HABER

Şeker hastaları bol su tüketmeli

Süleyman Demirel Üniversitesi (SDÜ) Tıp Fakültesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi Dahiliye Uzmanı Prof. Dr. Numan Tamer, şeker hastalarında, kan şekerinin yükselmesiyle ortaya çıkan sıvı kaybının, sıcağın da etkisiyle ani felç ya da beyin kanamalarına neden olabileceğini söyledi.

Şeker hastaları bol su tüketmeli

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan SDÜ Tıp Fakültesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi Dahiliye Uzmanı Prof. Dr. Numan Tamer, aşırı sıcakların, metabolizmaya fazladan yük bindirmesi nedeniyle birçok hastalıkta tetikleyici rol oynadığının altını çizdi. Şeker hastalarının yaz aylarında kendilerine dikkat etmeleri gerektiğini vurgulayan Tamer, "Şeker hastaları, kanlarındaki inisilün miktarı azalıp, şeker miktarı arttıkça daha fazla sıvı kaybeder. Bu kayıp, sıcaklığın 40 dereceyi bulduğu bu dönemde yüksek oranda arttığı için şeker hastaları da büyük bir risk altına girmektedir. Bazı hastalar, kendileri hissetmeseler bile tansiyonun uzun süre yüksek seyretmesiyle olumsuz durumlarla karşılaşabilir. Aşırı sıcaklar nedeniyle kan şekerinin yükselmesi kan akışkanlığının azalmasına neden olur. Şekerinin yükselmesiyle ortaya çıkan sıvı kaybı sıcağın da etkisiyle ani felç ve beyin kanamalarına neden olabilir" diye konuştu.

Sıcak nedeniyle ani su kayıplarının, şeker hastalarında körlük, sakatlık, kalp krizi oluşumunu da hızlandırdığını belirten SDÜ Tıp Fakültesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi Dahiliye Uzmanı Prof. Dr. Tamer, terleme durumuna göre günde 2 ila 5 litre arasında su içilmesi gerektiğini kaydetti. Tamer, güneş ışınlarının en etkili olduğu 11.00-15.00 saatleri arasında gerekli olmadıkça dışarı çıkmaması gerektiğini söyleyerek, "Düzenli kullanılan ilaçların zamanında alımına önem verilmeli, kendilerine doktor tarafından tavsiye edilen egzersizler, havanın serin olduğu akşam ve sabah saatlerinde yapılmalıdır. Kendini iyi hissetmeyen hastalar hemen doktora başvurmalı" dedi.

ISPARTA (İHA)

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler