Şevket Kazan kimdir? Eski Adalet ve Çalışma Bakanı 86 yaşında Ankara'da hayatını kaybetti

Milli Görüş Hareketi'nin öncü isimlerinden, Saadet Partisi Yüksek İstişare Kurulu Üyesi, eski Adalet ve Çalışma Bakanı Şevket Kazan, Ankara'da tedavi gördüğü hastanede 86 yaşında hayatını kaybetti. Şevket Kazan için ikindi namazının ardından Hacı Bayram Veli Camisi'nde cenaze namazı kılınacak. Kazan'ın cenazesi Cebeci Asri Mezarlığı'nda toprağa verilecek.

Şevket Kazan kimdir? Eski Adalet ve Çalışma Bakanı 86 yaşında Ankara'da hayatını kaybetti

Milli Görüş Hareketinin öncü isimlerinden, Saadet Partisi Yüksek İstişare Kurulu Üyesi, eski Adalet ve Çalışma Bakanı Şevket Kazan, Ankara'da tedavi gördüğü hastanede 86 yaşında hayatını kaybetti.

Saadet Partisi, Kazan'ın çoklu organ yetmezliği nedeniyle tedavi gördüğü özel hastanede Pazartesi akşamı yaşamını yitirdiğini açıkladı.

https://twitter.com/SaadetPartisi/status/1237104840444166145

Şevket Kazan için ikindi namazının ardından Hacı Bayram Veli Camisi'nde cenaze namazı kılınacak.

Kazan'ın cenazesi Cebeci Asri Mezarlığı'nda toprağa verilecek.

Karamollaoğlu: Partimize ve memlekete çok hizmetleri geçen bir ağabeyimizdi

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, Şevket Kazan'ın ailesini hastanede ziyaret etti ve başsağlığı dileklerini iletti.

Hastaneden ayrılırken gazetecilere açıklamada bulunan Karamollaoğlu, Kazan için, "Uzun bir zamandır yoğun bakımdaydı. Partimize ve memlekete çok hizmetleri geçen bir ağabeyimizdi. Allah'tan rahmet, yakınlarına da başsağlığı diliyorum" dedi.

Çok sayıda bakan ve siyasetçi Twitter'da Kazan için başsağlığı mesajı yayımladı.

Şevket Kazan kimdir?

Şevket Kazan, 1933 yılında Sakarya'da doğdu. 1971'de İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden mezun oldu. Aynı yıl Necmettin Erbakan'ın kurduğu Milli Nizam Partisi'ne katıldı.

Kazan, 1973'te Milli Selamet Partisi'nden (MSP) Kocaeli milletvekili seçildi. Cumhuriyet Halk Partisi'nin 1974'te MSP kurduğu koalisyon hükümetinde Adalet Bakanlığı yaptı.

Süleyman Demirel'in Başbakanlığında kurulan ilk Milliyetçi Cephe hükümetinde ise 1976-1977 yıllarında Çalışma Bakanı olarak görev aldı.

12 Eylül 1980 darbesinden sonra 1 yıl tutuklu kalan Kazan, 1985'te beraat etti. 1991'de Refah Partisi'nden milletvekili seçildi. 1996'da kurulan partisinin Doğru Yol Partisi'yle kurduğu hükümette yeniden Adalet Bakanlığı görevini yürüttü.

Şevket Kazan, Sivas Katliamı sanıklarını cezaevinde ziyaret etmiş ve daha sonra sanıkların avukatlığı yapmıştı.

Kazan Adalet Bakanı olduğu 1996 yılında cezaevlerinde 12 kişinin öldüğü ölüm oruçları için "Kantinden yemek stoklamışlar. Gizli gizli yiyorlar, numara yapıyorlar" demişti.