HABER

Sevigen kayıp çocukları sordu

CHP İstanbul Milletvekili Mehmet Sevigen, sosyal hizmet kurumlarından kaçan çocukları TBMM Gündemine taşıdı.

ANKARA (ANKA) - CHP İstanbul Milletvekili Mehmet Sevigen, Türkiye’de kayıp olan bin 657 çocuktan 700’ünün sosyal hizmet kurumlarından kaçan çocuklar olduğunu belirterek, “Yurtlardaki yaşam koşulları çok mu kötü, tacize uğradıkları için mi, işkence gördükleri için mi, iyi bakılmadıkları için mi yurtlardan kaçıyorlar?” diye sordu.

Sevigen, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın yazılı olarak yanıtlanması istemiyle TBMM Başkanlığı’na bir soru önergesi verdi. Türkiye’de bin 657 çocuğun kayıp olduğunu belirten Sevigen, bu çocuklardan 700’ünün sosyal hizmet kurumlarından kaçmış ya da kaçırılmış olduğunu ifade etti. Sevigen, Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu’nda bulunan 15 bin çocuktan 700’ünün kayıp olmasının, bu kurumlardaki çalışmaları takip altına almayı zorunlu hale getirdiğini kaydederek Başbakan Erdoğan’ın şu soruları yanıtlamasını istedi:

“-Ailelerin ve toplumun kendilerine emanet ettiği bu çocuklar yurtlardan niye kaçıyor?

-Emniyet yetkilileri tarafından açıklanan bu rakamlar doğru mudur?

-Bu çocuklar yurtlardan niye kaçıyor?

-Yurtlardaki yaşam koşulları çok mu kötü, tacize uğradıkları için mi, işkence gördükleri için mi, iyi bakılmadıkları için mi yurtlardan kaçıyorlar?

-Bu çocukların kurumdan kaçtıktan sonra nereye gittiklerini takip edebiliyor musunuz?

-Bu çocuklar yurtlardan kaçtıklarında ailelerine mi gidiyorlar yoksa sokağa mı gidiyorlar?

-Kurumdan kaçan kaç çocuk ailesinin yanına dönüyor, çocukların akıbeti konusunda bir takip var mı? Kurumlar bu çocukları neden koruyamıyor?

-Komisyonlar kuruluyor, milletvekilleri, bilim adamları, uzmanlar çalışıyor, ortaya ciddi raporlar çıkıyor, fakat bir türlü yurtlardaki uygulamaların önüne geçilemiyor. Bütün bu çalışmalar toplumun gazını almak, gözünü boyamak için mi yapılıyor?

-72 milyon nüfusa sahip bir ülkede 1657 çocuğun kayıp olduğu açıklanıyor. Yaklaşık 15 bin çocuğun bulduğu yurtlarda 700 çocuğun kaçması ya da kayıp olması yurtlardaki ihmal sonucu mudur?

-Emniyet yetkilileri basın açıklamasında aileleri uyarıyor. Siz de Türkiye’nin en büyük ailesi sayılan Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu’ndan sorumlu Bakan’ı uyaracak mısınız?” (ANKA)

Geri Dön