Sezer'den TSK'ya destek, siyasilere uyarı

ANKARA (ANKA) – DSP Genel Başkanı Zeki Sezer, Irak'ın kuzeyinde sürdürülen kara harekatının sona erdirilmesiyle başlayan "çekilme" tartışmaları konusunda, Türk Silahlık Kuvvetleri'ne destek verdi. Siyasetçileri "şov yapmakla" suçlayan Sezer, harekatın başarılı olduğunu ifade etti.

DSP Lideri Sezer, TSK'nın Irak'ın kuzeyinde yürüttüğü kara harekatının sona ermesiyle başlayan "çekilme" polemiği ile ilgili yazılı bir açıklama yaptı. TSK'nın, TBMM'nin, 17 Ekim 2007 tarihli sınır ötesi harekât teskeresinin olağan bir sonucunu olarak, Irak'ın kuzeyine başarılı bir harekât gerçekleştirdiğini ifade eden Sezer, "Hükümet'in basiretsiz ve yeteneksiz tutumu sonucu 4 aylık bir gecikmesi asla ve kesinlikle affedilecek bir durum değildir. Harekâtta şehit olan kahramanlarımıza Allah'tan rahmet, gazilerimize acil şifalar diliyoruz" dedi.

Açıklamasında, söz konusu kara harekatının TSK'nın "mücadele güç ve yeteneğinin ne kadar gelişmiş olduğunu" gösterdiğinin altını çizen Sezer, "Türkiye'nin bütünlüğüne karşı tutum alan ve alacak olan herkes bakımından caydırıcı olduğunu düşündüğümüz bu harekât, milletimizin gönlünde gururla yer etmiştir. Ancak, bazı siyasetçilerin hırçın üslupla iç politikaya dönük tartışma üslubu, bu caydırıcılığa engel olabilecek niteliktedir" diye kaydetti.

-AÇIKLAMALAR SORU İŞARETİ BIRAKTI-

Açıklamasında, harekâtın başladığı saatlerde türbanla ilgili Anayasa değişikliğinin onaylanması ile, harekâtın sona ermesi ve askerin ülkeye dönmesi aşamasındaki ABD'li yöneticilerin açıklamalarının da "çeşitli" soru işaretleri bıraktığını vurgulayan Sezer, "Bu aşamada hükümetin ve Dışişleri Bakanı'nın ne iş yaptıkları, ne işe yaradıkları anlaşılmamaktadır. Nerede oldukları da önemli bir sorudur" dedi.

-HAREKAT BAŞARILIDIR-

TSK'nın harekatının başarılı olduğunun altını çizen Zeki Sezer, açıklaması şöyle:
"Bu harekât başarılıdır. Genelkurmay Başkanı'nın harekâtla ilgili açıklamalarının doğruluğuna ve harekâttan elde edilen sonuçların, ülkemize ve bölgeye huzur ve istikrar getirme konusunda katkısı olacağına güveniyoruz. Ülkemiz zaten, AKP'nin başarısız yönetim anlayışı ve sahip olduğu zihniyet sebebiyle, her alanda kaosa sürükleniyor. Toplumsal birliğimizi, huzuru, barışı ve kardeşliği başka bir yönden dinamitleyen türban tartışmasının yarattığı travma, artarak devam ediyor. Cumhuriyet değerlerinin tahribatı, sistemli biçimde sürdürülüyor.

-SİYASİ ŞOV YARAR GETİRMEZ-

Tüm bunlara karşın, ülke sorunlarının çözümü için proje ve çare üretemeyenlerin, anlamsız ve sorumsuz siyasi şovlarla, basın üzerinden beyanlarla, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin mücadele azmini zayıflatacak tutum ve davranışları, ülkemize ve demokrasimize hiçbir yarar getirmeyecektir. Tüm siyasi partiler ve yöneticileri, sorumluluk bilinciyle sağduyulu davranış ve beyanlarda bulunmalıdırlar."

-HÜKÜMET DERHAL BİGLİ VERMELİ-

DSP Lideri Sezer, Hükümetin, acilen ve tüm yönleriyle bu konuda TBMM'ye bilgi vermesini de istedi. Sezer, "TSK'nın tüm siyasal tartışmaların dışında tutmak ve toplumsal huzurun güçlendirilmesi bakımından gereklidir. Türk Silahlı Kuvvetleri yönetiminin de, tartışmaların içine çekilme gayretlerine prim vermeyecek anlayışla davranması işin doğrusudur. Aynı zamanda hükümet, terörle mücadelede kalıcı ve kesin başarı için gerekli olan sosyal, kültürel ve ekonomik önlemleri almalı ve acilen uygulamaya koymalıdır" dedi. (ANKA)