HABER

Schmidt: "Türkiye köprü değil"

Roma (AA) - Almanya'nın eski başbakanlarından Helmut Schmidt, AB'ye kabul edilecek bir Türkiye'nin Batı ile İslam arasında bir köprü işlevi görebileceği biçimindeki yaklaşımın doğru olmadığını söyledi.

İtalya'nın Floransa kentinde "Avrupa Sözü" başlığı altında düzenlenen uluslararası bir toplantıda konuşan Helmut Schmidt, Arap dünyasında Türkiye'nin sevilmediğini ileri sürerek, "Türkiye, Avrupa ile İslam arasında köprü değildir. Hiçbir Arap imam, kendisine Türkiye'den davet gelmesini istemez. Arapların Osmanlı egemenliği döneminde nasıl acılar çektiklerini hatırlamak yeterlidir" dedi.

Schmidt, Türkiye'nin AB üyeliği düşüncesinin de ABD'nin gündeme getirdiği bir konu olduğunu savundu.

"Türkiye'nin, son yıllarda Arap dünyasından çok İsrail ile yakınlaştığını" savunan Schmidt, Türkiye'nin NATO'ya ABD'nin askeri çıkarları nedeniyle dahil olduğunu öne sürdüğü konuşmasında, "Türkiye'nin AB'ye girişinden ilk söz edenler de ABD'liler olmuştur. Bunu da, Avrupa'nın çıkarlarından çok, ABD'nin askeri çıkarları nedeniyle gündeme getirmişlerdir" dedi.

Schmidt, AB'nin İslam dünyasıyla diyalogtan önce kendi kurumlarını güçlendirmesi gerektiğini belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Avrupa, önce kendi kurumlarını güçlendirmeli, tüm İslam dünyasıyla konuşmayı daha sonra düşünmelidir. İslam, 1 milyar 600 milyon kişiden oluşan ve de kendileriyle bir kültürel buluşma mekanı bulmamız gereken bir olgu konumundadır. Ama günümüzde İslam ile Avrupa arasında herhangi bir diyalog yoktur."

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön