HABER

Sezer: ''Terörizme karşı işbirliği önemli''

Antalya (AA)- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, terörizmle savaşımda ve bölgenin gelişimine tehdit oluşturan konularda her düzeyde işbirliğine büyük önem verdiklerini bildirdi.

Antalya Talya Kongre Merkezi'nde gerçekleştirilen Antalya Doruk Toplantısı'na ev sahipliği yapan Cumhurbaşkanı Sezer toplantının açılışında yaptığı konuşmada, ilki 1992 yılında Ankara'da düzenlenen Doruklar Süreci'nin bugüne kadar ülkeler ve bölgeleri etkileyen pek çok gelişmeye tanık olduğunu kaydetti.

Antalya Doruk Toplantısı'nın, kardeş cumhuriyetlerin bağımsızlıklarını kazanmalarının 15. yıl dönümüne rastlamasının da ayrı bir anlamı olduğunu vurgulayan Cumhurbaşkanı Sezer, "İlk doruk toplantısının düzenlendiği tarihte bağımsızlıklarını yeni kazanmış ve geleceğe umutla bakan kardeş ülkelerimiz, bugün uluslararası toplumun saygın birer üyesi olarak dünya sahnesinde yerlerini almışlardır" dedi.

Sezer, kardeş ülkelerin Avrasya coğrafyasının ekonomisinde belirleyici, bölgenin barış ve istikrarının pekiştirilmesinde etkin devletler olarak uluslararası siyasada sağlam bir konumda olduklarını bildirdi.

Sezer, ülkeler arasındaki ilişki ve işbirliğinin, gücünü ortak tarih ve kültürel değerlerden alan dostluk ve kardeşlik bağlarının verdiği ivmeyle hızla geliştiğini vurguladı.

Bu temel üzerinde, karşılıklı saygı, eşitlik ve ortak yarar doğrultusunda var olan ilişki ve işbirliğini üst düzeye çıkarmak yönündeki istencin güçlü olduğunu belirten Sezer, "İlişkilerimizin dayandığı temel ilke eşitliktir.

İşbirliğimiz, ortak yarara yöneliktir. Bu çerçevede, bölgeye ve ilişkilerimize uzun erimli bir bakışla yaklaşmalıyız. Akılcı ve gerçekçi değerlendirmelerle, bölgesel istikrar ve işbirliğinin güçlendirilmesi anlayışıyla hareket etmeliyiz"dedi.

Taröre karşı işbirliği
Sezer, Türkiye'nin öncelikli dış siyaset hedeflerinden birinin Avrasya coğrafyasının istikrar ve işbirliği alanına dönüştürülmesi olduğunu kaydetti.

Bölgede varlığını sürdüren sorunların, bölgesel istikrar ve işbirliğinin önünde engel oluşturduğuna dikkati çeken Sezer, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Uluslararası terörizm, kökten dinci, ayrılıkçı ve aşırı akımlar, yasa dışı göç, uyuşturucu madde ve silah kaçakçılığı gibi diğer örgütlü suçlar Avrasya bölgesinin gelişimine ve istikrarına tehdit oluşturmaktadır. Türkiye, uzun yıllar terörden zarar görmüştür. Terörü haklı gösterecek hiçbir gerekçenin varlığını kabul edemeyiz. Terörizmle savaşımda ve bölgemizin gelişimine tehdit oluşturan konularda her düzeyde işbirliğine büyük önem vermekteyiz."

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön