HABER

Seçim sonuçlarının ardından HDP, AK Parti ve CHP'den ilk açıklamalar

2015 Genel Seçim sonuçlarının açıklanmasının ardından siyasi partilerden ilk açıklamalar geldi. Seçim sonuçlarının ardından partililerin yapacakları açıklamalar merakla bekleniyordu.

Seçim sonuçlarının ardından HDP, AK Parti ve CHP'den ilk açıklamalar

Milyonlarca vatandaş 7 Haziran'da sandığa gittiler. 25. Dönem Seçimleri'nde 08.00'de başlayan oy kullanma işlemi sona erdi ve sandıklar açılmaya başladı. Genel seçim sonuçları heyecanı seçim sonuçlarının gelmesiyle başladı. Oyların büyük bir çoğunluğu sayıldı. HDP seçim sonuçlarına göre barajı aştı. Sonuçlarda büyük bir değişiklik olmazsa AK Parti 259, CHP 131, MHP 82, HDP 78 milletvekili çıkarıyor. Seçim sonuçlarının büyük bir kısmının açıklanmasının ardından HDP, CHP ve hükümet cephesinden açıklamalar geldi. Genel Seçim sonuçlarına ilişkin Bülent Arınç, üzgün olduğunu söylemekle yetinirken, HDP Ankara Milletvekili Adayı Sırrı Süreyya Önder, "Bu sonuçlar, hoyratlığa karşı demokrasinin, zulme karşı özgürlüğün, şımarıklığa karşı tevazünün, savaşa karşı barışın zaferidir' dedi.

HÜKÜMETTEN AÇIKLAMA

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, seçim sonuçlarıyla ilgili açıklama yaptı. Arınç, "Üzgünüm" dedi. Başbakan Ahmet Davutoğlu bir açıklama yapmadan konuşmak istemediğini belirten Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, üzgün olduğunu söylemekle yetindi.

BİR AÇIKLAMA DA NABİ AVCI'DAN GELDİ

Bakan Avcı, "Valla çok değişken şeyler geliyor bize de. Nihai sonuçlar belli olsun, ondan sonra daha rahat konuşuruz. Eskişehir’de de dalgalanıyor bir şeyler. Türkiye geneli için de öyle" dedi. Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, 2015 Milletvekili Genel Seçimleri'nin ilk sonuçlarını değerlendirdi.

Polisevi’nden Eskişehir Ak Parti İl Başkanlığı'na çıkışı sırasında açıklamada bulunan Bakan Avcı, “Hayırlı olsun inşallah, hayırlı olsun vatana, millete, memlekete hayırlı olsun inşallah. Valla çok değişken şeyler geliyor bize de. Nihai sonuçlar belli olsun, ondan sonra daha rahat konuşuruz. Eskişehir’de de dalgalanıyor bir şeyler. Türkiye geneli için de öyle. Hayırlı olsun inşallah, hayırlısı olsun inşallah” dedi. Açıklamanın ardından Polisevi'nden ayrılan Bakan Avcı, parti binasına geçti.

Burhan Kuzu: Bu tabloyu hak etmedik, erken seçim kaçınılmaz

24'üncü dönem AK Parti milletvekili ve Anayasa Komisyonu Başkanı Burhan Kuzu gelen ilk seçim sonuçlarını BBC Türkçe'ye değerlendirdi. Seçim sonuçlarının Ak Parti için kötü olduğunu ifade eden Kuzu, "Bu tabloyu hak etmedik. Millete hizmetten başka bir şey yapmadık" dedi. Kuzu yine de milletin kararına saygı duyduklarını belirtti. AK Parti’nin 3 dönem kuralına takılan Burhan Kuzu, bu seçimde milletvekili adayı değildi. Türkiye’nin uzun süre koalisyonlarla çalkalanacak bir sürece ve kaosa gireceğini ifade eden Kuzu, "Bu tablodan hükümet çıkmaz. Koalisyon bile çıkmaz. Erken seçim kaçınılmaz gözüküyor" dedi. Mevcut sonuçların parlamenter sistemin zaaflarını gösterdiğini de söyleyen Kuzu, "Parlamenter sistem denen kokuşmuş sistem, bütün dünyanın başına beladır. Türkiye’de de hep tek parti hükümetleri çalışmış, koalisyonlar tüketmiştir" dedi. Kuzu, çözümün başkanlık sistemine geçiş olduğunu savundu.

BAŞBAKAN DAVUTOĞLU: 'Bu milletin kararı en doğru karardır'

Başbakan Davutoğlu, saat 21.00 sıralarında kesin olmayan sonuçların açıklanması üzere Konya'daki evinin önünde seçim otobüsünden konuşma yaptı. Milletin verdiği kararın en doğru karar olduğunu belirten Davutoğlu, şunları söyledi:

"Allah'ın selamı üzerinize olsun. Hiç merak etmeyin. Allah'ın izniyle bu milletin kararı en doğru karardır. Hiçbir şekilde de eğilmemiz söz konusu olmaz hiçbir güç karşısında. Allah razı olsun, bağrınıza bastınız yine bizi. Hep beraber çok güzel günler yaşayacağız. Allah tekrar Konya'mızı ülkemizi aziz eylesin. Hepinize teşekkür ediyorum. Bütün Konyalılara bu sıcak muhabbet dolu uğurlama için Allah sizden razı olsun." Başbakan Davutoğlu, konuşmasının ardında konutunun önünde bekleyen partilileri selamlayıp, seçim otobüsüyle Ankara'ya gitmek için Havaalanı'na hareket etti.

HDP CEPHESİ

HDP'li Sırrı Süreyya Önder, seçim sonuçlarıyla ilgili açıklama yaptı. HDP Ankara Milletvekili Adayı Sırrı Süreyya Önder, "Bu sonuçlar, hoyratlığa karşı demokrasinin, zulme karşı özgürlüğün, şımarıklığa karşı tevazünün, savaşa karşı barışın zaferidir. Bizim aldığımız oyda, bize emanet edilen oylar olduğu gerçeğini çok iyi biliyoruz ve aklımızdan çıkarmayacağız" dedi. Önder, yaptığı basın açıklamasında, bu sonuçların "hoyratlığa karşı demokrasinin, zulme karşı özgürlüğün, şımarıklığa karşı tevazünün, savaşa karşı barışın zaferi" olduğunu belirterek, şöyle konuştu:

"Türkiye'ye hayırlı uğurlu olsun. Bütün yurttaşlarımızdan iki ricam var; bir, partimiz bugün kesinlikle kutlama yapmayacak. Büyük bir tevazu ve ölçülü bir sevinçle, bu sonucu provoke etmek isteyenlere malzeme vermememiz gerekiyor, bu en önemli ricamızdır. Diğer ircamız, il-ilçe seçim kurullarına son sonuç açıklanana kadar hiçbir görevlimizin terk etmemesi gerçeğidir. Tekrar bu sonuç, bu ülkede barışa, özgürlüğe, adalete ve demokrasiye hizmet etsin. Bütün yurttaşlarımıza hayırlı uğurlu olmasını diliyorum.

Bizim aldığımız oyda, bize emanet edilen oylar olduğu gerçeğini çok iyi biliyoruz ve aklımızdan çıkarmayacağız. Bize emanet oy veren bütün yurttaşlarımıza bunun teminatını veriyoruz. Sağolsunlar, var olsunlar."

CHP LİDERİ KILIÇDAROĞLU'NDAN SEÇİM SONUÇLARI AÇIKLAMASI

CHP lideri Kemal Kılıçdaroağlu; 2015 seçim sonuçlarına yönelik açıklamasında "Bir dönem kapandı, demokrasi kazandı. Demokratik yollarla bir baskıcı dönemi sona erdirdik. Demokrasi kazandı, Türkiye kazandı.Yaşasın demokrasi" dedi.

CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin, seçim sonuçlarına ilişkin, "Demokrasi kazandı. Bizim millet iradesine saygımız var. Şu andaki tabloya baktığımızda önümüzdeki süreçte tek başına hükümet görünmüyor. Belli ki bir koalisyon hükümeti olacak" dedi. CHP'de partililer, akşam saatlerinden itibaren Söğütözü'ndeki CHP Genel Merkezi'ne gelmeye başladı. Partililer, genel merkez önünde kurulan dev ekrana yansıtılan sonuçları buradan takip ediyor. Sonuçları basın mensuplarının bulunduğu ikinci kattan takip eden CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin ise ilk sonuçları AA muhabirine değerlendirdi.

Gürsel Tekin, seçim sonuçlarına ilişkin "Demokrasi kazandı. Bizim millet iradesine saygımız var. Şu andaki tabloya baktığımızda önümüzdeki süreçte tek başına hükümet görünmüyor. Belli ki bir koalisyon hükümeti olacak. Milletin kararı, hayırlı uğurlu olsun" diye konuştu.

'Balkon konuşmasını Demirtaş yapacak'

CHP Tunceli Milletvekili Hüseyin Aygün, kesin olmayan seçim sonuçlarını değerlendirdi. Aygün, "Bu seçimin tek mağlubu Ahmet Davutoğlu ve patronu Tayyip Erdoğan'dır, umarım bu seçim 'sonun başlangıcı' olur. Balkon konuşmasını Selahattin Demirtaş yapacak" dedi. 2015 Genel Seçim sonuçlarına ilişkin Twitter hesabından açıklamalarda bulunan Aygün, CHP'yi eleştirirken HDP'ye övgüler dizdi.

Aygün, seçim sonuçları hakkında şunları kaydetti:

"HDP barajı geçti. Salt bu sonuç tek başına AKP'yi geriletecek. Herkes sandık başında. Kimse ayrılmıyor. Çünkü hırsızların ne yapacağı belli olmaz. Türkiye nihayet 13 yıl sonra ilk kez tertemiz bir soluk alacak. MHP bu seçimin galiplerinden biri, oyunu yüzde 30 artırdı. Bu seçimin tek mağlubu Ahmet Davutoğlu ve patronu Tayyip Erdoğan'dır, umarım bu seçim 'sonun başlangıcı' olur. Balkon konuşmasını Selahattin Demirtaş yapacak. Yapmasın.. Yapmasın.. Balkon konuşmaları lanetle anılsın. CHP hep yaptığı gibi sağa oynadı. Özçelik, Böke, Kesici, Bekâroğlu tercih edildi. Sol kulvar boş kaldı. HDP bu boşluğu doldurmayı başardı."

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler