HABER

Şehit ailelerinden Pamuk'a tepki

İSTANBUL (İHA) - Şehit Aileleri Yardımlaşma Sosyal Kültürel ve Dayanışma Derneği Genel Başkanı Mehmet Güner, 2006 Nobel ödülünü alan Orhan Pamuk'a tepki göstererek, "Orhan Pamuk'a verilen ödülün Türkiye'miz adına alındığı kanaatinde değiliz" dedi.

Terör örgütlerinin internet üzerinden yaptıkları eylem çağrılarına şehit ailelerinden tepki geldi. Eyüp'te bulunan Şehit Aileleri Yardımlaşma Sosyal Kültürel ve Dayanışma Derneği genel merkezinde bir basın toplantısı düzenlendi. Basın toplantısında şehit aileleri adına Şehit Aileleri Yardımlaşma Sosyal Kültürel ve Dayanışma Derneği Genel Başkanı bir açıklama yaptı. Bölücü terör örgütünün mali kaynağı ile ilgili olarak, dış ülkelerin bölücü terör örgütüne mali kaynak sağlamasına üzüldüklerini söyleyen Genel Başkan Güner, "Adana'da bir bankada hesap açtıran bölücü terör örgütü yandaşları, dış ülkelerden gelen maddi destek ile ülkemizin polisine ve askerine kurşun atanları ve buna sebep olanları lanet ve nefretle kınıyorum" dedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile yaptıkları görüşmeler ve alınan sözlerle ilgili olarak bir açıklama yapan Genel Başkan Güner, "Başbakanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın taleplerimizi büyük bir samimiyet içerisinde yerine getirmeye çalışması, bizi ve şehit ailelerimizi çok mutlu ediyor. Geçmiş dönemlerdeki hükümetlerden bu kadar destek alamamıştık. Toplu Konut İdaresi (TOKİ), ücretsiz seyahat, silah ruhsatı, faizsiz konut kredisi, şehitler arasında ayrım yapılmaması ve tütün ikramiyesi ile sağlık karneleri konusunda büyük destek aldık" diye konuştu.

Son haftalarda artan şehit sayısı ile ilgili de bir durum değerlendirmesi yapan Genel Başkan Güner, "Yarınlardan endişe duyuyoruz. Ülkemiz 22 yıldır büyük kayıplar verdi. Edindiğimiz bilgilere göre PKK terör örgütünün daha güçlü hale geldiği ifadeleri internet sayfalarında yer almaktadır. Bundan dolayı, ülkemizin daha fazla şehit vermemesi için devlet yetkilileri kararlı davransın, hak edenlere idam cezası verilsin. Diğer insanların ise bu tür eylemlerden vazgeçmesi sağlansın. Aksi halde verilen bu cezalar caydırıcı olmadığından terör örgütü bu tür çirkin olaylarına devam etmektedir" diyerek yetkilileri bu konuda daha duyarlı davranmaya çağırdı.

Genel Başkan Güner, Orhan Pamuk'a verilen Nobel ödülünü eleştirerek, "Orhan Pamuk'a verilen Nobel ödülünün, Türkiye'miz adına aldığı kanaatini taşımamakla birlikte, asıl ödüllerin bu ülke için büyük bir fedakarlıkta bulunarak canlarını vermiş olan aziz şehitlerimizin geride bırakmış olduğu emanetlerine sahip çıkarak verilmesinden yanayız. Orhan Pamuk'a Nobel ödülünü veren ülke, Orhan Pamuk'un bugüne kadar yapmış olduğu açıklamalarda, duydukları memnuniyetlerin karşısında verdiklerine inanıyoruz. Yapılan açıklamalar da çok fazla Türkiye lehine olmadığı için Orhan Pamuk'a sahip çıkmak adına verilerek, Türkiye'mize bir mesaj verilmektedir. Bu mesaj da gayet net anlaşılmaktadır. Anlaşılamayacak hiçbir yanı yoktur, olay ortadadır" şeklinde konuştu.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön