HABER

SEKA yeniden üretime başlıyor

BALIKEASİR (İHA) - Balıkesir'de, yaklaşık 4 aydır üretim yapılmayan SEKA kağıt fabrikasının pazartesi gününden itibaren tekrar çalışmaya başlayacağı bildirildi.
TEDAŞ'a olan borcu yüzünden Mart 2002'den beri elektrikleri kesik olduğu için çalışmayan SEKA fabrikasının, TEDAŞ'la yapılan görüşmeler neticesinde 1 Temmuz 2002 tarihinden itibaren yeniden faaliyete geçeceği açıklandı.

512 işçinin çalıştığı fabrikada boş geçen zaman esnasında makinelerin bakıma alındığı bildirildi. Türkiye'de sadece gazete kağıdı üreten iki önemli fabrikadan biri olan SEKA Balıkesir işletmesinin tam kapasite üretime geçeceği öğrenildi. Balıkesir'in faaliyetini durdurduğu dönemde Giresun Aksu'daki fabrikanın kağıt ürettiği, 1 Temmuz'dan itibaren ise Aksu fabrikasının devre dışı kalacağı ifade edildi.

SEKA İŞÇİSİ GERGİN
Fabrikanın uzun bir aradan sonra tekrar tam kapasite faaliyete geçecek olmasına sevindiklerini belirten Selüloz - İş Sendikası Balıkesir Şube Başkanı İsmail Deniz, duraklamaların işçilerde olumsuz etki yaptığını söyledi. Deniz, fabrikanın yeniden çalışmasıyla ilgili basın duyurusu yapmayı arzuladıklarını, ancak ne kadar çalışacağı belli olmadığı için bundan vazgeçtiklerini ifade etti.

İşçilerin son derece gergin olduğunu söyleyen Deniz, "Kamuoyuna fabrikayı sanki işçiler çalıştırmıyormuş şeklinde izlenim veriliyor. Toplum önünde SEKA çalışanını suçlu göstermeye çalışıyorlar" diyerek, işçilere sahip çıktı.

İsmail Deniz, "TEDAŞ'ın, 1 Temmuz 2002 Pazartesi günü tam kapasite olarak üretime başlayacak olan fabrikanın çalışmasına ne kadar izin vereceğini bilmiyoruz. 15 gün veya bir ay sonra mı, yoksa daha mı fazla? Bunu kimse bilmiyor. Biz çalışanlar sürekli fabrikada elektrikler ne zaman kesilecek, ne zaman açılacak, nasıl çalışacağız diye düşünüyoruz. Ancak, birtakım yatırımlar yapılarak, sürekli çalışır olması için de gerekli girişimleri yapıyoruz. SEKA işçileri olarak fabrikamız için mücadeleden asla vazgeçmeyeceğiz" dedi.

Balıkesir SEKA'nın bir süre daha çalışmaması halinde uzun süredir bekleyen hammadde stoklarının yağmur, güneş tesiriyle bozulacağı ileri sürüldü.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön