HABER

"Savaş turizm için felaket"

MUĞLA (İHA) - Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Marmaris Bölgesel Yürütme Kurulu Başkanı İsmail Özbozdağ, "Savaş Türk turizmi için felaket olacaktır" dedi. Yaralarını yeni sarmaya başlayan turizm sektörünün, Irak savaşı ile yeniden bunalıma gireceğini iddia eden TÜRSAB Marmaris Bölgesel Yürütme Kurulu Başkanı İsmail Özbozdağ, "Savaşa sadece turizmin penceresinden bakmıyoruz. Dünyada yeni bir tehlike vardır. TÜRSAB olarak, postmodern olarak adlandırılan şu anki dönemi, kuşku dönemi olarak değerlendiriyoruz. Dünya savaş şarkılarının söylendiği tehlikeli bir yer haline gelmiştir. Bu şartlar altında, insanların evlerinden binlerce kilometre uzaklıktaki bir yere tatile gitmesini bekleyemezsiniz" diye konuştu.

Özbozdağ, otomotiv sektörünün ardından, turizmin sektörünün ülkeye en çok para kazandıran sektör olduğuna dikkat çekerek, "Ülkemizin nasıl bir tehlike ile karşı karşıya olduğu ortadadır. Hepimizin, başka bir sıkıntıya tahammülü kalmamıştır. Özellikle bugünlerde herkesi savaşa karşı olmaya çağırıyoruz. Savaş hepimiz için felaket olacaktır. Türk halkı olarak savaşa karşı bir kamuoyu oluşturmamız lazım. Hükümeti ülkeyi savaşa sokmaması konusunda uyarmak gerekiyor. Zaten, 'Dünya barışını sağlayacağım' diye bir ülkeye girmek doğru değildir. Bu savaş rant savaşından başka bir şey olmayacaktır" dedi.

Muhtemel bir Irak savaşında Türkiye'deki turizm bölgeleri içerisinde en çok etkilenecek yerin Marmaris olacağını kaydeden Özbozdağ, "Türkiye'de turizmin en yoğun olduğu yerlerin başında Antalya ve daha sonra da Marmaris, Bodrum ve Fethiye üçgeni geliyor. Savaş en çok Marmaris'i etkileyecektir. Çünkü Marmaris diğer bölgelere nazaran, yüzde yüz turizme endeksli durumdadır. Antalya ve Fethiye'de turizmin yanı sıra tarım da ön plana çıkmaktadır. Buradaki insanların tek geçim kaynağı turizm değildir. Ancak Marmaris'te yaşayan insanlar 6 aylık turizm sezonunda kazandıkları para ile 12 ay geçimlerini sağlamak zorunda" dedi.

1991 yılındaki Körfez Savaşı'na göre, önümüzdeki muhtemel savaşın Türkiye'ye daha pahalıya mal olacağını iddia eden TÜRSAB Marmaris Bölgesel Yürütme Kurulu Başkanı İsmail Özbozdağ, "Körfez Savaşı'ndaki Türk turizminin kapasitesi ile şu anki kapasite aynı değil. Örneğin Marmaris'te şu an için 50 bin yatak kapasitesi mevcut. 1991 yılında Marmaris'te olduğu gibi diğer turistlik yerlerde de bu kapasite şimdikinin yarısı kadardı. Yaşanacak bu bunalım rüzgarı ile birçok turizmci zor günler yaşayacaktır. Ayakta kalmayı başaranlar çok az olacaktır. Oteller satışa çıkarılıp, mevcut otellerdeki fiyatlar da çok aşağılara düşecektir" diye konuştu.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön