HABER

Şehir Tiyatrolarından Ocak ayında 3 yeni oyun

İstanbul (AA)- İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları yeni yılın ilk ayında seyircileri için 3 yeni oyun hazırladı.

2008 yılının Ocak ayında Orhan Asena'nın yazdığı Nedret Denizhan'ın yönettiği "Ya Devlet Başa Ya Kuzgun Leşe" ilk kez seyirci ile buluşacak. Kanuni Sultan Süleyman'ın en güçlü, en görkemli olduğu dönemde karısı Hürrem Sultan'ın taht için kendi oğullarını öne çıkartma çabasının trajik sonuçlarını anlatan oyun, Orhan Asena'nın "Taht ve Baht" adını verdiği dörtleme içinde üçüncü oyun olarak yer alıyor.

Yeni yılın ilk ayının bir diğer yeni oyunu ise modern tiyatronun ve 20. yüzyıl edebiyatının önemli isimlerinden Nobel Ödüllü İtalyan Yazar Luigi Pirandello'nun ünlü komedisi "Size Öyle Geliyorsa Öyledir". Oyunda, küçük bir İtalyan kasabasında çalışmaya başlayan bir katip, karısı ve kayın validesi arasındaki ilişkilerin kasaba halkınca ters karşılanmasının sonuçları anlatılıyor. Çağdaş Alman Tiyatrosu'nun genç yazarlar kuşağı içinde "tamamlanmamışlık duygusu veren ve yoruma açık" yapıtlarıyla "boş alanların yetenekli şairi" olarak nitelendirilen Roland Schimmelpfennig'in baş yapıtı kabul edilen "Geçmişten Gelen Kadın" ilk kez seyirci karşısına çıkacak.

Oyunda, taşınmak üzere eşyalarını toplayan bir ailenin kapısını babanın eski sevgilisinin çalması sonucunda gelişen olaylar konu ediliyor. "Bayazıt", "Bernarda Alba'nın Evi", "Yaşar Ne Yaşar Ne Yaşamaz", "Divane Ağaç (Yunus Emre)", "Tozlu Çizmeler", "Ceza Kanunu", "Lüküs Hayat", "Ölümsüz Öykü", "Üç Kız Kardeş", "Can
Ateşinde Kanatlar (Mevlana)", "Yıldızlar Altında Cinayet (Katil)", "Kim Kimi Kimle", "İyi Geceler Anne", "Doğ Güneşim Doğ", "Gökkuşağının Altında", "Trafik Canavarını Gördünüz Mü?", "Bir Yıldız Seç Kendine" ve "Temizlik Ülkesi" oyunları seyirci ile buluşmaya devam edecek.

Şehir Tiyatroları Ocak ayında Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesi, Üsküdar Kerem Yılmazer Sahnesi, Kadıköy Haldun Taner Sahnesi, Kağıthane Sadabad Sahnesi, Fatih Reşat Nuri Sahnesi, Ümraniye Sahnesi, Gaziosmanpaşa Sahnesi ve Harbiye Cep Sahnesi olmak üzere toplam 8 sahnede seyirci ile buluşacak.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön