türkiye Akaryakıt Bayileri Petrol ve Gaz Şirketleri İşveren Sendikası Başkanvekili Rasih Arbay, Irak'ta yaşanacak muhtemel bir savaşın süresinin petrol ve petrol ürünleri fiyatlarının belirlenmesinde büyük rol oynayacağını söyledi.

Irak operasyonuyla ilgili senaryoların petrol piyasaları yönüyle İHA'ya değerlendiren Rasih Arbay, petrolün fiyatının yükselmesi ile petrol piyasalarının Irak harekatının birinci aşamasını satın aldığını belirtti. İlk senaryoya göre,savaş ihtimali olmazsa ham petrolün derhal geri çekilip 25 doların altına ineceğini belirten Arbay, "Bir başka senaryo olan savaşın 4-6 hafta sürmesi halinde, petrolün varili 40 - 45 doları bulur. Bu da, Türkiye bütçesine bir yılda 2.5 milyar, 3 ayda 600 milyon dolar, 1 ayda 200 milyon dolarlık yük getirir" diye konuştu.

Operasyonun uzun sürmesine yönelik senaryoyu tahmin bile etmek istemediklerini kaydeden Arbay, "Bu durumda ham petrolün varili 50 doların üzerine çıkabilir. Bu yükü sadece Türkiye ekonomisinin değil çok gelişmiş ekonomilerin bile kaldırması söz konusu olamaz. Dünya ekonomisi kaldıramayacağı bir savaşa uzun süre müsaade edemez" dedi.

Operasyon sırasında yaşanabilecek risklere de değinen Rasih Arbay, "Kısa savaşta, eğer Saddam hammadde kuyularını ve imkanlarını tahrip edip, Kuveyt ve Suudi Arabistan'a yönelikte saldırıda bulunursa ham petrolün varili 50 doların çok üzerine çıkar. Bunu da hiçbir ülke kaldıramaz. Böyle bir senaryoda Türkiye'de benzinin litresi iki buçuk milyon liraya çıkabilir" diye konuştu.
Türkiye'de rafineri stoklarının yeterli olduğunu dile getiren Arbay, kısa dönemde bir sıkıntı yaşanmayacağını belirterek, "Gerekli tedbirler alınmıştır. Kış aylarının da göz önünde bulundurulup bir takım tasarruf tedbirleri gündeme gelebilir" diye konuştu.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön