HABER

Sezer "Parti kapatma soruna çözüm getirmiyor"

Sezer "Parti kapatma soruna çözüm getirmiyor"

Mersin (AA) - DSP Genel Başkanı Zeki Sezer, AK Parti'nin kapatılma davasıyla ilgili olarak, "Geçmişte yaşadığımız parti kapatmalar, var olan soruna çözüm getirmiyor. Ancak Anayasa'ya uyma zorunluluğu gibi de bir gerçek var" dedi.

Zeki Sezer, Mersin Ticaret ve Sanayi Odası'nda düzenlediği basın toplantısında gazetecilerin sorularını da yanıtladı.

"AK Parti'nin kapatılma davasıyla ilgili" soru üzerine Sezer, "Gelinen nokta, aslında hiç de yaşanmasını istemediğimiz bir olay. Gerçekten geçmişte yaşadığımız parti kapatmalar, var olan soruna çözüm getirmiyor. Ancak Anayasa'ya uyma zorunluluğu gibi de bir gerçek var.

Yasalara vatandaşlar uymak zorundadır ve yönetenlerin bu konuda daha hassas davranması gerekir" dedi.

Demokrasilerde yasama, yürütme ve yargının birbirinden üstün olmayan güçler olduğunu, "güçler ayrılığı" ilkesine göre de bunların birbirini denetleyen bir misyon üstlendiğini belirten Sezer, şöyle devam etti:

"Bu dava açıldıktan sonra, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın milleti sağduyu ve sükunete davet etmesini, 'Bu söylenenler yanlış bunu ispatlayacağız ve mahkemelere güveniyoruz' deyip toplumdaki tansiyonu düşürmesini bekliyorduk. Oysa dün Siirt'te yine mahalle kabadayılığı yaptı. Kabadayılıkla demokrasi bağdaşmaz. Yasalara hepimiz uymak durumundayız. Bir partinin, yüzde 47'lik oy alsa bile (Ben yasalara uymam, yargı da kimmiş?) deme durumunda olmaması gerekir."

Siyasetin ve Silahlı Kuvvetlerin yıpratılmasının, "bir ülke adına yapılan kötü adımlar" olduğunu ifade eden Sezer, şunları kaydetti:

"Ama bunlar kadar yargının da yıpratılması kötü. Bu yönde atılacak adımlar karşısında hepimiz durabilmeliyiz. Dünkü sözlerinde Başbakan Erdoğan, demokrasi ve özgürlükten bahsediyordu. Demokrasilerde öncelikle yargının bağımsızlığını ve ona saygılı olunması gerektiğini bilmesi gerekir. Demokraside herkesin kaygılarının giderilmesi gerekir. Bu nedenle gelinen süreci istemezdik ve beklemezdik. Ama yine de başta Başbakan Erdoğan olmak üzere herkesin sağduyulu olması gerekir."

Bir gazetecinin "Başbakan Erdoğan'ın, Siirt'teki konuşmasında bir sureden alıntı yapmasını nasıl değerlendiriyorsunuz?" sorusu üzerine Sezer, şöyle konuştu:

"Öteden beri insanların inançları kullanılmaya çalışılıyor. Şimdi de milleti kendi yanına çekme hesabı yapıyor. Her şeyden önce kendisinin İslamiyet'in tertemiz duygularını benimsemesi gerekiyor. İslamiyet'te yolsuzluk, aşağılama veya azarlama yok. En büyük yolsuzluklar bu dönemde yaşanıyor ve millete din öğretilmeye çalışılıyor. Hiç öyle bir çabaya gerek yok. Millet, dinini, kitabını, hepsini biliyor. Ülkemizde herkes dinini bilir ve istedikleri gibi yaşar."

Sezer, "AK Parti'nin kapatılması, AB sürecini etkiler mi?" şeklindeki soruyu, "Tabii ki sıkıntılı bir süreç. Bunu bilmeliyiz ve itiraf etmeliyiz. Ama AB'de hiç kimsenin suç işleme hakkı yoktur, bu da daha net ve uygulanabilir haldedir. AB'ye giriliyor diye, Türkiye'nin rejimini tehlikeye atmaya kimsenin hakkı yoktur. AB'de de kapatılan partiler var. Ama kapatılmasını tabi dilemem. Bu noktadan çok üzüntü duyuyoruz" diye yanıtladı.

Geri Dön