Sedefçi, "lazer pointli dinleme çanağı" ile yakalandı

Sedefçi, "lazer pointli dinleme çanağı" ile yakalandı

Edirne Cumhuriyet Başsavcılığı koordinasyonunda başlatılan "Arasta" operasyonu tüm hızıyla sürüyor. Belediye Başkanı Sedefçi'nin "lazer pointli dinleme çanağı" sayesinde yakalandığı ortaya çıktı.

7 Şubat'ta başlatılan "Arasta" operasyonunda, "ihaleye fesat karıştırmak", "rüşvet almak ve vermek' ile "organize suç örgütü kurmak" suçlarından gözaltına alınan 16 kişiyle ilgili soruşturmaya devam ediliyor. Operasyon sürerken, belediye başkanının nasıl izlendiği ve polisin operasyon kararına hangi yöntemlerle vardığı da yavaş yavaş netleşiyor.

Alınan bilgiye göre, Edirne Belediye Başkanı Hamdi Sedefçi, 'rüşvet görüşmelerini' cep telefonlarından değil, güvenli olduğunu düşündüğü makam odasında yaptı. Habere göre Edirne İl Emniyet Müdürü Hanefi Avcı'nın düzenlediği operasyonlarda, teknik takibe önem verdiğini bilen Sedefçi, tüm ihale görüşmelerini cep telefonlarının bataryalarını çıkartarak yapmaya başladı. Edirne polisi de telefon dinleme tekniklerinden bir sonuç alamayınca ilginç bir yöntem geliştirdi.

AVCI'NIN İLGİNÇ YÖNTEMİ

Edirne Emniyet Müdürü Hanefi Avcı'nın da başkanın bu tedbirine karşılık makam odasının karşısında bulunan Arasta Çarşısı'nın üzerine lazer pointli dinleme çanağı yerleştirerek başkanın önlemini deldiği belirtildi. İddiaya göre Belediye Başkanı Sedefçi'nin makamında yapılan pazarlıklar ve görüşmeler böylece kayda alındı.

Bu arada Emniyet Müdürlüğü'nde gözaltında tutulan ve aralarında Ahmet Özal ile Belediye Başkanı Hamdi Sedefçi'nin de bulunduğu kişiler, Emniyet Müdürlüğü yerleşkesindeki Olay Yeri İnceleme ve Kimlik Tespit Şubesi Müdürlüğü'ne götürülerek parmak izleri alındı. Edirne Cumhuriyet Başsavcısı İbrahim Ethem Dikmen de Edirne Emniyet Müdürlüğü'nü ziyaret etti.

SELÇUK DA GÖZALTINDA

Operasyonda hakkında yakalama emri çıkarılan Aydınlı işadamı, eski belediye başkan yardımcısı Mustafa Selçuk da dün gözaltına alındı. Polis, dün elçuk'un evinde arama yaptı. Arama sırasında evde bulunmayan Mustafa Selçuk, gece polis ekipleri tarafından yakalandı. İlk sorgusu yapılan Mustafa Selçuk sağlık kontrolünün ardından Edirne'ye götürüldü.