Şener'den birlik beraberlik çağrısı!

Trabzonspor Kulübü Başkanı Sadri Şener, işlerinin zor olduğunu ancak Trabzonspor sevgisiyle bu zorlukların üstesinden geleceklerini belirterek, temel amaçlarının camiayı tekrar canlandırmak olduğunu ifade etti. Trabzonspor Kulübü Başkanı Sadri Şener, Trabzonspor Dergisi'nin Mart sayısına verdiği röportajda önemli açıklamalarda bulundu. Yaklaşık 15 yıl aradan sonra ikinci kez devraldığı görevde işinin zor olmasına karşın Trabzonspor sevgisiyle bütün zorlukların üstesinden geleceklerini belirten Şener, temel amaçlarının camiayı tekrar canlandırmak ve bir hedef içine sokmak olduğunu kaydetti. Büyük vaatlerde bulunmadıklarını ve ellerinde sihirli değnek olmadığının bilincinde olduklarını vurgulayan Şener, "Kongre sürecinde kimseyi, 'ceğiz, cağız'larla biten süslü cümlelerle etkilemeye çalışmadık. Bugünden yarına büyük vaatlerde bulunmadık, bulunmayacağız da. Elimizde sihirli değnek yok. Ekonomiyi bir anda düzeltip sezon sonu da şampiyonluk kupasını kaldıramayız. Ortada bir gerçek var. O da Trabzonspor'un bir kuruşunu bile kendi paramız gibi harcamamız. Buradan giderken, geriye bakmayacağız" dedi.

Transferde hata yapmak istemediklerinin altını çizen Şener, transfer politikasının maddi ve manevi doyuma ulaşmış yıldızlar almak değil, yıldız olmaya aday isimleri bulup kadroya katmak olduğunu belirterek, kaliteli, heyecanlı ve başarıya aç bir kadroyla başlanacak ligde hedefe ulaşmaya çalışacaklarını söyledi. Mali tabloda kulübün içinde bulunduğu ekonomik koşulların zorluğunun herkesçe bilindiğini dile getiren Şener, "Kısa vadede futbolcu alacakları, diğer borçlar ve olası temliklerin gerektirdiği sıcak para ve sezon sonu transfer faaliyetleri için hazırlığımızı yaptık. Trabzonspor gibi dünya markasından bir futbolcu parasını alamadığı için kaçmamalı, bu markayı UEFA'ya, FIFA'ya şikayet etmemeli. Bundan sonra futbolcu artık kaçmayacak, artık şikayet edemeyecek" diye konuştu. "Sözde değil özde samimi olmalıyız" diyen Şener, "Kulübümüzün en büyük sorunu bütünlüğün olmamasıdır. Bu konuda çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Ancak, Bakan Faruk Özak ile görüştüm, 'İcazet' yakıştırması yaptılar. Mehmet Ali Yılmaz'ın evine gittim, başka şey dediler. Bunları aşmalıyız. Başta bu ikiliyi bir araya getirip halkayı genişletmeliyiz. Eski-yeni yönetici ayırımı yapmaksızın tek amaç için gücümüzü birleştirmeliyiz. Sözde değil özde samimi olmalıyız. Bu amaçla geçmişte önemli görevler üstlenmiş kişilerden bir Danışma Kurulu oluşturup, onlarla her ay toplanarak bilgi ve deneyimlerinden yararlanacağız. Trabzonspor'un zamanla yitirildiğine tanık olduğumuz, Anadolu'nun ağabeyi ya da sevgilisi sıfatı yeniden kazanılmalıdır. Tüm bunların yanında Trabzon'daki profesyonel kulüplerin hepsi desteklenmeli, hepsine gereken değer verilmelidir" ifadelerini kullandı. Futbolu yönetenlerle iyi ilişkiler kurmak zorunda olduklarına işaret eden Şener, uzlaşmacı bir tutum izleyeceklerini ve koşullar ne olursa olsun Türk futbolunu yöneten kurumla savaş halinde olmayacaklarını kaydetti.

"BAŞBAKAN DA AKYAZI PROJESİ'NE DESTEK VERİYOR" Akyazı Projesi için çalışmaların devam ettiğini ifade eden ve bu amaçla bir takım görüşmelerde bulunduklarını kaydeden Şener, "Geçtiğimiz ay Ankara'da bir dizi ziyaretlerde bulunduk. Bayındırlık ve İskan Bakanı Faruk Özak, Devlet Bakanı Murat Başesgioğlu, Gençlik ve Spor Genel Müdürü Mehmet Atalay, Meclis Başkanı Köksal Toptan ve Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan'ı ziyaret ettik. Başbakanımızla yaptığımız görüşmede hiç protokol konuşmadık. Direkt olarak buradaki yatırımları görüştük. Bize 'Yeni stat için ben çalışıyorum. Yabancı bir yatırımcı buldum. Görüşmelerimiz devam ediyor. Siz de bu konuda çalışın' dedi. Yabancı yatırımcıya bu işi cazip hale getirmek gerekiyor. Yatırımcının para kazanması lazım. 2011 yılına kadar da stat yetişmeli. Hüseyin Avni Aker ile birlikte Yavuz Selim Sahası, 19 Mayıs Spor Salonu ve orman lojmanlarını yabancı yatırımcıya vereceğiz, onlar da Akyazı'da dolgu, stat, tesisler, salon, sahalar ve otel yapacaklar. Önemli olan bunun uygun olması. Yatırımı yapan kuruluş 2 yıl boyunca devamlı para harcayacak. Akyazı'yı bize teslim edecek. Kendisine kalan bölümü de değerlendirecek. Karlı çıkarsa bu iş olacak" dedi.

Borçların belli bir program dahilinde ödendiğini de söyleyen Şener, "Ama bu yapılırken de yarışmacı kimliğimizden taviz vermiyoruz. Kulübe kaynaklar yaratmaya çalışıyoruz. Bu anlamda çok ciddi projelerimiz vardır. Trabzonspor bu ülkenin 4 büyük kulübünden biridir. Hedefi daima üst sıralar, şampiyonluk ya da Avrupa Kupaları olmalıdır. Ancak bu iş, kuru vaatlerle ya da yanlış tercihlerle sağlanabilecek iş değildir. Tabii ki yarın şampiyonluk sözü veremeyiz. Önce sağlıklı, olabilirliği mümkün proje üretilecek ve oluşturulacak kadroyla 24 yıllık özleme son verecek adım atılacaktır. Burada kullanılacak futbolcu kıstası, yıldız değil yararlılığı olan, hedefe ulaşmada katkısı olabilecek oyuncuları bulmaktır. Bunun çabası içinde olacağız. Son görev dönemimizde hiç yıldız almadan 6'sı A, 5'i Ümit ve 3'ü de Gürcü Milli olmak üzere 14 milli futbolcusu bulunan bir kadro oluşturmuştuk. Bu kadar 1996'da malum nedenlerle şampiyonluğu kaçırmıştır. Hedefimiz böyle bir kadrodur. Kurumlarda devamlılık esastır. Kaldı ki teknik direktörümüz ülkede kendini kanıtlamış bir kimliktir. Dolayısıyla kendisinden yararlanacağız. Karşılıklı oturup birbirimize projelerimizi aktaracağız. Sanırız ortak bir noktada buluşacağız" ifadelerini kullandı.

Trabzonspor'a kimsenin siyaset sokamayacağını da vurgulayan Sadri Şener, "Kurumumuz son yıllarda maalesef sahada kazandığımızda samimi olmalıyız. Buna masada kaybetmek dahil, birçok haksızleer üstlenmiş kişilerden bir Danışma Kurulu oluığa uğramıştır. Trabzonspor büyüktür. Sorumluluk ve yetki sahibi kişiler onu hiçbir şekilde ezdirmemeli, haklarının korunmasına çok büyük özen göstermelidir. En önemlisi bütün bunları kurallar ve yönetmelikler çerçevesinde gerçekleştirmelidir. Gerektiğinde tabii ki elimizi masaya vurmalıyız. Ama aslolan elinizi masaya vurmak zorunda kalmamaktır. Trabzonspor'a siyaseti kimse sokamaz. Ama Trabzonspor siyasetten tabii ki yararlanmalıdır. Bunun için bütün siyasi partilere eşit mesafede olmalı, siyasetçilerle ilişkilerde kurumun çıkarları ön planda tutularak hareket edilmelidir. AK Parti'li genel iktidarla da, CHP'li yerel iktidarla da kulübümüzün çıkarları gereği ortak çalışacağız" diyerek sözlerini noktaladı