Selçuk'un sağlığından kaygılıyız

İSTANBUL (İHA) - Cumhuriyet Gazetesi İmtiyaz Sahibi İlhan Selçuk'un Ergenekon operasyonu kapsamında gözaltına alınması, gazete binası önünde toplanan bir grup tarafından protesto edildi.

Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni İbrahim Yıldız, "Bu haksız gözaltı işlemine karşı gazetemiz tarafından derhal hukuki işlemler başlatılmıştır" dedi.
Gazete okurları ve çeşitli sivil toplum kuruluşu temsilcileri, Cumhuriyet Gazetesi İmtiyaz Sahibi İlhan Selçuk'un Ergenekon operasyonu kapsamında gözaltına alınmasını protesto etti. Yaklaşık 200 kişilik grup, öğle saatlerinde Cumhuriyet Gazetesi binası önünde toplandı. Atılan sloganlarla, Ergenekon operasyonu protesto edildi. Ellerinde "Hepimiz İlhan Selçuk'uz" yazılı dövizler taşıyan grup üyeleri sık sık "İlhan Selçuk sen bizim canımızsın" şeklinde slogan attı.

Öncelikle söz alan Güzin Tuncay isimli okur, "Bu kalabalık moral bakımından bize iyi geliyor. Cumhuriyetin ölmediğini gözlerimizle görüyoruz. Biz zamanında Mustafa Kemal'in arkasında savaş verdik. Şimdi de bu ikinci savaşı kazanacağız" diye konuştu.

Açıklama yapan Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni İbrahim Yıldız ise daha önce 2 kere kalp krizi geçirmiş olan 85 yaşındaki İlhan Selçuk'un sağlık durumundan kaygılı olduklarını söyledi. Yıldız, "Gazetemiz baş yazarı ve imtiyaz sahibi Selçuk, terörle mücadele ekipleri tarafından evine yapılan baskınla cuma sabaha karşı gözaltına alındı. Devletin kendisine 15 yıldır yakın koruma tahsis ettiği, ikameti, çalıştığı yer ve tükm yaşamı toplumun bütün kesimlerince saydam olarak bilinen Selçuk'un darbe dönemlerini anımsatan şekilnde gözaltına alınmasının anlamını kamuoyunun takdirine sunuyoruz. Cumhuriyet Gazetesi'nin bu yolla sindirilmek istenmesi oyununa alet olmayacağız. Cumhuriyet Gazetesi kurulduğundan beri 84 yıldır demokratik, laik ve sosyal bir hukuk devleti sistemini savunmaktadır. Bu yolda bir çok şehit vermiş, badire atlatmıştır. Bu haksız gözaltı işlemine karşı gazetemiz tarafından derhal hukuki işlemler başlatılmıştır" dedi.

Gözaltı süresinin 48 saat olduğunu ifade eden Yıldız, "Avukatlarımız 24 saat sonra kendisiyle görüşebilecek. Bize polis ve devlet yetkilileri tarafından herhangi bir açıklama yapmadı. Sadece İlhan Selçuk'un evinde inceleme yapıldı. Bu inceleme yaklaşık 3 saat sürdü. Sağlık durumunun iyi olduğunu sanıyoruz çünkü kendisiyle görüşemedik. 85 yaşında. Ciddi 2 kalp krizi yaşamıştı. Kaygılıyız. Gazetede herhangi bir araştırma yapılmadı" diye konuştu.