KADIN

Seksi hayatınızdan çıkarmanın 9 yan etkisi

Bekarlığın sağlığa kalıcı olarak olumsuz bir etkisi olmaz, ama psikolojik olarak olumsuz etkileri vardır.

Seksi hayatınızdan çıkarmanın 9 yan etkisi

Bekarlığın sağlığa kalıcı olarak olumsuz bir etkisi olmaz, ama psikolojik olarak olumsuz etkileri vardır.

1 / 9

Libidonuzda değişikler hissetmeye başlayabilirsiniz

Seksle olan ilişkiniz yaşınız ve sağlığınızla da alakalı olduğu için eğer bir psikolojik ya da fiziksel bir sorun yüzünden değil ama kendi seçiminizle seksten uzak duruyorsanız libidonuzda değişiklikler farkedeceksinizdir. Seks hiç aklınızdan çıkmayan bir şey haline gelebilir. Ya da tam tersi seks konusu sizi hiç heyecanlandırmayan, aklınıza düşmeyen bir şey haline de gelebilir.
2 / 9

Kendinizi daha üzgün hissedebilirsiniz

Ten temasının eksikliği mutluluk seviyenizi etkileyecektir. Fiziksel temas oksitosin hormonunun salgılanmasına neden olur ki bu mutluluk hormonu olarak da bilinir. Depresyona gireceğiniz anlamına gelmiyor tabii ama genel olarak daha çabuk mutsuzlaşabilirsiniz. 
3 / 9

Vajinal duvarlarınız zayıflayabilir

Özellikle menapoza girmiş bayanlar için düzenli bir seks hayatı çok önemli sayılıyor. Seks yapmadıkça vajinal duvarlarınız incelmeye ve kurulaşmaya başlayacaktır. Yani uzun bir aradan sonra tekrar sevişmeye başladığınızda seks canınızı yakabilir. 
4 / 9

Bir anlamda kupkuru kalabilirsiniz

Bir kadının yaşı ilerledikçe vajinanın kendiliğinden ıslanması gitgide zorlaşır. Aynı vajina duvarlarının zayıflaması gibi bu durum yaşlandıkça östrojen hormonunun giderek azalmasıyla alakalı. Gençken östrojen hormonu seks yapmasanız bile vajinal sağlığınızı koruyacaktır. Yaşınız ilerledikçe artık böyle bir korunmaya sahip olmadığınız için seks yapmasanız bile düzenli olarak kendinizi tatmin etmeniz bu kurulaşmayla başa çıkmak için çok önemli olacaktır.
5 / 9

Stres seviyeniz farklılaşacaktır

Bu kim olduğunuzla çok alakalı olan bir durum. Bazı kişiler için belki sağlık sorunlarından kaynaklı olarak seks stresli bir olay olabilir. Ama eğer seks sizin için stresle başa çıkma araçlarından biriyse cinsellikten uzak bir döneme girmek stres seviyenizi mutlaka arttıracaktır.
6 / 9

İdrar yolları enfeksiyonu riskiniz azalır

Seks bakterilerin yayılmasını kolaylaştırdığı için idrar yolları enfeksiyonu riskiniz seks yaptıkça artar. Yani seks yapmadığınız dönemlerde bu tür bir enfeksiyon yakalama riskiniz ciddi anlamda azalmış olacaktır. 
7 / 9

Adet ağrılarınız kötüleşebilir

Adet ağrılarının nedeni bildiğimiz gibi rahmin spazmlarıdır. Rahim bir kas olduğu için kadınlar orgazm olduklarında aynı adet döneminde olduğu gibi rahimleri kasılır. Bu kasılmalar kanın daha çabuk dışarı atılmasına yardımcı olduğu için adet sancılarını dindirir. Aynı zamanda orgazm sırasında endorfin salgılandığı için de orgazmı doğal bir ağrı kesici olarak düşünebiliriz.
8 / 9

Zekanız gerileyebilir

Tam öyle değil aslında ama kemirgenler üzerinde yapılan bir araştırmanın bulgularına göre seks zihinsel fonksiyonları iyileştirerek yeni beyin hücrelerinin de gelişmesine yardımcı oluyor. Tabii ki böyle bir durumun kesinleşmesi için daha detaylı araştırmalar yapılması gerekiyor ama böyle bir ihtimal olabilir.
9 / 9

Bisiklet sürmek gibi 

Menapozda olan bayanlar için seksin yokluğu uzun dönemde istenmeyen etkiler yaratsa da bu durum genç kişiler için böyle bir sorun teşkil etmiyor. Bisiklet kullanmak gibi vücudunuz seks yapmayı bir kere öğrendikten sonra asla unutmuyor. Yani tekrar başlamaktan korkmayın.
Okuyucu Yorumları1 yorum
  • 0 Oy
    Hiçbir yan etkisi yok.Tam tersi çok faydalı.Seksten uzak olmanın 10 yararlı etkisi;1-Bulaşıcı hastalıklardan 2-Çocuk belası masrafı ergenliğ vb dertlerinden 3-evlat ölüm acısından 4-Fiziken yorulma ,çökme, ömrün kısalması, zayıflama bunama gibi problemlerden 5-sizi rezil edecek sosyal skandallardan 6-Zamanınızın boşa harcanmasından 7-Kendinizi kötü namussuz edepsiz hayasız vb hissetmekten 8-Vücut eşya çevre kirliliği ve ek hijyen dertlerinden 9-Aile kurumunuzun duygularınıza esir olarak parçalanmasından 10-Zina gibi bir çirkinlikle dinsel ve hukuksal belalara uğramanızdan sizi koruyacaktır

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Mynet.com sorumlu tutulamaz.