Şeriat gelmesinde diye kapatma istedi

Şeriat gelmesinde diye kapatma istedi

ANKARA (ANKA)- Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) hakkında Anayasa Mahkemesi'ne ‘temelli kapatılması" talebiyle dava açan Yargıtay cumhuriyet Başsavcısı Abdurrahman Yalçınkaya, iddianamesinde neden kapatılma talebinde bulunduğunu da açıkladı.

İşte iddianame yer alan 71 isimErdoğan hakkında 61 suç isnadı

Cumhurbaşkanı Gül'e 10 iddia

yöneticilere yönelik 18 maddelik iddialar

Arınç için 16 ayrı suç isnadı yer alıyor

Çelik'in 9 ve söylemi

ANKA'nın belirlemesine göre, Başsavcı Yalçınkaya, iddianamede, "kapatma yaptırımının olasılığı" başlıklı bölümde şeriat düzenine geri dönülmemesi için kapatma talebinde bulunduğunu belirtti. Başsavcı Yalçınkaya, iddinamede şu görüşlere yer verdi:
"Siyasi parti kapatma yaptırımı, bir siyasi partiye uygulanabilecek en radikal ve en ağır yaptırımdır. Bu nedenle, kapatma yaptırımı en ciddi ve en ağır durumlarda uygulanmalı, eylemlerle arasında orantısal bir denge bulunmalıdır. Adalet ve Kalkınma Partisi'nin laiklik karşıtı eylemlerin odağı durumuna gelmesinden başka, söz konusu eylemlerdeki yoğunluğun ve kararlılığın düzeyi gözetildiğinde, eylemleri toplumu çok ciddi ve ağır sonuçlarla yüz yüze bırakmaya elverişlidir. Cumhuriyetin kurulmasıyla terk edilen bir sistemin değerlerinin gündeme getirilmesi, demokratik sistem ve toplum yönünden laik düzenin tesisi ve korunmasında kaçınılmaz olarak çok ağır sonuçlara neden olacaktır. Bu bağlamda davalı siyasi partinin kapatılması; dava konusu eylemler ile uygulanacak kapatma yaptırımının sonuçları ve yaşanan tarihsel koşullardan kaynaklanan ihtiyaçlar gözetildiğinde; orantısız ve radikal bir yaptırım olmayıp, uygun, gerekli ve orantılı bir yaptırımdır."