HABER

Selülit, estetik değil tıbbi sorun

Selülit, yıllardır estetik bir problem olarak görülüyor ama aslında tıbbi bir sorun. Özellikle kadınlar açısından selülitsiz bir hayat çok mümkün görünmüyor, ancak düzelme sağlanabiliyor. Başlangıç aşamasında ilerlemesini önlemek için hayat tarzı değişikliği olarak 'Aş şekerli, az yağlı bir gıda diyeti, bol su içilmesi, hareket edilmesi, yürüyüş veya bir şekilde spor yapılması' öneriliyor.

Selülit, estetik değil tıbbi sorun

Dermatoloji Uzmanı Dr. Şerafettin Saraçoğlu, İHA muhabirine yaptığı açıklamada, 'Selülit' teriminin aslında yanlış kullanıldığını belirterek, "Portakal kabuğu görünümü nedeniyle bu terim verilmiş. Aslında selülit, derinin enfeksiyonuna verilen isim. Deri altı yağ dokusundaki şişlikler, dolaşım bozukluğuna bağlı şişlikler ve beraberinde görülen bağ dokusundaki anormallikleri ifade eden bir uzun isim" dedi.

Selülitik olaylara en çok kadınlarda rastlandığını vurgulayan Dr. Saraçoğlu, "En çok görüldüğü yerler de karın altı, kalça, bacaklar ve kollar. Ama böyle bir kesin ayırım söz konusu değil. Yağ dokusu olan yer yerde görülebilir" diye konuştu.

'MASAJLI TEDAVİ'

Dr. Şerafettin Saraçoğlu, selülitik vakalarda bütün dünyanın en çok kabul ettiği ve en çok uyguladığı yöntemlerden birinin 'endermoloji' olduğunu kaydederek, "Endermoloji, aslında öz olarak bir deri masaj tekniği. Ve dolaşımı düzenleyip o bölgedeki aşırı birikmiş sıvının geri dönüşümünü sağlayarak dokunun rahatlatılması ve febrotik olayları yeniletmesiyle mümkün" dedi.

YAĞLI VE ŞEKERLİ GIDALARI AZALTMAK GEREKİYOR

Hiç bir yöntemin tek başına etkili olmadığına dikkat çeken Dr. Saraçoğlu, "Beraberinde mutlaka diyet uygulanması, çok bol miktarda su içilmesi, sodalı veya kafeinli gıdaların yanı sıra yağlı ve şekerli gıdaların azaltılması gerekiyor" diye konuştu.

SELÜLİT DEĞİŞİKLİKLERİNİ KONTROL ALTINDA TUTMAK GEREKİYOR

Dr. Şerafettin Saraçoğlu, endermolojinin genelde haftada iki seans olmak üzere toplam 16 ila 20 seans uygulandığını ifade ederek, "Ama daha sonrasında tamamen bırakılmasını önermiyoruz. Önce haftada bire indirilmesi, daha sonra da yavaş yavaş kademeli azaltımı, iki haftada bir veya ayda bir şeklinde devam öneriyoruz. Genelde selülitik değişiklikleri kontrol altında tutmak gerekir" dedi.

Dr. Saraçoğlu, diğer yöntem 'Presoterapi'nin ise ihtiyaca bağlı olarak belirlendiğini sözlerine ekledi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler