HABER

Savaş, sağlığı bozuyor

İSTANBUL (İHA) - Türk Kalp Vakfı Başkanı Çetin Yıldırımakın, savaş konulu haberlerin kalp ve damar hastalıkları riskini arttırdığını söyledi. Savaş konulu haberlerle ilgili değerlendirme yapan Türk Kalp Vakfı Başkanı Çetin Yıldırımakın yaptığı açıklamada, "ABD'nin Irak'a yapacağı saldırı planı ve hazırlıklarıyla Türkiye'nin bu savaşa katılması konusunda günler, hatta aylardır süren haberler kalp ve damar hastalıkları riskini arttırıyor" dedi. Çetin Yıldırımakın, son günlerinde kalp rahatsızlıkların arttığına dikkat çekerek,"Yaşanan ekonomik kriz,dış ve doğa etkenleri ile ülke genelindeki bütün sorunlar vatandaşların sağlığını etkiliyor. Özellikle de kalp üzerinde olumsuz etki yapıyor. Bu nedenle kalp ve damar hastalıkları ve ölümlerde artma görüldü" diye konuştu.
Çetin Yıldırımakın, son aylarda gündemden düşmeyen Avrupa Birliği'ne katılma konusunda yapılan mücadelenin ve alınan sonuçların tansiyonu artırdığını belirterek, "Vakfımıza gelen hasta sayısında artış oldu. Elde edilen veriler ve hasta sayısındaki artışın hayat şartlarına bağlı güncel olaylardan kaynaklandığı anlaşılmaktadır" dedi.

Dünyanın en büyük sorunu ve düşmanı kalp ve damar hastalıkları olduğunu ifade eden Yıldırımakın, "Bu konu bir savaş kadar tehlike sinyalleri veriyor. Uluslararası kalp örgütlerinin resmi açıklamalarına göre 2030 yılına kadar kalp ve damar hastalıklarında ve bunlara bağlı ölümlerde en ufak bir azalma olmayacak. Aksine artacak" dedi.

Yıldırımakın, spor karşılaşmalarındaki tribün içi ve dışı olaylar heyecanla beraber kalp hastalığı riskini beraberinde getirdiğini hatırlatarak, "Karlı ve soğuk geçen kış günlerinde kalp hastalarının iyi korunması gerekiyor" uyarısında bulundu.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön