HABER

"Sevgi albinizme merhem oluyor, bizi güçlü kılıyor"

Albinizmli Pernelle Obame: - "Farklılığımızı kabul eden ailelerimizin ve hassasiyetlerimizin farkında olan bireylerin bize gösterdiği ilgi ve sevgi, albinizme merhem oluyor, bizi güçlü kılıyor" - "Albino doğdum, albino yaşıyorum, albino öleceğim. Bizi güçlü kılan farklılıklarımızdır. Albinolar, bunu kabul edince hayata tutunabilirler" - "Aileler albino çocuklarını çok sevmeli, onlara çok emek vermeliler"

ALAATTİN DOĞRU - Albinoların batıl inançlardan dolayı çoğu zaman ciddi tehlikelerle karşılaştığı Afrika'da Gabon asıllı Pernelle Obame, albinizmle gelen farklılığın kendisini güçlü kıldığını ve sevginin albinizme merhem olduğunu söyledi.

Saç, deri ve gözlerde melanin eksikliği sonucu ortaya çıkan ve genetik bir hastalık olan albinizm, dünyada her 20 bin kişiden birinde, Sahraaltı Afrika'da ise her 5 bin kişiden birinde görülüyor.

Afrika'daki batıl inançlar nedeniyle Albinolar, cinayet ve tecavüz gibi ciddi tehlikelerle karşı karşıya kalıyor.

Aynı zamanda ciltlerinin koruyucu dış tabasında renk olmadığı için yakıcı güneşten korunmada da zorluk yaşayan albinolar, güneşten gelen zararlı ışınlarının doğrudan derilerinin alt tabakasına ulaşması nedeniyle kanser riski altında bulunuyor.

Afrika'daki binlerce albinodan biri olan Gabon asıllı Pernelle Obame Senegal'de yaşıyor.

Bir çocuk annesi Obame, AA muhabirine yaptığı açıklamada "Farklılığımızı kabul eden ailelerimizin ve hassasiyetlerimizin farkında olan bireylerin bize gösterdiği ilgi ve sevgi, albinizme merhem oluyor, bizi güçlü kılıyor." ifadelerini kullandı.

7 yıl önce Senegal'in başkenti Dakar'a okumak için geldiğini, sonra da burada kalarak girişimci olduğunu belirten Obame, albino çocuklar için yapılacak en önemli şeyin onları sevmek olduğunu vurguladı.

"Aileler albino çocuklarını çok sevmeli, onlara çok emek vermeliler. Ben albino olduğumu kolayca kabullendim çünkü ailem beni çok sevdi, kendimi özel hissetmemi sağladı." diye konuşan Obame, çocukların ilk yetiştiği ortamın aile olduğunu hatırlatarak buradaki sevgisizliğin çocukların gelecekteki hayatını olumsuz etkileyeceğini söyledi.

Pernelle Obame, "Her çocuk sevgi dolu bir ortamda büyümeli. Albinizmli çocuklar, zaten yadırgandığını hissediyor, ailelerin bu boşluğu doldurması gerekiyor. Çocukların, sosyal hayata alışması, kendini sevmeye başlaması için aile sevgisi mihenk oluyor." diye konuştu.

Dakar'a ilk geldiğinde albinoları destekleyen Care Albinos örgütünde çalıştığını söyleyen Obame, köylere giderek albinizmli bireylerin korunması için güneş kremleri, şapkalar dağıttıklarını ifade etti.

- "Bizi güçlü kılan farklılıklarımızdır"

Daha sonra Senegal Albinolar Derneğinin (ANAS) iletişim bölümünde çalıştığını dile getiren Obame, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Tecrübelerimden anladığım kadarıyla her şeye ailelerden başlamak gerekiyor. Çocuklara güneş kremleri, şapkalar vermek güzel ama onları ayakta tutan anne babalarının sevgisidir. Aileler, albinizmli çocuklarını diğer çocukları gibi yetiştirmeli ki gelecekte mutlu olsunlar. Başkalarının seni kabullenmesi için önce kendini kabullenmelisin. Albino doğdum, albino yaşıyorum, albino öleceğim. Bizi güçlü kılan farklılıklarımızdır. Albinolar bunu kabul edince hayata tutunabilirler."

Albinizmli bireyler olarak toplumdaki tüm hassasiyetler ile ilgili gün ve kampanyaları desteklediklerini belirten Obame, bunun farklılıkları, hassasiyetleri olan bireylerin kendilerini kabullenerek mutlu yaşamasına katkıda bulunacağını sözlerine ekledi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön