HABER

Senaristler seyirciyle buluşuyor

Senaryo Yazarları Derneği, sinemanın ustalarıyla senaryoya ilgi duyanları buluşturmaya devam ediyor.

Erol Günaydın, Meral Okay, Türkan Derya, Kandemir Konduk, Nilgün Öneş gibi usta isimlerin yer aldığı yeni dönem kayıtları başladı

Kurulduğu günden beri sinema sektöründe kalitenin yükseltilmesi için çalışmalar yürüten Senaryo Yazarları Derneği (SENDER), büyük ilgi gören seminerler dizisine devam ediyor. 2010 kış dönemi seminerlerinde sinema ve televizyonun usta isimleri, genç yazar ve yazar adaylarıyla bir araya gelecek. 24 Ocak’ta başlayacak seminerlerin başlığı “Seyirciyle Buluşma - Senaristin Engelli Koşusu”.
2010 kış döneminin konukları arasında 55 yıldır tiyatro, sinema ve televizyonda canlandırdığı her karakterle adeta oyunculuk dersi veren Erol Günaydın da yer alıyor. Erol Günaydın, bu kez pek bilinmeyen bir yönüyle yazar adaylarının karşısına çıkacak. 1965’te Erol Keskin’le beraber yazdığı ve Altan Erbulak’la başrolü paylaştığı Güzel Bir Gün İçin adlı filmi, Antalya’da En İyi Senaryo ödülü alan Erol Günaydın’ın 1970’lerde yazdığı Yaygara 70 müzikali de yıllarca kapalı gişe oynamıştı. Seminerin bir diğer konuğu da Kandemir Konduk. Devekuşu Kabare’nin oynadığı Yasaklar, Geceler gibi oyunlar, Perihan Abla, Mahallenin Muhtarları gibi yıllarca devam etmiş televizyon dizileri gibi çok sayıda oyun, dizi ve filmin yazarı Kandemir Konduk, seyirciyle buluşmanın inceliklerini ve engellerini anlatacak.
Oyuncu, senarist, yapımcı olarak sektörün içinde yer alan, seyircinin yakından tanıdığı Meral Okay da seminerin konukları arasında. İkinci Bahar, Hırsız-Polis gibi dizi filmlerin yönetmeni Türkan Derya ise, yönetmen bakışıyla seyirciyle buluşmayı anlatacak. Seminer verecek olan bir diğer isim de Nilgün Öneş. Süper Baba, İkinci Bahar, Yabancı Damat, Ihlamurlar Altında gibi pek çok televizyon dizisinin yanı sıra Hatırla Sevgili ve Bu Kalp Seni Unutur mu? gibi, yakın tarihin anlatıldığı dizi filmlerinin senaristi Nilgün Öneş’in seminer konusu “Seyirciyi Tarihle Buluşturmak”.
SENDER’in dört yıldır devam eden Temel Tasarım Atölyesi de 16 Ocak ‘ta başlıyor. Mesleğe ilgi duyanlara, uygulama esaslı ve ürün odaklı olarak senaryo yazımının anlatıldığı atölyenin yeni dönemine de kayıtlar başladı.
Avrupa Senaryo Yazarları Federasyonu üyesi olan SENDER’in düzenlediği Ustalarla Buluşma seminerlerinin 2009 Kasım-Aralık döneminde Safa Önal, Zeki Demirkubuz, Çağan Irmak, Sevil Demirci, Şebnem Sönmez ve Uğur Yücel vardı. Farklı açılardan senaryo okumalarının yapıldığı, sinemanın ustalarının genç yazar ve yazar adaylarıyla bilgi ve deneyimlerini paylaştığı seminerlerin bahar döneminde de sürpriz isimler yer alacak. Komedi, drama, uyarlama senaryo, kitlesel olmak, tarihle toplumu buluşturmak gibi alt başlıkları içeren programın takvimi www.senaryo.org.tr adresinden takip edilebilir.
Seminerlere geçmiş dönemlerde Yavuz Turgul, Safa Önal, Çağan Irmak, Birol Güven, Tomris Giritlioğlu, Mahir Günşiray, Murat Daltaban, Gaye Boralıoğlu, Neşe Şen, Nilgün Öneş gibi isimler konuk olmuştu. Küratörlüğünü Turgut Yasalar ile Emine Algan’ın yaptığı program, önceden kayıt yaptırmak koşulu ile sinemayı seven ve ilgilenen herkese açık.
Temel Tasarım Atölyesi ise; geçtiğimiz yıllarda geliştirdiği formatını sürdürüyor. Atölye, 8 haftalık hazırlık bölümünde başarılı olan katılımcılarla devam ettiği 12 hafta ile beraber toplam 20 haftalık bir süreyi kapsıyor. “İyi bir senaryo için iyi bir film öyküsü, iyi bir film öyküsü için de çok güçlü bir film fikrine sahip olmalısınız” prensibinden hareket eden atölyelerde; katılımcıların uygulama içinde güçlü bir film fikri yaratmalarının ve bu fikirden iyi bir hikaye geliştirmelerinin yol ve yöntemlerini fark etmeleri amaçlanıyor. Temel Tasarım Hazırlık Atölyesi 16 Ocak 2010’da açılıyor. Atölye için kayıtlar başladı.
Bütün çalışmalar için gerekli bilgi ve ayrıntılara SENDER’in web sitesinden (www.senaryo.org.tr) ulaşabilir ya da 0 212 244 21 22 no’lu telefonu arayabilirsiniz.

Geri Dön