HABER

"Savaş Türkiye için felaket olur"

ANKARA (İHA) - Türkiye Ziraatçılar Derneği Genel Başkanı İbrahim Yetkin, yeni bir Irak savaşının Türkiye için felaket olacağını, Türkiye'nin bu savaşa müdahalesi durumunda doğrudan kaybının 20 milyar doları, dolaylı kaybının ise 18 milyar doları bulacağını söyledi.

İbrahim Yetkin, Dernek Genel Merkezi'nde düzenlediği basın toplantısında Irak'taki muhtemel bir savaşın Türkiye'yi nasıl ve ne kadar etkileyeceğini anlattı. Yetkin, yeni bir Irak savaşının Türkiye için bir felaket olacağını belirterek, Türkiye'nin siyasi olarak bölünme tehlikesi ile karşı karşıya kalacağını ve ekonomik olarak da iflasa sürükleneceğini öne sürdü. Yetkin, "Şu anda bile 1991 yılındaki Körfez Savaşı'nın faturasını IMF programı ile ödeyen ekonomi ve tarım sektörünün dış baskılar sonucu ne duruma geleceğini tahmin etmek zor değildir" diye konuştu.

1991 yılındaki Körfez Savaşı'nın en fazla vurduğu kesimlerden birinin tarım ve hayvancılık kesimi olduğunun altını çizen Yetkin, tarım kesiminin temsilcisi olarak Türkiye'nin ulusal, toplumsal çıkar ve menfaatlerini koruyup savunmayan hiçbir savaşa taraf ve taraftar olmadıklarını ifade etti. Yetkin, konuşmasına şöyle devam etti:
"Son derece önemli bir etnik bölücülük girişimine sahne olmuş, hemen yanıbaşında bölgeyi karıştırmak isteyen bir büyük devletin kuklası olarak kurulmak istenen, hatta fiili olarak kurulmuş bulunan bir yapay oluşum Türkiye'nin geleceği açısından büyük bir risk unsurudur. Türkiye, kendi menfaatlerine aykırı bir savaşı yürütecek yabancı askerlere Türkiye'de kitlesel barınma ve faaliyet gösterme olanağı sağlamamalıdır."

Son günlere kadar Türkiye'nin komşularına ihracat payının yüzde 8'lerde olduğunu belirten Yetkin, "Buna karşılık Irak'a müdahale edilirse sadece 2003 yılı içerisinde Türkiye'nin doğrudan kaybı 20 milyar dolar, dolaylı kaybı ise 18 milyar dolar olacağı hesaplanmıştır. Bu çalışma hükümetin elindedir. Buna karşılık, iktidardaki partinin genel başkanı ABD'nin düşündüğü tazminatın 1 milyar dolar civarında bir yardımdan ibaret olduğunu belirtmiştir. Bu sonuçlar gösteriyor ki yeni bir Irak savaşı Türkiye için bir felaket olacaktır" dedi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler