Şehitliği en büyük "ödül" sayıyorlar

Amasya'daki 49. dönem temel özel harekat kursuna katılan polisler, dağlık arazide komando eğitimini aratmayan 3,5 aylık zorlu süreçten geçiriliyor.

Şehitliği en büyük "ödül" sayıyorlar

Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde terörle mücadele için polis meslek yüksekokullarından yeni mezun olan veya halen görev yapan emniyet mensupları arasından gönüllü özel harekat polisliğini tercih edenler, ön elemeye tabi tutuluyor.

Spor testi yapılan kursiyerlerden uygun görülenler, Doğu ve Güneydoğu Anadolu'nun doğa şartlarına en uygun yer olarak belirlenen Amasya'daki dağlık arazide oluşturulan kampta temel özel harekat kursuna alınıyor.

Zorlu eğitimden geçirilen kursiyerlere ilk olarak seviyelerini belirlemek amacıyla tabancayla atış yaptırılıyor. Atış becerilerinin geliştirildiğine kanaat getirildikten sonra özel harekatçı adaylarına uzun namlulu tüfek, keskin nişancı tüfeği, ardından da bomba atar ve diğer silahları kullanmaları ile el bombası atmaları öğretiliyor.

Kursiyerlerin birlikte hareket etme kabiliyetlerinin artırılması amacıyla yanaşık düzen eğitiminin verildiği kurs, temel bilgilerin slayt eşliğinde öğretilmesinden sonra arazide sürüyor.

Koordinatları bulamayana yemek yok

Arazide pusulayla yön bulabilme eğitimi kapsamında kursiyerlerin öğle yemekleri, eğitmenleri tarafından belirlenen yere bırakılıyor. Daha sonra koordinatları verilerek kursiyerlerden yiyecekleri bulup yemeleri bekleniyor. Kursiyerlere akşam yemeği de aynı yöntemle veriliyor. Bırakılan yiyecekleri bulamayanlar ise yemekten mahrum kalıyor.

Arazide kalma eğitiminde ise özel harekat polisi adaylarına 3 günlük yiyecek verilerek arazide bir hafta kalmaları isteniyor. Kar yağışlı ve soğuk havada gruplar halinde bir hafta boyunca gece gündüz arazide kalan, hiçbir ısıtıcı alet kullanmayan kursiyerler, en zor şartlara bile dayanmayı, bu koşullarla başa çıkabilmeyi öğreniyor. Kursun önemli bir parçasını da gece eğitimi oluşturuyor.

Sızma parkurunda da pusuya düşündüklerinde ateş altında ilerleme ve teröristlere karşılık vermeleri öğretilen kursiyerler, birbirlerine destek olarak pusudan kurtulmayı öğreniyor. Eğitimlerde her gün 150 civarında mermi kullanan kursiyerler, dağcılık malzemeleriyle kaya ve mağaralara tırmanmayı da öğreniyor.

Kursiyerlere zırhlı araçları kullanma, araçlarla konvoy halinde ilerleme, pusuya düşüldüklerinde alandan çıkma ve teröristlere en hızlı şekilde karşılık vermeleri de öğretiliyor. Son dönemde çatışmaların genellikle sokaklarda gerçekleşmesi ve tuzaklamalar nedeniyle eğitimlerde bu konulara yoğunlaşılıyor. Özel harekat polis adaylarına sokaklarda, binaların arasında zayiat vermeden ilerleyebilme, evlerde arama yapma teknikleri öğretiliyor.

Çalışmalarını kar ya da sağanak altında bile aksatmayan özel harekat polis adaylarına helikopterle çatışma alanına intikal, helikopterden halatla inme ve tırmanma eğitimleri de veriliyor.

Başarısız bulunan kurstan ayrılıyor

Her ay seviye belirleme sınavına tabi tutulan kursiyerlerden spor ve atış gibi tüm alanlarda 100 üzerinden en az 75 puan almaları bekleniyor.

Herhangi bir alanda 2 kez üst üste 75 puanın altında kalan veya değerlendirme sonucunda yeterli bulunmayan kursiyer, ilişiği kesilerek eski görev yerine gönderiliyor. 600'e yakın kursiyerle başlayan ve son haftasına girilen kursta gerek zorluklarına dayanamayıp kendi isteğiyle bırakanlar gerekse yeterli görülmeyip elenenlerle özel harekatçı adaylarının sayısı 400'ün altına düştü.

Kursların başarıyla tamamlanma oranı ise genel itibarıyla yüzde 60 olarak gerçekleşiyor.

Şehitliği en büyük "ödül" sayıyorlar

Kursiyerlere polis disiplininin yerleştirilmesi de eğitim programının temel amaçlardan birini oluşturuyor. Maneviyat, vatan bütünlüğü, bayrak ve ezanın önemiyle ilgili bilgi yüklenen kursiyerler, şehitliği en büyük "ödül" sayıyor.

Kurs sonunda özel harekat polis adaylarını hiçbir zorluk ve acının yıldırmaması hedefleniyor. Açlık, susuzluk, uykusuzluk, hava şartları ve gece gibi tüm etkenlere karşı dayanıklılık ve sabrın en üst düzeye çıkarılması amaçlanan eğitim programıyla kursiyerlerin çatışma ortamından zayiat vermeden çıkabilmelerinin sağlanması isteniyor.

Kursiyerler, eğitim sayesinde hızlı silah kullanmayı, dayanıklılığı ve sabretmeyi en üst seviyede öğreniyor. Gelecek hafta sonu sona erecek 3,5 aylık kursu başarıyla tamamlayan kursiyerler, düzenlenecek törenle özel harekat polisi olacak. Kursiyerler, daha sonra kura çekilerek görev yerlerine gönderilecek ve terörle mücadelede görev alacak.

Özel harekat polisi olacak personel, göreve başladıktan sonra da belirli dönemlerde yine eğitime tabi tutulacak, hem bilgilerinin pekişmesi sağlanacak hem de uçak ve metro kaçırma gibi olaylara müdahale teknikleri öğretilecek.

(AA)

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 66 yorum
Koordinatları bulamayana yemek yok mu? Köpek mi yetiştiriyorsunuz? Sonra bebek, kadın önüne kim gelirse öldüren vahşiler yetiştiriyorsunuz. farkında mısınız?
@aveli_u5 vatan kahramanlari yetisiyor...cocuk oldurenleri karne gunude gorduk
@aveli_u5 KÖPEK YETİŞMİYOR. ÇOLUK ÇOCUK DİNLEMEDEN HERKESİ KATLEDEN PKK LI TERÖRİST VE "DESTEKÇİ" KÖPEKLERİ ÖLDÜRÜYORLAR.
@aveli_u5 bebek, kadın önüne kim gelirse öldüren vahşiler zaten var...onları gebertmek için bu eğitimler...koordinat eğitimi yer-yön tayini pratiği için...
köpek yetiştirilmiyor senin gibi köpekleri avlayacak kahramanlar yeteştiriliyor
@aveli_u5 sen sizinkilerden bahsetmişsin. sizinkiler gibilerinin kordinatını bulamazsa yemek olmasın tabi! acaba kim bebek katili ???? sen nerden yazıyosun israilden mi ? hele bi onu de bize
@aveli_u5 evet farkındayız bu ülke kolay kazanılmadı öyle çoluk çocukları kadınları kullanarak arkasına saklananları vurmak için yetiştiriliyorlarburası TürkiyeCumhuriyeti muz cumhuriyeti değil biz bu ülkeyi Türküyle kürdüyle lazıyla çerkeziyle hep beraber kazandık 3-5 kendini kürt diye tanıtan ermeni ve diğer yandaş köpeklerine yedirmeyiz
@aveli_u5 Alıştınız tabi etek giyip kahpelik yapmaya.. haberi bile sizi titretmeye yetti değil mi :))
@aveli_u5 senin kafa basmaz böyle şeylere çok zorlama o kafanın içindeki nesneyi yakacaksın küçük böcek seni
@aveli_u5 pkk dölü, haddini bil !!!
ne Şehıtlıgı sızı o makamla kandırıorlar verıyorlar sızı on safhalara sonra poh yoluna. Sehıtlık dedıgın İslamıyet ıcın Vatan ıcın sız hangı vatan ıcın Dogunun Kürtlerin oldugunu dunya alem gıdıp doguda sıvıllerı bebeklerı camıılerı yakarsın sonra olunce sehıt oldum poh oldun kpk gıbı geberıp gıdıorsun ŞEHID OLMAK ISTEYEN AMERICANA ISRAIL'E SILAH DOGRULTSUN TABI BI YERLERI YIYIORSA.
@astranot365 sen önce şehitliği öğren deyyus,şehit kime denir,dini için,namusu için,vatanı için ölene denir,senin desteklediğin köpeklerin ölülerinede biz leş diyoruz.
sen önce şehitliği öğren deyyus,şehit kime denir,dini için,namusu için,vatanı için ölene denir,senin desteklediğin köpeklerin ölülerinede biz leş diyoruz.
@astranot365 egitim almasakda bizde sehit olmaya haziriz zorunami gitti la....
@astranot365, hadi onlar şehit olacaklaranıa inanıp pkk lı köpekleri avlıyor, peki pkk lı piçler hangi amaca hizmetle sivil, asker polis katlediyor, doğu kürtlerinmiş yalana bak, insanlar sahip oldukları yerlere birşeyler yapar, bir taş alıp öbürünün üstüne koyar,kürtlerin yaptığı bir tane han, bir tane hamam bir tane çeşme, bir tane yol göstersene it, istilacı çekirge sürüsü gibi bir yere çöküp orayı sömüren asalaklarsınız o kadar
@astranot365 ne yeyip ne içiyorsunuz la siz
@astranot365 sen önce uzaydan dünyaya inde öyle konus astronot. Doğu kürtlerin mürtlerin değil. sen yanlış öğrenmişsin. Sen ermenilerin öğrettiğini diyosun. Git ermenistana orda takıl sen. Bu vatan bizim vatanımız. lazada çerkeze de kürde de yeter. Ama bunlardan biri burası benim derse onun kellesi alınır. Şehitlik İslamı savunanlara silah tutanlarla savaşmakla olur. Yani o mehmetçikler Allah Allah deyip saldırıyor. sizinkiler gibi biji biji demiyolar. Şehit ney önce onu öğren. hatta önce doğru bir müslüman ol da öyle konuş. poh yolu senin geldiğin yola denir anladın mı bebe? hadi naş
@astranot365 maneviyatı bilmemek bunları söylettirir adama
@astranot365 la oğlum israil sizin babanızdı ne oldu? kandırılmış, beyni yıkanmış, 3 kuruşa satılmış sizlersiniz. Acınacak haldesiniz ama size kimse acımaz
VAY BE !.....HALKIN ÇOCUĞUNU ÖLÜME GÖNDERMEK İÇİN ,ÖLÜMÜ ŞEKER GİBİ GÖSTERMEK PEK İNSANİ OLMASA GEREK....BUNUN YERİNE ADİL VE PAYLAŞIMCI OLSANIZ DAHA İYİ OLMAZ MI....??? BU ANLAYIŞLA HALKLARIN KARDEŞLİĞİNİ NEREDEYSE BİTİRECEKLER......ESKİDEN TANRILARINI YİYECEKLERDEN YAPANLAR ACIKINCA TANRISINI YİYERLERDİ; AYNEN ÖYLEDE ÇÖZÜM SÜRECİNDE TESİS ETTİKLERİ KARDEŞLİKLERİNİ CANAVARCA BİTİRMEYE ÇALIŞIYORLAR....ÇOK İLGİNÇ.....
@21space21 benim askerime polisime silah çekenle kardeş olunmaz onlardan ancak leş olurr leeşşş
@21space21 algı yaratmaya devam ermeni piçine bakın hele....israilin köpeği markist pkkya karşı savaşmak şehitliktir bebekleri öldüren, cami yakan, okul bahçesini bombalayan ermeni bozmazı marksist terör örgütü pkkdır.....
@21space21 sağda solda seninkiler bomba patlatmasaydı sürece bişe olmazdı. ne halkı ne cocugu ??? neyin cocugu oldunu sen biliyosun. dağlara saklanıp bomba patlatmakla halk olunmaz. öyle halk yok edilir. halk denmez ona. BU bir ikincisi sen önce israile git kimliğini oraya aldır da daha net ne olduğun ortaya cıksın. Biz vururz arkadaş bu vatana göz dikenin kellesi alınır bunu ezberleyin bir gün her vatan düşmanının canı çıkacak!!! unutma!
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler