HABER

Şehit mezarı yol projesini değiştirdi

TRABZON (İHA) - Karadeniz Sahil Yolu'nun Giresun'un Eynesil İlçesi'ne bağlı Aralık Köyü'nde sürdürülen yapım çalışmaları sırasında, yol güzergahı üzerindeki şehit mezarı çalışmalara imkan vermeyince, projede değişikliğe gidildi.

Karadeniz Sahil Yolu'nun Çarşıbaşı-Espiye Geçişi güzergahı üzerinde, Giresun'un Eynesil İlçesi'ne bağlı Aralık Köyü'nde ilginç bir olay yaşandı. Edinilen bilgiye göre, çalışmalar kapsamında yolun kenarına yapılmak istenen istinat duvarıyla ilgili iş makineleriyle yapılan çalışmalarda, makinelerin sürekli arızalandığı görüldü. Yapılan her denemede aynı sorunla karşılaşılınca, çevrede yapılan incelemede bir mezarla karşılaşıldı. İstiklal Savaşı yıllarındaki bir şehide ait olduğu tahmin edilen ancak aradan geçen zaman içinde unutulan ve yol güzergahı içinde kalan mezarın, yöredeki yaşlı kişilerin de teyit etmesiyle bir şehide ait olduğu kesinlik kazandı. Bunun üzerine ilgili projede değişikliğe gidilerek, duvar şehit mezarı da dikkate alınarak yaklaşık 3 metre geriden ve iş makineleri kullanılmadan kazma kürek yardımıyla inşa edildi.
Konuyla ilgili konuşan köy sakinlerinden 65 yaşındaki Murat Baş, "Burada çalışan iş makinesi bozuldu. Kendilerine buranın şehit mezarı olduğunu söyledik. Buraya geceleri nur geldiğini biliyoruz. Çalışmaya devam ettiler ancak iş makineleri tekrar bozuldu. Bunun üzerine projede değişiklik yaparak duvarı şehit mezarının yanından yaptılar" dedi.

Yine aynı köyde ikamet eden 68 yaşındaki Hürriyet Topal da, çocukluğundan mezarın bir şehide ait olduğunu bildiğini belirterek, "Bilenler geliyor, burayı ziyaret edip dua ediyorlar. Yolu yaparlarken iş makinesinin dişlileri kırıldı, sonra da vazgeçtiler" diye konuştu.

Olayda dişlileri kırılan iş makinesini kullanan operatör Hayri Kalyoncu ise "Çalışma sırasında dozerin dişlileri kırıldı. Değiştirdik, yine arıza yaptı. Çevredekiler bize burada şehit olduğunu söyleyince biz de bir daha cesaret edip buraya giremedik ve duvarın bulunduğu kısım el becerisiyle, kazma kürekle yapıldı" şeklinde konuştu.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön