HABER

Sezer: Hakça ve yaşayabilir bir çözümden yanayız

Ankara (AA) - Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Kıbrıs'ta iki halkın barış ve güvenlik içinde var olmalarının, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin (KKTC) çözümün
eşit ortağı olarak kabul edilmesi koşuluna bağlı olduğunu belirterek, "Türk tarafı, hakça ve yaşayabilir bir çözümden yanadır. Bu amaçla üzerine düşeni yapmıştır. Uluslararası toplumun bu çabaların anlamını bilerek, uygulanan haksız yalıtma ve kısıtlamalara son vermesini beklemekteyiz" dedi.

Sezer, KKTC'nin kuruluşunun 23. yıl dönümü dolayısıyla KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat'a bir mesaj gönderdi. KKTC'nin, Kıbrıs Türkünün özgürlüğe ve eşitliğe olan bağlılığının simgesi olduğunu belirten Sezer, "Kıbrıs Türk halkının ödün verilmez hukuksal hakları, insan haklarına bağlı demokratik değerler üzerinde yükselen Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde benliğini bulmaktadır. Türkiye Cumhuriyeti, geçmişte olduğu gibi gelecekte de, Kıbrıs Türk halkına verdiği her türlü desteği sürdürecektir. Amacımız, Kıbrıs Türk halkının yaşam düzeyini yükseltmek ve geleceğe daha büyük bir güvenle bakmasını sağlamaktır. Türkiye, Ada'da barış ve istikrarın güvencesi olmayı sürdürecektir" dedi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön