HABER

Seçim anketleri Papadopulos'u gösteriyor

Seçim anketleri Papadopulos'u gösteriyor

LEFKOŞA (İHA) - Kıbrıs Rum Kesimi'nde Şubat ayında yapılacak başkanlık seçimlerine ilişkin anketlere göre, ipi göğüsleyen isim ikinci kez Tasos Papadapulos olacak.

Rum Alithia gazetesi, Insights Market Research Ltd. şirketinin 800 kişinin katıldığı son seçim anketinin sonuçlarına yer verdi. Habere göre Şubat ayında yapılacak başkanlık seçimlerinde, Tasos Papadopulos yüzde 31, Dimitris Hristofyas yüzde 28, Yoannis Kasulidis yüzde 27 ve Kostas Themistokleus yüzde 2 oy alırken, boş oy oranı yüzde 5, kararsızların oranı ise yüzde 7 civarında olacak.

Ankette, ikinci tur senaryolarına ilişkin yanıtlar ise şöyle:

"Papadopulos ve Kasulidis'in ikinci tura kalması durumunda, Papadopulos yüzde 46, Kasulidis yüzde 35 oy alırken, kararsızlar yüzde 6, boş oylar ise yaklaşık yüzde 15 olacak. Ankete göre Papadopulos ve Hristofyas'ın ikinci tura kalması durumunda, Papadopulos oyların yüzde 41'ini alırken, Hristofyas yüzde 39'ta kalacak.
Hristofyas ve Kasulidis'in ikinci tura kalması durumunda, Hristofyas'ın oyların yüzde 40'ını, Kasulidis ise 38'ini alması bekleniyor."

Rum Kesimi seçimlerinde KKTC'de olduğu gibi adaylar ilk turda yüzde 50 barajını aşamadıkları takdirde bir hafta sonra en çok oy alan iki aday tekrar yarışıyor ve en çok oyu alan aday ipi göğüslüyor.

Geri Dön