HABER

Sezer'den önemli yeni yıl mesajları

Sezer'den önemli yeni yıl mesajları

Ankara - Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, 2007 yılının Türkiye için her yönden önemli bir yıl olduğunu belirtti. Yeni yılda seçimler başta olmak üzere Türkiye'nin geleceğini doğrudan etkileyecek gelişmelerin yaşanmasının beklendiğini ifade eden Sezer, sıkıntıların, düşüncelerin dile getirilmesinden rahatsızlık duyulmaması gerektiğini kaydetti.

Sezer, "Demokrasi bir uzlaşma rejimidir. Yapıcı eleştirilerin dikkate alınması, yanlış adımların atılmasını da önleyecektir" dedi.

Kurban Bayramı ve yeni yıl dolayısıyla mesaj yayınlayan Sezer, "Değerli Yurttaşlarım" diyerek başladığı mesajında, yılın son gününde, anlamlı bir
rastlantıya tanıklık edildiğini, yeni yılı ve ulusal birliği güçlendiren simge günlerden Kurban Bayramı'nı birlikte karşılamanın sevincinin duyulduğunu
belirtti.

Açlıktan, yoksulluktan, savaştan, şiddetten ve kötülüklerden arınmış, sevginin, hoşgörünün ve barışın egemen olduğu, insan yaşamının tüm değerlerden üstün tutulduğu bir dünyada yaşayabilmenin, insanlığın ortak özlemi olduğunu vurgulayan Sezer, şunları kaydetti:

"Unutulmamalıdır ki, insanı mutlu kılan tüm değer ve kavramların temelinde barış yatmaktadır. Herkesin küçük çabalarıyla olanaklı kılınabilecek barış ortamı, insanın sağlıklı bir gelişim sürdürerek mutlu yarınlara ulaşması ve sağlıklı kuşaklar yetiştirilmesi için yaşamsal öneme sahiptir."

"Türkiye'nin bu süreçte geçmişten gelen birikimiyle özel bir konuma sahip olduğuna inanıyoruz" diyen Sezer, "Yüce Önder Atatürk'ün 'Yurtta barış, dünyada barış' anlayışını ilke edinen Ulusumuz ve Devletimiz, dünya barışının gerçekleştirilmesi, Türkiye'nin çevresindeki sorunların çözümü için üzerine düşeni yapmayı her zaman sürdürecekti" dedi.

Geride bırakılan yılda Türkiye'nin, bölgesinde ve dünyada, güvenlik, barış, istikrar ve gönenç yönündeki çabalara etkin katkı ve yardımlarını, olanakları ölçüsünde sürdürdüğünü kaydeden Sezer, bu çerçevede 2007 yılının, insanlığın ortak gönenci ve esenliği yönünde, daha umut verici gelişmeler getirmesini dilediğini belirtti.

Türk ulusunun duyarlılıkla izlediği Avrupa Birliğine katılım sürecinin, tarama sürecinin tamamlandığı geçen yıl önemli aşamalardan geçtiğini belirten Sezer, "Kıbrıs'ta hakça ve yaşayabilir kapsamlı bir çözüm, ülkemizin Avrupa Birliği üyeliği kadar haklı bir istemdir. Bu nedenle, her iki konuda da ülkemiz içten ve yapıcı çabalarını sürdürmeye kararlıdır" dedi.

Ülkenin geleceği için özellikle sivil toplum örgütlerine büyük görevler düştüğünü kaydeden Sezer, demokrasinin güçlendirilerek yaşatılması, kurum ve kuralların işletilmesinin yanında, bireylerin yurttaşlık sorumluluklarını yerine getirmesi ile olanaklı olduğunu vurguladı.

Sezer, "Türkiye Cumhuriyeti, niteliklerini, birliğini, ülkesi ve ulusuyla bölünmez bütünlüğünü koruyacak, Atatürk ilke ve devrimleri ışığında çağdaş bir ülke olmanın gereklerini ödünsüzce yerine getirecek, cumhuriyetle barışık kuşakların ve kurumların çabalarıyla, aydınlık yarınlara ulaşacaktır" dedi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler