Şeker hastaları hastalıklarından habersiz

YALOVA (İHA) - Yalova Belediyesi Sağlık İşleri Müdürü Dr. Metin Sabuncu, Türkiye'deki diyabet hastalarının yüzde 50'sinin hastalığından haberdar olmadığını söyledi.

Yalova Belediyesi tarafından yürütülen diyabet teşhis ve tedavi çalışmaları konusunda bilgiler veren Sağlık İşleri Müdürü Dr. Metin Sabuncu, diyabetin Türkiye'de bir hayli yaygın olduğunu söyledi. Ülkedeki her yüz diyabet hastasından 50'sinin durumunun farkında olmadığına da dikkat çeken Sabuncu, "Dünyada her 10 saniyede bir kişi diyabete bağlı rahatsızlıktan hayatını kaybediyor. Tüm diyabetli kişilerin yarısı sağlık durumlarının farkında değiller. Diyabet, gelişmiş ülkelerde, erişkin grubunda, görme kaybı ve görme azalmasının en önemli sebeplerinden birisi olarak biliniyor. Diyabetli kişilerin diyabetli olmayanlara göre 2-4 kez daha fazla kalp-damar hastalıkları riskine sahip olduğu gerçeği var. Buna rağmen diyabetin zararlarından korunmak ya da onları erken tespit etmek için yatırım yapmak, diyabet ve zararlarının ekonomik mali yükünü anlamlı bir şekilde azaltabilir. Bu amaçla Yalovalıları bilinçlendirmek ve diyabetin olumsuz etkilerini asgariye indirmek için çalışıyoruz" dedi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 1 yorum
Şeker hastaları için yeşil mercimek ve çörek otu yağı diyorum http://www.organiktuketiyorum.com/urun/yesil-mercimek-500-gr.html
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler