HABER

'Savaşa hayır' bildirisi

ANKARA (İHA) - TBMM İnsan Hakları İnceleme Komisyonu Başkanı Mehmet Elkatmış, "Savaş Türkiye'nin sınırlarına yakın bir yerde olacak. Türkiye'nin de savaşa katılıp katılmaması tartışılıyor. Biz savaş istemiyoruz. İki arkadaşımızı görevlendirdik. yarın bu bildiriyi açıklayacağız ve ilgili yerlere de göndereceğiz" dedi.
TBMM İnsan Hakları İnceleme Komisyonu, bugün Komisyon Başkanı Mehmet Elkatmış Başkanlığı'nda toplandı. Toplantı sonrası bir açıklama yapan Komisyon Başkanı Elkatmış, komisyon olarak gündem belirlediklerini söyledi.

Açıklamasında, insan hakkı ihlali olan her alanda çalışacaklarını kaydeden Elkatmış, öncelikli gündem maddelerinin 'Savaşa Hayır' bildirisi olduğunu belirtti. Elkatmış, "Bir savaşın eşiğindeyiz. Savaş hiçbir zaman istenmez. İçinde de olsa insanlar telef olur, insan hakkı ihlal edilir, dışında da olsa o insanlar dolaylı olarak zarar görür. Bu nedenle hazırladığımız bildiriyi gerekli yerlere göndereceğiz" dedi.

"ULUSLARARASI AF ÖRGÜTÜ'NDE TEMSİL EDİLMEYİ DÜŞÜNÜYORUZ" Elkatmış açıklamalarında, OHAL'in kaldırılmasına rağmen bazı şikayetlerin kendilerine geldiğini ve "Fiilen OHAL'in kalkmadığı" iddiaları bulunduğunu ifade ederek önümüzdeki günlerde bu illere gidilerek gerekli incelemelerin yapılacağını ve raporlar hazırlanacağını söyledi. Elkatmış, illerdeki incelemelerin 8 Ocak tarihinde bütün sivil toplum örgütü temsilcileriyle yapılacak toplantının ardından 10-13 Ocak tarihinde başlayacağını da belirtti.

Elkatmış, İnsan Hakları Komsiyonu'nda herhangi bir yasanın görüşülmediğini, ancak bunun bir eksiklik olduğunu belirterek, "Biz hiçbir tarafa bağlı değiliz. Bağımsız bir komisyonuz. Kanunla kurulmuş olmamıza rağmen, insan hakları ile ilgili konularda bize kanun tasarı ve teklifleri gönderilmiyor. Bizim görüşümüz alınmıyor. Bunun sağlanması için de gerekli çalışmaları yapacağız" dedi.

Elkatmış, komisyonun geçen dönem olduğu gibi cezaevi, karakollar, ölüm oruçları gibi konulara eğileceğini, cezaevleri ve karakolları denetleyeceklerini, ölüm oruçlarının kaldırılması için gerekli çalışmaları yapacaklarını ifade etti.

Komisyonun her ay toplanacağını belirten Elkatmış, ancak gerekmesi halinde daha sık da toplanabileceklerini ifade etti.
Elkatmış, çalışma alanlarının insan hakları olması dolayısıyla diğer ulusal ve uluslararası komisyonlarda temsil imkanlarını aradıklarını ifade ederek, "Uluslararası kuruluşlarla çok az olmuştur. Şimdiye kadar komisyonumuz bu komisyonlarda temsil edilememiştir. Bu biraz da Dışişleri bakanlığımızın hatasıdır. Komisyona bilgi verilmemiştir. Komisyon da talep etmemiştir. İkili bir hata belki. Nasıl onlar gelip insan hakları konusunda Türkiye'ye baskı yapıyorlar, temasları oluyor, inceleme yapıyorlarsa biz de bir takım uluslararası komisyonlarda temsil edileceğiz, söz hakkımız olacak. O ülkelerdeki insan hakları ihlallerini inceleyeceğiz. BM, AB gibi Uluslararası Af örgütü gibi kuruluşlarda temsil edilmeyi düşünüyoruz gerekli çalışmaları da yapacağız" ifadelerine yer verdi.
Elkatmış 21. yüzyılın insan hakları yüzyılı olduğuna işaret ederek, "Biz çalışmalarımızı yeni dönemde hükümetle değil, sivil toplum örgütleriyle birlikte yürüteceğiz. Diğer dönemden bu dönemin en önemli farkı bu. Diğer bazı farklılıkları da var. Çok güzel çalışmalar yapacağız" ifadelerini kullandı.

"İNSAN HAKLARINI DAHA FAZLASIYLA İHLAL EDEN DEVLETTİR" Basın mensuplarının sorularını da cevaplandıran Elkatmış, 'Savaşa Hayır' bildirisinin hangi ülkelere veya makamlara gönderileceği konusundaki bir soruya, "Öncelikle kamuoyuna, ABD ve Irak Büyükelçiliklerine, her tarafa göndereceğiz" karşılığını verdi.
Elkatmış, ABD'nin 20 bin askerini Güneydoğu'daki illere yerleştirilmesi konusundaki şahsi görüşünün sorulması üzerine, "Kişisel olarak karşıyım tabi. Yabancı güçlerin konuşlanmasına, savaş haline getirilmesine, karşıyım" karşılığını verdi.
Komisyon çalışmalarında özellikle hükümetle değil de sivil toplum örgütleriyle çalışacakları ve önceki dönemdeki gibi olmayacağı sözlerinin hatırlatılması ve bu yönde bazı sorunların çıkıp çıkmadığının sorulması üzerine Elkatmış, "Elbette bir takım sıkıntıların olduğu sizce de malum. Neredeyse hükümet meselesi haline getirildi İnsan Hakları Komisyonu meselesi. Bir takım hatalar oldu. İnsan haklarını daha fazlasıyla ihlal eden devlettir. Devlet ihlal ediyor. Hele Hele Türkiye gibi ülkelerde bizim ülkemizde ve bize benzeyen bir takım ülkelerde, bir takım demokrasiyle idare edilmeyen ülkelerde insan haklarını ihlal eden devlettir devletin kurumlarıdır. Tabii ki yönetimle de hükümetlerle de irtibatımız olacak, onlarla da görüşmelerimiz olacak ama birinci derecedeki muhatabımız ve beraber çalışacağımız sivil toplum örgütleri olacaktır" karşılığını verdi.

Elkatmış, bir soru üzerine de Tunceli Bingöl, Muş, Siirt, Batman Mardin, Şırnak Hakkari gibi illere giderek buralarda gerekli insan hakkı ihlali incelemelerini yapacaklarını söyledi ve bu bölgeleri mutat olarak ziyaret edeceklerini belirtti.
Elkatmış, bir soru üzerine türban konusunun da gündeme geldiğini belirterek, bu konuda da bir çalışma yapacaklarına işaret etti.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön