Şehit annesinin Kadınlar Günü'nde üzücü tablosu

Uşak'ın Eski Tabakhane bölgesinde uzun yıllardan bu yanan her gün sabah saatlerinde kurulan 'amele pazarına' gelen yaşlı kadınlar saatlerce gündelik iş bulabilmek için bekliyorlar. Yaşları 35 ile 60 arasında değişen 30'ye yakın kadın işçi deri ve tekstil sanayisindeki günlük 10 YTL yevmiye ile çalışıyorlar. Çoğu kez iş bulamadıkları için evlerine geri dönen kadınlar deri işletmelerinin organize sanayi bölgesine taşınmasıyla işlerin azaldığını dile getirdi.

Uşak'ta amale pazarının uzun yıllardan bu yana kurulduğunu, eskiden işlerin daha çok olduğunu ifade eden amale kadınlar 8 Mart'ın Dünya Kadınlar günü olarak kutlandığını bilmediklerini ve kendilerinin hiçbir zaman özel bir günlerinin olmadığını söylediler. Salı ve Cuma günleri daha çok kadının iş bulduğunu anlatan kadınlar, yaz aylarında amale pazarı kurulmadığını da dile getiriyor.

Tek oğlunu 6 yıl önce İzmir Foça'da askerlik yaparken kaybettiğini ve oğlunun yetinlerine bakmak için her gün sabah saat 07.00'de amale pazarına geldiğini kadın işçilerden 60 yaşındaki Fadime İnce, "Biz buralarda dert soğuk kazanıyoruz. Sabah saat 07.00'de geliyoruz saat 09.00 a kadar bekliyoruz. Günde 10 YTL'ye fabrikalarda çalışıyoruz. 6 yıl önce oğlum askerde şehit oldu. Devletten yardım istiyorum çok değil oğlumun yetimleri yardım istiyorum. Her gün buradayız özel günümüz falan yok. Bize iş düşmüyor zaten gençleri götürüyorlar" dedi.

İşçi kadınlardan 58 yaşındaki Havva Akduman da "Biz buraya Mart ayı sonuna kadar haftanın 5 günü geliyoruz. Nisan ayından itibaren iş olmuyor. Sabah erken saatlerde geldiğimiz için soğukta üşüyoruz. Belediye'den burada bizim için bir kapalı alan yapmasını istiyoruz. Eskiden işler çok oluyordu ve her gün iş bulabiliyorduk. Şimdi eski işler olmuyor. Çoğu gün iş bulamadan evimize gidiyoruz. Fabrika sahipleri gelip buradan bizi alıp götürüyor. Hepimiz çalışmak zorunda olduğumuz için geliyoruz."dedi.