Seçim barajı kaldırılması kampanyasına destek

CHP İzmir Milletvekili Birgül Ayman Güler'’in yüzde 10'luk seçim barajının kaldırılması için verdiği kanun teklifiyle birlikte internet ortamında başlayan imza kampanyası 13 bin kişiye ulaştı.

Siyasette seçim barajının düşürülmesine ilişkin tartışmalar devam ederken somut adım atarak 18 Temmuz günü TBMM Başkanlığı'na yüzde 10’luk seçim barajının kaldırılması için kanun teklifi sunan Güler’'e destek yağıyor. Kısa zaman içinde 13 bin kişiye ulaşan imza kampanyasına Güler de Facebook ve Twitter gibi sosyal medya ortamlarında yaptığı paylaşımla destek oluyor. Seçim Yasası Hareketi tarafından www.change.org adresinde başlatılan kampanyayla seçim barajının tamamen kaldırılmasını ön gören söz konusu kanun teklifinin TBMM'de yasalaşmasını sağlamak üzere kamuoyu baskısının oluşturulmaya çalışıldığı belirtildi. Kampanyanın Güler’in verdiği kanun teklifinden sonra kısa zaman içinde büyük ilgi görmesi 1982 Anayasası ile birlikte getirilen yüzde 10'’luk seçim barajının artık kaldırılması gerektiği yorumlarının yapılmasına neden oldu.

GÜLER KAMPANYAYI DUYURDU

Güler, imza kampanyasına desteğin artması ve kampanyanın daha fazla kitlelere ulaşmasını sağlamak için Facebook ve Twitter’da kampanyanın linkini vererek şu yorumlarda bulundu: “Güzel sandık için baraj kalksın! Aşağıdaki sayfaya gidip imzalayın. Talep çığ gibi büyüsün.’, ‘Darbeye karşı olanlar için samimiyet testidir', '12 Eylül barajını kaldıralım’, ‘Seçim barajının kaldırılması yönündeki CHP Kanun Teklifi kabul edilsin’, ‘Baraj olmamalıdır', 'Seçmen listeleri İçişleri elinde değil yargıç denetiminde olmalıdır', 'Oy kullanmada TC No.' esas alınmalıdır', 'Oy kullanırken parmak boyası kullanılmalıdır.' Oyların bilgisayarlı sayımını yapan SEÇSİS sistemi kaldırılmalıdır' Haydi Güzel Sandığa!” Kampanyaya katılarak elektronik imza atan yurttaşlar Güler’in paylaşımlarına yaptıkları yorumlar ile memnuniyetlerini dile getirmeleri gözlerden kaçmadı.

“YÜZDE 10 BARAJI KALDIRILMALI

Güler, TBMM Başkanlığına Milletvekili Seçimi Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi'ni sunduktan sonra kendisine ait resmi blog sitesinde konuyla ilgili makale yazarak, yasanın neden değişmesi gerektiğini gerekçeleriyle açıkladı. 2011 seçimlerinde AKP’nin toplam seçmenin yüzde 43’ünün oyunu aldığı halde TBMM sandalyelerinin yüzde 60’ına oturmasına mevcut barajlama sisteminin neden olduğunu belirten Güler,“Ulusal irade TBMM’ye yansımamakta; o nedenle meclis görüşmeleriyle çözülebilecek sorunlar toplumsal olaylara dönüşmektedir. Oy gasp ederek gelen iktidar, elde ettiği haksız çoklukla TBMM’ni adeta askıya almış ve parlamenter demokrasiyi fiilen işlemez hale getirmiştir. Ülkemizdeki büyük siyasal - kurumsal çürümenin başlıca kaynaklarından biri, bu barajlamanın kendisidir. Tüm seçimlerde barajlamaya son verilmeli; halkın iradesi özgür bırakılmalıdır” dedi. Yüzde 10’luk baraj sistemini kaldıracak olanın toplumun ta kendisi olduğunu anlatan Güler, sözlerini şöyle tamamladı: "TBMM çatısı altında olan ve olmayan tüm siyasal partiler; temsili demokrasinin doğru işlemesi gerektiğini düşünen tüm toplumsal kuruluşlar; hilekarlık ve dolandırıcılığın kuşkusuna dahi tahammülü olmayan her siyasal görüşten yurttaşları birlikte hareket etmeye çağırıyorum.” Bu amaçla çalışacağını söyleyen Güler, “bu yöndeki çalışmalara destek vermeye hazırım” şeklinde konuştu.

İHA

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 27 yorum
Seçimlerde yüzde 10 barajı kaldırılmasın. Kaldırılırsa AKP'nin lehine olur. Zira bu partinin yakın bir gelecekte yüzde 10 barajını aşabilmesi bile kuşkulu. Barajıı indirip de yılanın kuruğuna can vermenin alemi var mı? Hayır hayır, yüzde on barajı kalsın.
Tatlı rüyalar..............
YİNE K KOALİSYON GÜNLERİNE Mİ DÖNECEGİZ.ADAM OLAN ÇALIŞIR BARAJI GEÇER.
halk çalışana değil süslü inanclılara bakıyor...(sahilde ki iller hariç)
Medyanın % 80 i yanlıyken nasıl doğru seçim yapsın millet bence koalisyon varken bu kadar sömürülmedik
ülke 1980 öncesine dönsün 4 partili hükümet kurulsun sonrada ülke kavga ile millet birbirine yesin özlediniz herhalde eski günlere.
%36 oy alıp, seçim barajı sayesinde küçüklerin oylarını kendine aktararak %50 yapıp, bu güce dayanarak da kendinden olanların dışında kalan herkesi çapulcu, ayyaş, dinsiz, terörist (gerçek teröristler hariç) ilan ederken hiç 1980 öncesi günleri konuşmuyordunuz ya?
ey chp insanlarla barış bırak yüzde %10luk barajı iktidarı düşüne gerçi sizde o düşünce de yokki
BENCE AYNEN KALMALI VE HATTAN YASAYLA BAĞIMSIZ OLARAK SEÇİLEN VEKİLLERİN (?) PARTİ KURMASI YASAKLANMALI . ÖRNEK OLARAK b.. HAZİNE YARDIMININ DA KESİLMESİ GEREKLİ O PARALARA NEREDE KİME KARŞI HARCADIKLARI BELLİ.
BENCEDE SEÇİM BARAJI %10'DAN %5'E DÜŞÜRÜLSÜN, TÜM HALKIN MECLİSTE DAHA ÇOK SÖZ HAKKI OLMUŞ OLUR, DAHA ÇOK DEMOKRASİLEŞMİŞ BİR ÜLKE OLURUZ!
barajsız seçim insana saygıdır.
Gerçek demokrasilerde her on seçmenden birinin oyu yok sayılamaz! İşlerine gelmediğinde yerden yere vurdukları 12 Eylül yönetimi dönemi karar ve kanunları işlerine geldiğinde de hiç üzerinde durulmaz. İşte bu seçim barajı da iktidar partisinin işine geldiği için hiç gündeme getirilmez! Bir halk deyişiyle sittin sene de bu kanun ve baraj uygulamasından vaz geçmezler. Sonra da ileri demokrat olduklar masalını anlatırlar.
DOĞRU YA ÖZLEDİNİZ TEK PARTİLİ İSTİKRARLI HÜKÜMETLER YERİNE,BİRBİRİYLE BİLMEM NELER KARŞILIĞINDA PAZARLIKLAR SONUCU KURULAN KOALİSYONLARLA HÜKÜMET OLUP SIRF HÜKÜMETİ DEVAM ETTİREBİLMEK İÇİN KENDİ YAKINLARINIZA PEŞKEŞ ÇEKMELERİ HALKA BIRAK HİZMETİ,HALKIN CANINA OKUMALARI,BENİM ADAMIM SENİN ADAMIN DİYE DİYE KENDİ KENDİNİZE ÇEKİŞMELERİ,ÜLKENİN CANINA OKUYUP EKONOMİYİ İFLAS ETTİRMELERİ.ÖYLE YA İKTİDARI RÜYASINDA GÖREMEYECEKLER İÇİN BİR UMUT KOALİSYONLA BAŞA GELMEK AMA BU HALK HALA AKILLANMADIMI.YEDİĞİ KAZIKLARDAN BIKMADIMI.EN KÖTÜ TEK PARTİLİ YÖNETİM EN İYİ KOALİSYONDAN DAHA İYİDİR ANLAMADIMI.
HERYERDE ÇOĞUNLUĞUN İSTEDİĞİ OLUR...
elbette ki bir ülke için faydalı olmayacak türden uygulama fakat eline iktidarı geçirip, bu baraj sayesinde kendini tekel ilan edip dikta rejimi uygulayan bir iktidar ortamında böyle bir talep mecburen ortaya çıkıyor. demokrasinin tam olarak ne olduğunu anlayamamış biz gibi toplumların hazin sonu, Allah memleketin sonunu hayır etsin.
OLUR DÜŞŞÜNDE PARTİ ÇÖPLÜGÜNE DÖNSÜN ÜLKE
DEMOKRASİ DE NEYMİŞ YA... SEÇİM BARAJI % 10 DEĞİL % 30 OSSUN. BİZ NE ANLARIZ İLERİ DEMOKRASİDEN.. MAZALLAH Bİ DE ALIŞIRSAK! CIK OLMAZ. EYİ EYİ BÖYLE KALSIN. SEÇİM KANUNU VE SİYASİ PARTİLER KANUNU DA DEĞİŞMESİN ÖYLE KALSINLAR.. ÇOĞUNLUK NE DERSE ÖYLE OSSUN. BİZİM DEMOKRASİMİZ BÖYLE. İŞİNİZE GELİRSE.. YOKSA HIIIIII 80 ÖNCESİNE DÖNERİZ.. GERÇİ BUNLAR 12 EYLÜL ANAYASASINDAN KALMA AMMA........................ OSSUN. TEK PARTİ OSSUN DAHA DA EYİ OLUR. (1920'Lİ 30'LU YILLARDAKİ GİBİ) DEMOKRASİ BİZİM NEYİMİZE YA! MİLLET İSTEMİYOR İŞTE...
TÜM PARTİLER KAPATILMALI, TAYYİP HÜNKAR PADİŞAH OLMALI, HATTA HALİFELİK DE VERİLMELİ, TÜM AKP LİLER SARAY EŞRAFI OLMALI, ÜLKEDE SÜRDÜRDÜKLERİ 11 YILLIK SALTANATLARI BABADAN OĞULA GEÇEREK CEHENNEME KADAR YOLLARI OLMALI.
ileri demokrasiden bahsedilecek ama yüzde onu kaale alınmıyacak.demokrasi nalıncı keseri değildir
seçim barajı aynen korunmalı marjinal ve küçük partiler kendine yakın partilerle birleşsin.sadece demokratlar ve cumhuriyetçiler gibi iki grup olsun baraj maraj hikaye olur.her kafasına esen ve biraz parası olan şaklabanlık için parti kurmaz.sonrada bu şaklabanlar baraj baraj diye bağırmasın girsin birparti ile anlaşsın o parti içinde değişiklik yaptırsın.
Bu mecliste muhtar olamayacak o kadar insan varki marjinal dediğin partiler onlardan daha çok yarar sağlar
Seçim barajını bu iktidar koymamıştır. Baraj bir miktar düşürülebilir. Ancak baraj düşürmek bir çözüm değildir. Ben yıllarca Büyük devlet adamı rahmetli Bülent ECEVİT e ve N.CALP a oy vermiş bir insanım. Ancak bugünkü muhalefet partilerinin hiç birisini beğenemiyorum. Siyasetçiler çok dürüst, güven verici, mert, bilgili, akıllı ve terbiyeli olmalıdır. Seçim barajı olduğu halde oyların yaklaşık %50 sini alan siyasetçilere 'sen kimsin' demek kadar anlamsız bir kelime olamaz. O milletin ta kendisidir. geri kalan %50 oyu da sahiplenmek çok yanlıştır. Basit bir orantı bilmek yeter. H/SARI
Herkesin facebook ve twitterde yayınlaması gerek
düşürülsün tabiki ama parti kurmakta zorlaşsın biraz bazı kriterler olsun eğitim olabilir ön seçim olabilir anket sistemi olabilir. yani parti kurcam diyen belli aşamaları geçmesi gerekir. birde seçim yardımı kaldırılsın partilere madem bu işi biz zenginlere devrediyoruz kendimizi onlar yönetsin istiyoruz kendi ceplerinden harcasınlar..
gucune kendıne guvenmeyen partı kurmasın.oy pusulası aldı basını gıdıyır 2 metreye ulasdtı.
sanada öğretmen müsvetesi denebilir ozaman sende kızma.böyle asabi olduğuna göre belkide sorunu kendinde arayabilirsin.seni tanımıyorum ve bu sistemi yeni olduğu için yorumlayamıyorum.ancak batılı ülkelerde uygulanabiliyorsa gerekli uyarılarınızla(böyle asabi veya politik olmadan)yapılacak düzenlemelerle bizdede iyi sonuçlar verebilir.Yorumunu yapan yavşak sende kızma ama hangi batılı ülkelerde uygulandığının listesini gönder.yorumlayamadığın olayı yorumlama idrak et. ben seni tanıdım yalnız nikini ingilizce yazan eziklerdensin politik olup olmamayı sana soracak değilim.gölge etme sstr get.
akp demezmı benmı getırdım kı ben kaldırayım getırenler şimdı neredeler getırselerde farketmez yüzde 50 NE YAPACASKLAR
Diğer Haberler