HABER

Sezer, törene katılan grupları denetledi

ANKARA (İHA) - Cumhuriyet'in kuruluşunun 83. yıldönümü nedeniyle Başkent'te düzenlenen Cumhuriyet Bayramı kutlamaları coşkuyla devam ediyor.

Eski Hipodrom Alanı'nda düzenlenen geleneksel Cumhuriyet Bayramı kutlama töreni, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in atlı birlikler ve motorize ekiplerin eşliğinde Onur Taburu'nu ve törene katılan grupları denetlemesiyle başladı. Cumhurbaşkanı Sezer'e, üstü açık arabayla tören alanından geçişi sırasında vatandaşlar sevgi gösterisinde bulundu. Sezer'e, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt eşlik etti. Sezer'in protokoldeki yerini almasının ardından, İstiklal Marşı okundu.

Törene, TBMM Başkanı Bülent Arınç, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Bakanlar Kurulu üyeleri, kuvvet komutanları, Jandarma Genel Komutanı, yüksek yargı organları başkanları, yabancı misyon şefleri ile çok sayıda vatandaş katıldı. Ankara İl Milli Eğitim Müdürü Murat Bey Balta'nın günün anlam ve önemine ilişkin yaptığı konuşmanın ardından tören, Ankara'daki çeşitli okullara mensup öğrencilerin, Türk Hava Kurumu (THK) ve Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) Paraşüt Timleri'nin atlayışı eşliğinde gerçekleştirdikleri halk oyunlarıyla başladı. Atatürk posteri ve Türk bayrağı ile atlayış yapan TSK paraşütçüleri, daha sonra protokol tribünü önünde Atatürk posterini ve Türk bayrağını açtı. Paraşüt atlayışlarının ardından, tören sırasıyla Muharip Gaziler Derneği, Tarihi Bölük ve Mehteran Bölüğü, Seymenler, TSK Onur Taburu ve Karma Bando, izciler, liseler grubu, Polis Bandosu, Polis Akademisi ve Polis Koleji, Atlı Tören Kıtası, Polis Motosiklet ve Araçlar Grubu, Kara Harp Okulu, Deniz Harp Okulu, Hava Harp Okulu, Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı, SAT ve DAK Birlikleri, Hava Savunma Grubu, Tank Tabur Görev Kuvveti'nin geçişiyle devam etti. Tören, 7 süpersonik uçaktan oluşan Türk Hava Kuvvetleri Akrobasi Timi 'Türk Yıldızları'nın nefes kesen gösterisiyle sona erdi.

Cumhuriyet'in kuruluşunun 83. yıldönümü kutlamalarına yabancı misyon şefleri de büyük ilgi gösterdi. Yabancı misyon şefleri arasında en çok dikkat çeken isim ise ABD'nin Ankara Büyükelçisi Ross Wilson oldu. ABD Büyükelçisi Wilson, geçit törenini ve özellikle Türk Yıldızları'nın gösterisini büyükelçiler için ayrılan tribün yerine, protokol tribünün altında ve ayakta izledi. Kendisine bir süre Protokol Genel Müdürü Oya Tuzcuoğlu'nun eşlik ettiği Wilson daha sonra protokol tribünün altında yer alan sandalyeye oturdu.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön