HABER

Savunma Bakanı istifa etmiyor

EuroHawk skandalı nedeniyle muhalefetin istifasını istediği Bakan de Maiziere kendisini savundu.

Savunma Bakanı istifa etmiyor

Almanya'da fiyaskoyla sonuçlanan EuroHawk projesi nedeniyle eleştirilerin odağında olan Savunma Bakanı Thomas de Maiziere, muhalefetin istifa çağrılarını geri çevirdi.

Federal Meclis'te soruşturma komisyonunda ifade veren Savunma Bakanı, başarısız olan insansız hava aracı projesinin rafa kaldırılması konusunda çok geç karar aldığı eleştirilerini kabul etmedi.

Sorunlardan Mart ayında haberdar olduğunu, durumun ciddiyetinin ancak Mayıs ayında ortaya çıktığını belirten de Maiziere "Benim değerlendirmeme göre kararımın zamanlaması çok geç değildi” ifadelerini kullandı.

12 yıldır süren ve yaklaşık 660 milyon euro harcanan EuroHawk insansız hava aracı projesi, başarısızlık nedeniyle Savunma Bakanı'nın kararıyla Mayıs ayında rafa kaldırılmıştı.

Muhalefet, projede fiyaskonun çok önceden bilinmesine rağmen bu kararın çok geç alındığını, Almanya'nın milyonlarca euro zarara uğratıldığını savunuyor. Savunma Bakanı de Maiziere ise göreve geldiği tarihte, projeye ayrılan miktarın yüzde 85'inin zaten harcanmış olduğunu kaydediyor.

Almanya Başbakanı Angela Merkel, partisinde kendisine yakın isimlerden olan de Maiziere'e daha önce desteğini açıklamıştı.

Sorumluluğu ekibine yükledi

Meclis'te soruşturma komisyonunda ifade veren Savunma Bakanı, sorular karşısında sıkıntılı anlar yaşarken, sorumluluğu Bakanlık'taki yardımcılarına yükledi. Projedeki sorunlar konusunda yeterince bilgilendirilmediğini savunan Bakan de Maiziere, Savunma Bakanlığı yönetiminde bazı değişikliklerin olabileceği sinyalini verdi.

Amerikan Global Hawk insansız hava araçlarının modifiye edilmesi ve bunlara Alman sensörlerinin takılmasını öngören Euro Hawk projesinde ilk başarılı uçuş 2010 yılında yapılmıştı. Ancak bir süre sonra, EuroHawk'ların Avrupa hava sahasında kullanılabilmesi için gerekli izinleri alamayacağı, teknik koşulları karşılayamayacağı ortaya çıkmış, sürekli artan maliyetler projeyi içinden çıkılmaz hale getirmişti.

Federal Meclis soruşturma komisyonu Euro Hawk skandalıyla ilgili raporu 31 Ağustos'ta kamuoyuna açıklamayı planlıyor. 22 Eylül'deki genel seçimler öncesinde açıklanacak rapor, Merkel liderliğindeki Hrıstiyan Demokratlar için endişe kaynağı olmayı sürdürüyor.

© Deutsche Welle Türkçe

DW/dpa, AŞ/BK

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 1 yorum
almanlar da siyaset konusunda bizden birşeyler öğrenmeye başlamışlar anlaşılan :)
Geri Dön