Sevgililer Gününe özel hediyeler, aşk mesajları, yemek tarifleri

Bazı toplumlarda "Aziz Valentin Günü" olarak bilinen sevgililer gününde hediyelerinizle sevgilinizi özel hissetttirin. Ona şık bir yemek, aşkınızı pekiştirecek hediyeler verebilirsiniz.

Sevgililer Gününe özel hediyeler, aşk mesajları, yemek tarifleri

Bir Sevgililer Günü daha geldi çattı. Cumartesi günü kutlanacak Sevgililer Günü için aylar öncesinden hediyeler alınmaya başladı. Ancak hala ne hediye alsam diye düşünenler de var. Sevgililer Günü'nde hala hediye alamayanlar, kararsız kalanlar için Sevgililer Günü hediyeleri haberimizi mutlaka okuyun. Sevgililer Günü hediyeleri arasında neler yok ki...

Sevgililer Gününü çiftler genellikle başbaşa geçirirler. Başbaşa gidilen romantik bir yemek ya da evde hazırlanan romantik bir sofra en yaygın kutlamalardandır. Çiftler, Sevgililer Günü'nün gecesinin de özel olması için çaba gösterirler. Kimi çiftler, bu güne has, cinselliği ön plana çıkarıcı kıyafetler ve iç çamaşırları alırlar. En çok tercih edilen renk, tutkuyu sembolize eden kırmızıdır. Bunların yanı sıra, Sevgililer Günü çok sayıda evlenme teklifinin de gerçekleştiği bir gündür.

SEVGİLİLER GÜNÜ'NDE KIZ ARKADAŞA HEDİYELER

SEVGİLİLER GÜNÜ'NDE ERKEK ARKADAŞA HEDİYELER

Sevgililer Günü'nde kız arkadaşınıza hediye seçenekleri;

Eğer Vintage tutkunu bir kız arkadaşınız varsa ona bir çanta hediye edebilir, mutlu olmasını sağlaya bilirsiniz. Parfüm hediye etmenin sıradan olduğunu sakın düşünmeyin, parfüm hala en çok tercih edilen hediyeler arasında. Becerikli, marifetli bir kız arkadaşınız varsa ona workshop hediye edebilirsiniz. Ayakkabı tutkusuyla bilinen kadınlar şık ve zarif bir ayakkabı karşısında oldukça mutlu olacaktır.

Şarkı söylemekten ve dinlemekten büyük zevk alan sevgilinize renkli bir kulaklık alabilirsiniz. Takıp takıştırmayı seven, takılara karşı tutkun olan kız arkadaşınıza hediye olarak Swarovski'den ışıl ışıl bir bileklik alabilir, ne kadar mutlu olduğunu görebilirsiniz. Sezen Aksu hayranı olan sevgilinize 8 Mart Bostancı Gösteri Merkezi'nde unutamayacağı bir an yaşatabilirsiniz. Beni sevgilim hep ansın, ona unutamayacağı hep kullanacağı bir hediye vermek istiyorum diyorsanız ona güneş gözlüğü hediye edebilirsiniz. Bakımına özen gösteren sevgilinize bakım seti hediye etmeniz ideal bir hediye seçeneği olabilir.

Sevgililer Günü'nde erkek arkadaşınıza hediye seçenekleri;

Macbook kılıfı, ev terliği, güneş gözlüğü, taşınabilir şarj cihazı, kulaklık, spor çantası, Play Station 4, parfüm seti gibi hediye seçeneklerine göz atıp erkek arkadaşınızı mutlu edebilirsiniz.

Sevgililer Günü'ne özel yemek tarifleri

Çikolatalı incirli tart

Malzemeler:

4 su barağı tuzsuz badem
7-9 adet kuru incir
1 tutam tuz
1 buçuk su bardağı kakao
1 su bardağı akağaç şurubu
Çeyrek su bardağı sıvı hindistan cevizi yağı

Hazırlanışı:

Bademleri blenderdan un haline gelene kadar geçirin.
Un haline gelen bademlerin içerisine incirleri ekleyin ve tekrar blenderdan geçirin. Bademler ve incirler yapışkan bir hamaur haline gelene kadar belenderdan geçirin.
Hamur haline gelen karışımı tart kalıplarına bastırarak yerleştirin. Hamuru eşit yaymaya ve çok kalın olmamasına özen gösterin.
Kakao, akağaç şurubu ve hindistancevizi yağını pürüzsüz ve akışkan bir kıvama gelene kadar blenderdan geçirin. Hazırladığınız sosu tartların üzerine dökün.
Kuru inciri ortada ikiye kesin ve elinizle kalp şekli verin. Hazırladığınız kalp figürlü incirlerle tartların üzerini süsleyin.
Tartlarınızı buzdolabında 3 saat beklettikten sonra servis edebilirsiniz.

Çikolata kaplı çilekler

Malzemeler:

100 gram gravür çikolata
15-20 adet taze çilek
Hindistan cevizi
Antep fıstığı
Gravür çikolatalı benmari usulü eritin.
Önceden yıkayıp temizlediğiniz çileklerinizi erimiş çikolataya batırın ve yağlı kağıt serdiğiniz tepsinin üzerine dizin.
Çileklerinizi renklendirmek için isteğe göre hindistancevizi ya da Antep fıstığına batırabilirsiniz.
Buzdolabında 20 dakika kadar beklettiğiniz çileklerinizi servis edebilirsiniz

Çilekli ıspanak salatası

Hazırlanışı:

1 demet bebek ıspanak
1 su bardağı haşlanmış kinoa ya da ince bulgur
Yarım limon
2 yemek kaşığı zeytinyağı
1 adet doğranmış avokado
Yarım su bardağı doğranmış taze çilek
Beyaz peynir (isteğe göre)
İsteğe göre kavrulmuş badem
1 çay kaşığı balzemik sirke
1 tutam tuz
1 yemek kaşığı bal

Hazırlanışı:

Ispanakları yıkayın ve geniş bir karıştırma kabının içine alın.
Haşlanmış kinoaları ıspanakların üzerine ekleyin.
Doğranmış çilek ve avokadoları da karıştırma kabına ekleyin.
Balzemik sirke, bal, tuz ve limon suyunu bir kapta karıştırıp salatanın içine ekleyin.
Tüm mazemeleri karıştırırken çileklerin ezilmemesine özen gösterin.
Servis ederken isteğe göre beyaz peynirle salatanızı süsleyebilirsiniz.

14 Şubat Sevgililer günü mesajları

Sana doğru bir kelebek uçurdum, dağları denizleri aştı seni buldu, yanağınaufacık bir öpücük kondurdu. Hissettin mi? Sevgililer günün kutlu olsun!

Doğan her günün sabahında içimde gözlerini görebilmek aşkı olmasa, inan hiçbir şeye değmezdi yaşamak. Sevgililer günün kutlu olsun!

Bir yudum sevgi koskoca bir okyanusa bedeldir. Şimdi uzaklarda senin bir yudum sevgine hasretim sevgilim. Seni hasretimi tüketircesine kucaklıyorum.

Sana yıldızlar kadar yakın olmak isterdim her baktığında beni görebilmen için, sana bulutlar kadar yakın olmak isterdim üzüldüğünde gözyaşlarını yağmur olup silebilmek için, sana sen kadar yakın olmak isterdim ki beni, seni sevdiğim kadar sevebilmen için. Sevgililer günün kutlu olsun biriciğim.

Sen çöllerde serap gibisin, engin denizlerde yakamoz gibisin, ışığım sensin, güneşim sensin... Bil ki çok özlendin... Sevgililer günün kutlu olsun!

Sevgililer öpüşürken neden gözlerini kapatır bilir misin? Çünkü gözleriyle değil de kalpleriyle görmek isterler. Yani hissetmek isterler. Ben de seni ruhumun derinliklerinde hissediyorum sevgilim çünkü seni çok seviyorum. Sevgililer günümüz kutlu olsun!

Maviler giyer bulut olurum, yeşiller giyer bahar olurum, bakarsın bir gün beyazlar giyer senin olurum. Sevgililer günün kutlu olsun.

Bulutlara yükledim hasretimi, rüzgarlarla yolladım sevgimi, yağmurlar yağdırdım gözyaşlarımla küçük melekler gönderdim seni öpmeye! Sevgililer günün kutlu olsun!

Hani en güzel aşklar imkansız gelir ya insana, imkansız olduğun için aşığımsana!.. Sevgililer Günnü kutlu olsun birtanem, seni çok seviyorum.

Gece bir başka giyer siyahını, yıldızlar daha bir sönük olur ve hayat daha bir kahpe oynar oyununu sen yanımda yoksan eğer. Beyaz bir güvercin yolluyorum sana; kanatlarında mutluluk, yüreğinde sevgi ve sadakat, karbeyaz tüylerinde umut ve gagasında iyi geceler öpücüğü, uzat yanağını . Muuckk!!!

Sen benim hayatımda olduğun sürece, ne sen kimseye rakip ne de kimse sana rakiptir. Daha nice sevgililer gününde beraber olmayı diliyorum.

Sevgililer gününde beyaz bir güvercin yolluyorum sana; kanatlarında mutluluk, yüreğinde sevgi ve sadakat, karbeyaz tüylerinde umut ve gagasında iyi geceler öpücüğü, yanağını uzat. Yüreğin kadar yanındayım. Kendini yalnız hissettiğinde elini kalbine koy; ben hep ordayım!

Bütün mevsimleri bir günde, bütün yılları bir mevsimde yaşamaya razıyım seninle... Daha nice sevgililer gününü beraber geçirmek dileğiyle.

Sevgililer Günü, her yılın 14 Şubat günü birçok ülkede kutlanan özel gündür. Sevgililer Günü'nde çiftler aylar öncesinden yapacakları sürprizleri düşünür, unutulmayacak anlara imza atar. 14 Şubat Sevgililer Günü'ne çok az bir zaman kaldı. Neredeyse birçok ülkede kutlananan Sevgililer Günü'nün tarihi eski Roma İmparatorluğuna dayanır. Sevgililer Günü'nde en çok tercih edilen renkse kırmızıdır.

Kökeni, Roma Katolik Kilisesi'nin inanışına dayanan bu gün, Valentine ismindeki bir din adamının adına ilan edilen bir bayram günü olarak ortaya çıkmıştır. Bu sebeple bazı toplumlarda "Aziz Valentin Günü" (St. Valentine's Day) olarak bilinir. Valentine kelimesi, Batı medeniyetlerinde hoşlanılan kişi veya sevgili anlamlarında da kullanılır.

Günümüzde, bazı toplumlarda sevgililerin birbirine hediyeler aldığı, kartlar gönderdiği özel bir gün olarak devam etmektedir. Tahminlere göre 14 Şubat günü, tüm dünyada 1 milyar civarında kart gönderilmektedir. Bunun yanı sıra hediye alımlarından kaynaklı piyasada satışlar artmaktadır. Şubat ayı ortasının aşk ile ilişkisi antik çağlara dayanmaktadır. Antik Yunan takvimlerinde, Ocak ayı ortası ile Şubat ayı ortasının arasında kalan zaman Gamelyon ayı olarak adlandırılmıştı ve Zeus ile Hera'nın kutsal evliliğine adanmıştı. Antik Roma'da 15 Şubat, bereket tanrısı Lupercus'un onuruna, Lupercalia günü olarak kutlanmaktaydı. Bu günde, Lupercus'un din adamları tanrıya keçi kurban ederlerdi.

Daha sonra kafalarının üstüne koydukları bir parça keçi derisi ile Lupercus'u simgeleyerek, Roma sokaklarında koşturup, karşılaştıkları herkese dokunurlardı. Genç kızlar gönüllü olarak ileri atılır ve bereket tanrısının dokunuşundan paylarını almaya çabalarlardı. İnanışa göre bu dokunuş sayesinde doğurganlıkları kolaylaşacaktı. Lupercalia bayramının arifesi olan 14 Şubat'ta genç erkeklerin genç kızların isimleri yazlı kura çekerek bayram boyunca 'çift' olma alışkanlığı vardı. 469'da Papa bu gayri-Hıristiyan bayramını yasaklayarak sadece kura çekilişine izin verdi. Ancak artık kuralarda kızların değil azizlerin isimlerini yazılıydı.

Valentine 1908 tarihli Katolik Ansiklopedisi'ndeki eski şehitler listesinde, 14 Şubat gününe kayıtlı, inancı yüzünden öldürülmüş üç tane Aziz Valentine geçmektedir: Romantik aşk ile Valentine arasındaki bağlantı tarihi dokümanlarda hiç geçmemektedir ve kimi tarihçilere göre sadece bir efsanedir. Valentine'nin onuruna kutlama günü, 14 Şubat 496 yılında Papa Gelasius tarafından ilan edilmiştir. 1969 yılında kilise takviminden Aziz Valentine gününü çıkarmıştır.

Günümüzde Sevgililer Günü 14 Şubat, 1800 yıllarda Amerikalı Esther Howland'ın ilk Sevgililer Günü kartını yollamasından bu yana çok sayıda insanın kutladığı toplumsal bir olay olmuştur. Bunun doğal sonucu olarak olayın ticari yönü çok fazla önem kazanmış, sevgililer günü tüm dünyada ticaretin canlandığı bir dönem haline gelmiştir. Sevgililer gününde hemen herkes sevgililerine veya eşlerine bu günün ruhu ile bütünleşen, karşı tarafa sevgilerini anlatan hediyeler verir. Bu hediyelerin başında çiçekler ve çikolata gelir. Sevgililer Gününü çiftler genellikle başbaşa geçirirler.

Başbaşa gidilen romantik bir yemek ya da evde hazırlanan romantik bir sofra en yaygın kutlamalardandır. Çiftler, Sevgililer Günü'nün gecesinin de özel olması için çaba gösterirler. Kimi çiftler, bu güne has, cinselliği ön plana çıkarıcı kıyafetler ve iç çamaşırları alırlar. En çok tercih edilen renk, tutkuyu sembolize eden kırmızıdır. Bunların yanı sıra, Sevgililer Günü çok sayıda evlenme teklifinin de gerçekleştiği bir gündür.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Diğer Haberler