HABER

Sen misin Başbuğ’a sarılan

Genelkurmay Başkanı Başbuğ’a Trabzon ziyareti sırasında sarılarak ağlayan tapu memuru Nevin Eyüboğlu’ndan “Boynunda memur kartıyla basına açıklama yaptığı” gerekçesiyle savunması istendi.

Sen misin Başbuğ’a sarılan

Başbuğ, Oruç Reis Firkateyni'nde yaptığı açıklamanın ardından valiliği ziyaret etmişti. Eşinin Trabzonlu olduğunu anımsatan Başbuğ, halktan büyük ilgi görmüştü.

Valilik önünde toplanan kalabalık arasında yer alanlardan biri de Trabzon Tapu ve Kadastro Müdürlüğü'nde memur olan 49 yaşındaki Nevin Eyüboğlu idi. Eyüboğlu o gün Orgeneral Başbuğ'a sarılarak ağlamış, gazetecilerin soruları üzerine 'Paşamı gördüm duygulandım' demişti.

Akşam gazetesinin haberine göre önceki gün Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü'nden Eyüboğlu’na bir yazı geldi.

Yazıda Nevin Eyüboğlu'nun Orgeneral İlker Başbuğ'a sarılması ve aralarında geçen diyaloğa ilişkin basına yansıyan haberlerle ilgili savunma yapması istendi. Gerekçe ise 'boynunda asılı olan memur kartıyla orada bulunması ve basına açıklama yapması' gösterildi.

Bunun üzerine Ankara’ya giden Eyüboğlu, genel müdürlükte savunma vermeyerek, Bayındırlık ve İskan Bakanı Mustafa Demir'in makamına çıktı. Bakan Demir ise kabul ettiği memurunu dinledikten sonra merak edilecek bir durum olmadığını söyledi. Bunun üzerine içi rahatlayan Eyüboğlu görevinin başına döndü.

Trabzon'a sürpriz bir ziyaret gerçekleştiren Başbuğ, Oruç Reis Firkateyni'nden sert mesajlar vermişti.

Yaptığı açıklamada Türk Silahlı Kuvvetleri'ne (TSK) karşı yürütülen asimetrik psikolojik harekattan duydukları rahatsızlığı yineleyen Başbuğ, “Son zamanlarda gerçek dışı olaylara, yalanlara dayalı, ön yargılı olarak bazı çevreler ve kişiler tarafından (TSK) karşı asimetrik psikolojik harekat yürütülmektedir. Bu konuya değinmenin özellikle bugün üzerinde bulunduğumuz TCG Oruç Reis Firkateyni'nde olmasının özel bir anlamı vardır. İçinde bulunduğumuz süreçten rahatsızız” demişti.

Geri Dön