HABER

Seçim çağrısının ardından Filistin karıştı

Seçim çağrısının ardından Filistin karıştı

GAZZE - Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas'ın erken seçim çağrısının ardından Filistin'de büyük gerginlik yaşanmaya başladı.

Abbas'ın açıklamasından sonra Filistin Devlet Başkanlığı koruma gücünün Gazze'deki eğitim kampına silahlı saldırganlarca düzenlenen baskında 1 kişinin öldüğü, 5 kişinin yaralandığı bildirildi.

Güvenlik kaynakları, Hamas mensuplarının giydiklerine benzeyen üniformalar giymiş onlarca silahlı saldırgan tarafından düzenlenen baskın sırasında çıkan ve 20 dakika kadar süren silahlı çatışmada, eğitim kampının kapısında nöbet bekleyen 1 korumanın öldüğünü, 5 korumanın da yaralandığını belirttiler.

Havan topu ve RPG'lerle bir elektrik trafosunu hedef alan saldırganların önce kampı karanlıkta bırakarak içeri sızdıklarını kaydeden yetkililer, kamptaki yüzlerce çadırın ateşe verildiğini duyurdu.

Resmi Filistin televizyonu, silahlı kişilerin Hamas savaşçıları olduğunu öne sürerken, Hamas'ın silahlı kanadının sözcüsü Ebu Ubeyde, saldırının kendileri tarafından düzenlenmediğini belirtti.
Saldırının ardından El Fetih örgütünü destekleyen gruplarla güvenlik güçlerinin, Abbas'ın Gazze'deki bürolarının etrafında konuşlandığı bildirildi.
AFP muhabiri, Başkanlık Koruma Gücü ve El Fetih'e bağlı El Aksa Şehitleri Tugayları üyesi yüz kadar maskeli ve silahlı kişinin, Gazze'nin batısındaki yolları kestiği ve araç geçişine izin vermediklerini aktardı.

Bu arada Gazze Şeridi'nde El Fetih ile Hamas güçleri Dışişleri Bakanlığı binası yakınında arasında çatışma çıktığı bildirildi. Bir Hamas sözcüsü, Dışişleri Bakanı Mahmud Zahar'ın konvoyunun ateş altında kaldığını bildirdi. Zahar'ın konvoyuna ateş açılmasına kızan Hamaslıların da Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas'ın Gazze'deki ikametgahına saldırdığı bildirildi.

Görgü tanıkları, Abbas'ın saldırı sırasında Batı Şeria'da olduğunu belirtti. Saldırıda can kaybı ya da yaralanan olup olmadığı konusunda bilgi verilmedi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön