HABER

Sevigen’den bakan Eroğlu’na “allianoi” sorusu

CHP İstanbul Milletvekili Mehmet Sevigen'den, Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu’na Allianoi sorusu.

ANKARA (ANKA) – CHP İstanbul Milletvekili Mehmet Sevigen, Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu’na, "Afganistan’da Taliban’ın tarihi Buda heykellerini tanklarla yıkmasıyla, sizin dünya kültürel mirası arasında gösterilen Allianoi’yi göz göre göre yok etmek istemeniz aynı zihniyetin ürünü değil mi" diye sordu.

Sevigen, TBMM Başkanlığı’na sunduğu yazılı soru önergesinde, Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu’nun, Allianoi’ye sahip çıkan sanatçı Tarkan’a yönelik ‘tehdit içerikli’ sözlerini gündeme taşıdı. Tepkilere rağmen bakan Eroğlu’nun, “Bazı sanatçılar popülaritesini arttırmak için böyle şeylere giriyor, Tarkan'da gündemde kalmak için böyle numaralar çekiyor" diyerek kabul edilemez büyük bir gafta daha bulunduğunu kaydeden Sevigen şunları söyledi:

“Tek derdi baraj yapmak olan ve arkasında kalan tarihi değerleri görmeyen Sayın Bakan Eroğlu, tıpkı Beylerbeyi Havuzbaşı Parkı tepesinde yaptırdığı değerli villası için evinin önünü kapatan bir evi yıktırıp, gürültüye karşı duyarlılık gösterirken, kamuoyu aynı duyarlılığı, tarihi mirasına sahip çıkan bir sanatçıya da göstermesini beklerdi. Daha ‘çevreci’ olması beklenen Çevre ve Orman Bakanı Eroğlu, tek bir gafıyla tüm tarihi ortadan kaldırmak istemekte, bu yaklaşımda hükümet yetkililerinin tarih ve bilim dışı ciddiyetsiz bir bakış açısıyla tarih, kültür düşmanı olduğu izlenimine yol açmaktadır.”

-“BU NE PERHİZ BU NE LAHANA TURŞUSU”-

Kamuoyunun Bakan’dan ‘aşağılamaya devam ettiği’ Tarkan’dan özür dilemesini beklediğini söyleyen Sevigen Eroğlu’na şu soruları yöneltti:

“Çevre ve Orman Bakanı olarak çevreye karşı daha duyarlı olması beklenen bir siyasetçi olarak, Beylerbeyi Havuzbaşı Parkı tepesinde yaptırdığınız ve bunun için evinizin önünü kapatan bir evi yıktırdığınız ve doğa tahribatına yol açtığınız doğru mu? Önce hayır oyu vereceğini açıklayan sanatçılara karşı hükümet olarak tavrınız, şimdi de Allianoi’ye sahip çıktığını açıklayan sanatçıya karşı tavrınız ve baskınız, daha demokratik bir anayasa yaptığınız ve Türkiye’ye daha çok demokrasi ve özgürlük getirme iddianızla ne kadar bağdaşmaktadır? Başbakan Erdoğan, düzenlediği kahvaltılı toplantılarda, sanatçılardan Kürt açılımına destek isteyip, ‘Sanatçı ile ait olduğu toplum arasında görünmez gönül bağı vardır. Sanatçılarımız engin yürekleriyle ülkemizin meselelerine el atsın, elini taşın altına koysun.’ diye söylerken, sizin de ‘sanatçılar bu işlere burnunu sokmasın’ açıklamanız, bu ne perhiz bu ne lahana turşusu sözünü hatırlatmıyor mu? Allianoi, bahsettiğiniz gibi bir iki taştan ibaret bir yer mi, yoksa başta Kültür ve Turizm Bakanlığı ve bilim adamlarının bahsettiği gibi dünya kültürel mirası arasına girecek önemde bir yer mi? Afganistan’da Taliban’ın tarihi Buda heykellerini tanklarla yıkmasıyla, sizin dünya kültürel mirası arasında gösterilen Allianoi’yi göz göre göre yok etmek istemeniz aynı zihniyetin ürünü değil mi? Afganistan’da ki uygulama ile arasında bir fark var mı?”

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler