‘Şeytanın avukatı’ öldü

Çakal Carlos ve Nazi savaş suçlusu Klaus Barbie gibi isimlerin savunmasını üstlenen ‘şeytanın avukatı' lakabıyla tanınan Fransız avukat Jacques Vergel yaşamını yitirdi.

‘Şeytanın avukatı’ öldü

Çakal Carlos lakaplı Carlos İlyiç Ramirez Sançez ve Nazi savaş suçlusu Klaus Barbie gibi isimlerin savunmasını üstlenmesi nedeniyle ‘şeytanın avukatı' lakabıyla tanınan Fransız avukat Jacques Vergel yaşamını yitirdi.

Vergel, müvekkillerinin uluslararası kamuoyunda ünlü ve tartışmalı isimler olmasıyla dikkat çekiyordu.

Jacques Verges'in, Kamboçya'daki Kızıl Kmerler'in lideri Pol Pot'un arkadaşı olduğu söyleniyordu.

Kendisinin sömürgecilik karşıtı ve komünist olduğunu belirten Verges, 1950'li yıllarda Fransa'ya karşı terör eylemleri gerçekleştirmekle suçlanan Cezayirliler'i de savunmuştu.

Fransız bir diplomat baba ve Vietnamlı bir annenin oğlu olarak Tayland'da doğan Verges, Hint okyanusundaki Reunion adasında büyümüştü.

Verges ilerleyen yıllarda sömürgecilik karşıtı görüşlerini hayatının bu adadaki döneminin neden olduğunu söylemişti.

2. Dünya Savaşı sırasında General Charles de Gaulle'ün Özgür Fransa direnişine katılarak savaşan Verges daha sonra da Fransız Komünist Partisi'ne katılmıştı.

dünyadan haberler

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 3 yorum
Ne olmuş yani. Zaten İnsanların neredeyse tamamı şeytana sol çeker. İsmi çıkmayanlar çokmu masum yani. Hitleri canavar İlan ettiler. yahudilere bir bak. Gerçekler açıklansa herkezin dudağı uçuklar. İnanın Apo bile gözünüzde Melek kalır...Hepsine Allah rahmet eylesin...
eyvah tayyip yandı.şimsi onu kim savunacak.
Olsun Vergel geberdiyse, Obama, Putin, Kral Abdullah var. Onlar Sisi firavununu ve onun köpeklerini savunurlar. İNANANLAR ÜZÜLMESİN, O FİRAVUNLAR ÇOK KISA SÜREDE YARGILANIP GEREKLİ CEZAYI ALACAKLAR.
Diğer Haberler