HABER

Şehitler son yolculuklarına uğurlandı

Terörist saldırı sonucu şehit olan 7 asker için bugün memleketlerinde tören düzenlendi.

İSTANBUL/ADANA/MUŞ/İSKENDERUN (A.A) - Tokat'ın Reşadiye ilçesindeki terörist saldırıda şehit olan Jandarma Onbaşı Cengiz Sarıbaş, İstanbul'da, şehit uzman çavuş Harun Arslanbay Adana'nın Yumurtalık ilçesi Sugözü köyünde, Jandarma Er Ferit Demir'in cenazesi Muş'un Malazgirt ilçesine bağlı Erence köyünde ve Jandarma Er Fatih Yonca'nın cenazesi, Hatay'ın İskenderun ilçesine bağlı Bekbele beldesinde toprağa verildi.

Şehit Onbaşı Cengiz Sarıbaş için, Ataköy 5. Kısım Camisi'nde düzenlenen cenaze törenine Sarıbaş'ın ailesi, yakınlarının yanısıra TBMM Başkanvekili Meral Akşener, Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Abdulkadir Aksu, AK Parti İstanbul Milletvekili Lokman Ayva, İstanbul Valisi Muammer Güler, 1. Ordu Komutanı Hasan Iğsız, Demokrat Parti Genel Başkanı Hüsamettin Cindoruk, Türkiye Değişim Hareketi Lideri ve Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül ile çok sayıda vatandaş katıldı.

Kılınan cenaze namazında bir konuşma yapan Bakırköy Müftüsü Zakir Uzun, haince yapılan saldırıların kendilerini daha fazla üzdüğünü belirterek, ''Devletimiz, Ordumuz, Emniyetimiz, bunlara fırsat vermeyecektir. Bu hainleri, ölü ya da diri adaletin önüne getireceklerdir. Türk ordusunun ve Türk milletinin başı sağ olsun, şehitler ölmez, vatan bölünmez'' diye konuştu.

Şehit Sarıbaş'ın Türk bayrağına sarılı naaşı, daha sonra askerler tarafından omuza alınarak top arabasına konuldu. Bir süre kortej eşliğinde bu şekilde taşınan cenaze, daha sonra Edirnekapı Şehitliği'nde defnedildi. Törene katılan vatandaşlardan bazıları çeşitli sloganlar attılar.

Şehit Er Cengiz Sarıbaş'ın, acemi birliğini Manisa Kırkağaç'ta yaptığı ve bayramda ailesinin yanına izne geldiği öğrenildi. Bu arada, Şehit Sarıbaş'ın cenazesi camiye getirildiği sırada, emekli albay olduğunu belirten Gülcemal Karakoç, tabutun başında bir şiir okudu.

-ALPEREN OCAKLARI ÜYESİ GRUBA İZİN VERİLMEDİ-

Öte yandan, cenaze namazı kılınmadan önce Bahçelievler Alperen Ocakları üyesi bir grup, cami önüne sloganlar atarak yürüyüş yaptı. Bu grubun camiye girişine güvenlik güçlerince izin verilmedi. Grubun, cenaze namazının ardından tekrar sahil yolundan yürümek istemesi üzerine Çevik Kuvvet ekipleri çevrede güvenlik önlemi aldı. Yürüyüşe devam eden grupla polis ekipleri arasında yaşanan arbedenin ardından sahil yoluna çıkan grup, yolun Sirkeci yönünü trafiğe kapattı.

Sloganlar atarak Sirkeci yönüne doğru yaklaşık bir kilometre yürüyen grubun önü güvenlik güçlerince kesildi. Grup daha sonra dağıldı ve trafik normale döndü.

-ŞEHİT UZMAN ÇAVUŞ ARSLANBAY-

Terörist saldırıda şehit olan uzman çavuş Harun Arslanbay için memleketi Adana'nın Yumurtalık ilçesinde tören düzenlendi.

Şehidin cenazesi, sabah saatlerinde Adana Asker Hastanesinden alınarak, konvoy eşliğinde törenin düzenleneceği Yumurtalık ilçesine getirildi.

Cenazenin getirilmesi sırasında Yumurtalık Merkez Camisi önünde toplanan ve ellerinde Türk bayrakları bulunan çok sayıda vatandaş, ''Kahrolsun PKK'', ''Askere uzanan eller kırılsın'', ''Şehitler ölmez vatan bölünmez'' şeklinde sloganlar atarak terörü kınadı.

Cenaze, daha sonra namazın kılınacağı cami avlusuna getirildi. Şehidin iki yaşındaki kızı Zehra Döndü ile altı aylık bebeği Zeynep Sevim de tabutun olduğu yere getirildi. Minik kızlar, babalarının tabutuna dokunup, fotoğrafını öptü.

Törene katılan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız da aileye baş sağlığı diledi. Bakan Yıldız, baba Hamdi Arslanbay'a, ''Şehitler hepimizin şehidi. Kanları yerde kalmayacak'' dedi.

Kılınan cenaze namazının ardından şehidin cenazesi, askerler tarafından alınarak, oluşturulan kortej eşliğinde, Sugözü köyünde toprağa verildi.

-JANDARMA ER FERİT DEMİR-

Tokat'ın Reşadiye ilçesindeki terörist saldırıda şehit düşen Jandarma Er Ferit Demir'in cenazesi Muş Devlet Hastanesi morgundan alınarak askeri helikopterle ailesinin yaşadığı Malazgirt ilçesine bağlı Erence köyüne götürüldü.

Şehit Demir'in cenazesi, Türk bayraklarıyla donatılan Erence köyünün girişinde vatandaşlar tarafından karşılandı. ''Şehitler ölmez vatan bölünmez'' diye slogan atan vatandaşlar, terör örgütü PKK'yı lanetledi.

Daha sonra, jandarma er Demir'in cenazesi, köy camisinin bahçesine götürüldü.

Anne Muhteber Demir, kalp hastası olduğu için oğlunun şehit düştüğünün kendisine sonradan bildirildiğini belirterek, ''Saldırı olduğu sırada İstanbul'daydım. 'Küçük oğlun kaza geçirdi' dediler ve Muş'a geldim. Ancak Muş'a geldiğimde oğlumun şehit olduğunu öğrendim'' dedi.

Oğlu Demir ile teröristlerin saldırısından birkaç saat önce telefonda görüştüğünü ifade eden Demir, ''Saldırıdan önce devriye görevine çıkacağını söylemişti, ben de kendisine iyi bakmasını tembihlemiştim. Bana çok iyi olduğunu söylemişti. Bu felaket başımıza geldi'' diye konuştu.

-"BİRİLERİ ANNELERİ AĞLATMAYA DEVAM EDİYOR"-

Törene katılan Muş Valisi Bektaş ise 20 yaşındaki gençlerin toprağa verilmesinin kimseye fayda getirmeyeceğini söyledi. Bektaş, ''Herkes anneler ağlamasın diyor. Ama birileri anneleri ağlatmaya devam ediyor. Başka söyleyecek söz bulamıyorum. Sözün bittiği yer burası'' dedi.

Bitlis Valisi Yılmaz da Tokatlı olduğunu, Tokat'ta ailesinin ve hemşirelerinin güvenliğini sağlayan 7 askerin şehit olmasının kendisini fazlasıyla üzdüğünü belirterek, ''Kim ne yaparsa yapsın bu ülkenin huzurunu bozamayacaktır'' diye konuştu.

Şehit Ferit Demir'in cenazesi, cenaze namazının kılınmasının ardından ailesinin evine götürüldükten sonra köy mezarlığında toprağa verildi.

-ŞEHİT JANDARMA ER YONCA-

Şehit Jandarma Er Fatih Yonca'nın cenazesi ise Askeri Deniz Hastanesi morgundan alınarak oluşturulan konvoy eşliğinde Bekbele beldesindeki Merkez Camisi'nde getirildi. Şehit Yonca'nın cenazesi burada ellerinde Türk bayrakları taşıyan ve terör örgütü aleyhine slogan atan vatandaşlar tarafından karşılandı.

Cenaze törenine şehit er Yonca'nın ailesi ve yakınlarının yanısıra Adalet Bakanı Sadullah Ergin de katıldı.

Cenazede ayakta durmakta zorlanan baba Bülent Yonca, ''Vatan sağ olsun. Bir oğlumu daha şehit vermeye hazırım'' derken, gözyaşlarını tutamadı.

Oğlunun fotoğrafını alarak okşayan anne Gülsüm Yonca da oğluyla gurur duyduğunu belirterek, ''Seni böyle mi karşılayacaktık. Bak kaç kişi geldi seni görmeye'' diyerek ağladı.

Törende, bazı kişilerce Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın gönderdiği çelenkte isminin bulunduğu kağıdı yırtıldı. Emniyet Müdürlüğü ekiplerince çelenge, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın isminin yer aldığı yeni bir kağıt takıldı.

İl Müftüsü Mustafa Sinanoğlu'nun kıldırdığı namazın ardından şehit er Fatih Yonca'nın cenazesi, askeri konvoy eşliğinde omuzlarda taşınarak vatandaşların ''Şehitlere uzanan eller kırılsın, şehitler ölmez vatan bölünmez'' sloganları eşliğinde askeri araca kadar taşındı.

Şehidin cenazesi daha sonra Bekbele Mezarlığı'nda toprağa verildi.

AA

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön