HABER

Sendikalardan hükümete uyarı

Sendikalar hükümetin işçilere yönelik tutumu üzerine açıklama yaptı.

ANKARA (ANKA) –Aralarında, Türkiye Gazeteciler Sendikası, Tek Gıda-İş Sendikası ve Petrol-İş Sendikası’nın da bulunduğu bazı işçi sendikaları, Tekel işçilerinin sürdürdükleri eyleme ilişkin, “AKP hükümetinin emek karşıtı uygulamaları son günlerde tırmanışa geçti.

Hak arayan işçilere, çalışanlara karşı uygulanan şiddet ve bizzat Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı’nın sendikalara yönelik kabul edilemez beyanları bu emek karşıtı tutumun yeni örnekleridir” değerlendirmelerinde bulundular.

Petrol-İş Sendikası, Toleyis Sendikası, Kristal-İş Sendikası, Hava-İş Sendikası, Tümtis Sendikası, Türkiye Deri-İş Sendikası, Tek Gıda-İş Sendikası, Basisen Sendikası ve Türkiye Gazeteciler Sendikası, Tekel eylemene ilişkin ortak bir açıklama yaptı. Hükümetin, Tekel işçilerine yönelik, “yan gelip yatma” söylemini ve yaşanan arbedeyi “polis devletini çağrıştıran uygulamalar” olarak nitelendirilen açıklamada, “Polisin, Ankara’da Tekel işçilerine sert bir şekilde müdahale etmesini ve içerisinde Tek Gıda-İş Sendikası yöneticilerinin de olduğu bir grup işçinin göz altına alınmasınının” da şiddetle kınandığı belirtildi. Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Tek Gıda-İş Sendikası üyesi 12 bin Tekel işçisi hak mücadelesi için günlerdir Ankara sokaklarında direniyor. Hükümet Tekel işçilerini 657 sayılı Devlet Memurları Yasasının 4-C maddesi kapsamına almak istiyor. 4-C statüsü yılda 10 ay çalıştırmayı öngören, düzensiz, örgütsüz, güvencesiz ve düşük ücretli bir çalışma statüsüdür. Tekel işçileri bu eğreti istihdam biçimini kabul etmiyor, güvenceli, kadrolu ve örgütlü çalışmak istiyor. Tekel işçilerinin sesine kulak verilmeli ve 4-C ısrarından vazgeçilmelidir. Dahası halen özelleştirme mağduru olarak 4-C statüsünde çalışan on binlerce işçi çalıştıkları kurumlarda kadroya alınmalı ve mağduriyetlerine son verilmelidir.

-“İŞÇİNİN SESİNE KULAK VERMELİ”-

Özelleştirmenin ve kamunun tasfiyesinin acı ve yıkıcı sonuçları ortadayken, demokratik açılım projelerinin tartışıldığı şu günlerde Doğu ve Güneydoğu Anadolu’da işsizliği daha da artıracak yeni özelleştirme girişimlerini, binlerce işçinin mağdur edilme hazırlıklarını ciddi bir toplumsal yıkım hazırlığı olarak görüyoruz. Hükümeti, gündemdeki şeker ve enerji sektöründeki özelleştirme girişimlerinden vazgeçmeye çağırıyoruz. Hak arayan itfaiye işçilerine, sendikal hakları için mücadele eden demiryolu emekçilerine reva görülen uygulamaları demokratik sosyal hukuk devleti ile bağdaştıramıyoruz. Emekçilere ve sendikalara yönelik bu saldırgan ve hiçe sayan tutumun toplumsal barışı zedelediğine ve gerilimi tırmandırdığına inanıyoruz. Hükümet bu yoldan vazgeçmeli işçinin sesine kulak vermeli ve gereğini yapmalıdır. Türk-İş Yönetim Kurulumuzu bütün üye sendikaların ortak davranışını sağlayacak, bir kolektif mücadele hattı, politikası ve stratejisi oluşturmaya ve acilen yaşama geçirmeye çağırıyoruz.”

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön