Sendikalardan sosyal güvenlik yasası protestosu

ANKARA (İHA) - Ankara'da çeşitli sendika ve sivil toplum örgütleri, Sosyal Güvenlik ve Genel Sağlık Sigortası Yasa Tasarısı'nı düzenledikleri eylemle protesto etti.

DİSK Bölge temsilciliği, KESK Şubeler Platformu, Tabip Odası ve TMMOB İl Koordinasyon Kurulu tarafından Kızılay'da düzenlenen gösteriye yaklaşık 300 kişi katıldı. "Genel grev, genel direniş" şeklinde slogan atan grup adına açıklama yapan DİSK Ankara Bölge Temsilcisi Kani Beko, sosyal güvenlik sisteminin uluslararası sermayenin talepleri doğrultusunda IMF ve Dünya Bankası'nın dayatmasıyla şekillendiğini iddia ederek, "Tasarıya karşı itirazlarımız sürerken yasanın Meclis'te 'temel yasa' olarak görüşülmek istenmesi, halkın yasayı etraflıca algılamasını ve Meclis'te vekillerin tartışmasını engellemekten başka bir anlama gelmemektedir" dedi.

Emek Platformu'nun taleplerinden bir kısmının karşılandığını söyleyen Beko, emeklilik yaşının 65 olması, emekli aylıkları ve bağlanacak diğer aylıkların hesaplanması sırasında kazançların güncellenmesinde kullanılan 'güncellenme katsayısına' refah artışının yüzde 30'u yerine tamamının yansıtılması gerektiğine ilişkin talep ve fiili hizmet zammıyla ilgili düzenlemede geri adım atıldığını vurguladı. Beko, bu yaklaşımın halkın geleceğiyle oynamak olduğunu kaydederek, taleplerinin yerine getirilmesi için sonuna kadar mücadele edeceklerini ifade etti.

Yapılan açıklamanın ardından bir süre slogan atan grup, olaysız dağıldı.