HABER

Şemdinli Komisyonu, Aydıner'i dinledi

ANKARA (İHA) - TBMM'de, Hakkari, Şemdinli ve Yüksekova'da meydana gelen olayları araştırmak üzere kurulan Araştırma Komisyonu, Emniyet Genel Müdürü Gökhan Aydıner'i dinledi.

Komisyon bugün AK Parti Kastamonu Milletvekili Musa Sıvacıoğlu başkanlığında toplanarak, Emniyet Genel Müdürü Gökhan Aydıner'i dinledi. Aydıner'in Hakkari, Şemdinli ve Yüksekova'daki olaylarla ilgili olarak yargılama süreci devam ettiği için bilgi sunmadığı öğrenildi. Alınan bilgilere göre, Aydıner'in Hizbullah lideri Hüseyin Velioğlu ve yakın çevresinin İran'ın Kum Kenti'nde eğitim gördüğünü, bu kişilerin Türkiye'ye döndükten sonra terör örgütü El Kaide ile aralarında alan mücadelesi yaşandığını kaydetti. Hizbullah'ın yaptığı eylem ve cinayetleri üstlenmediğini, Beykoz Operasyonu'nda bu örgütün zayıflatıldığını vurgulayan Aydıner, terör örgütü elebaşı Abdullah Öcalan'ın yakalanmasının ardından PKK'nın duraklama dönemine girdiğini, örgütün 1 Haziran 2004 tarihinden itibaren hızlı eylem sürecine giriştiğini söyledi. Aydıner, 2005 yılında Hakkari'de 116, Türkiye genelinde ise bin 300 terör eylemi gerçekleştirildiğini, 2004 yılına oranla terör olaylarında yüzde 27 oranında artış olduğunu ifade ettiği öğrenildi.

Komisyon, önümüzdeki günlerde Hakkari, Şemdinli ve Yüksekova'ya giderek, olay mahallinde ilgili bürokratları dinleyecek.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler