HABER

Selanik yakınlarında tren binaya girdi

Yunanistan’ın Selanik kenti yakınlarında bir yolcu treninin raydan çıkması sonucu en az 3 kişi hayatını kaybetti, 16 kişi yaralandı.

Kazanın nedeni henüz bilinmiyor.Atina-Selanik seferini yapan yolcu treninin Cumartesi gecesi henüz bilinmeyen bir nedenle raydan çıkarak, bir binanın içine girdiği bildirildi. Yunanistan Ulusal Acil Yardım Merkezi'nden (EKAB) yapılan açıklamaya göre, kaza sonucu biri makinist, biri personel ve biri yolcu olmak üzere 3 kişi hayatını kaybetti. Açıklamada, ölenlerden ikisinin kaza yerinde,birinin ise ağır yaralı olarak kaldırıldığı hastanede yaşamını yitirdiği kaydedildi. Kazada 16 kişinin de yaralandığı, bazılarının durumunun ağır olduğu belirtildi.

Görgü tanıkları trenin beş vagonu ile lokomotifin raydan çıktığını, lokomotifin bir binanın içine girdiğini aktardı. Binada yaşayanların kaza anında üst katta bulunduğu, bu nedenle de kazadan yara almadan kurtulduğu ve yıkılma tehlikesi olan binayı terk ettikleri belirtildi.

Selanik'in yaklaşık 25 kilometre batısındaki Adendro kasabasında meydana gelen kazaya ilişkin açıklama yapan itfaiye yetkilisi Konstantinos Pultidis, "binanın yıkılması gerektiğini” söyledi. Ancak kazanın nedeni hakkında açıklama yapmayan Pultidis, trenin raydan çıkma nedeninin uzmanlar tarafından inceleneceğine işaret etti.

Cumartesi öğleden sonra Atina'dan hareket eden yolcu treninin akşam saatlerinde Selanik'e varması bekleniyordu. Trende 70 yolcu ile 5 personel bulunuyordu.

© Deutsche Welle Türkçe

dpa, JD/BK

Geri Dön