HABER

Sezer'e Diyanetten cevap

ANKARA (İHA) - Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Bardakoğlu, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in irtica uyarılarına "Başta Cumhurbaşkanımız olmak üzere büyük devlet yetkililerinin, diğer kurum ve kuruluşlarının bizim çalışmalarımızla ilgili yaptığı uyarı ve tespitleri önemsiyoruz" karşılığını verdi.

Bardakoğlu, 5 yıldızlı otellerde verilen görkemli iftar yemeklerini eleştirerek, "Ramazanda iftar sofralarının ihtişamlı, gösterişli, lüks ve israf içinde değil, daha mütevazı olmasını öneriyoruz" dedi. Bardakoğlu, medyaya, "Bir din görevlisinin hizmet kusurunu ifade ederken lütfen bunu genellemeyin" ricasında bulundu.

Bardakoğlu, "Camiler ve Din Görevlileri Haftası" nedeniyle Kocatepe Camii Konferans Salonu'nda yapılan kutlama törenine katıldı. Törende konuşan Bardakoğlu, öncelikli hedeflerinin din görevlilerinin çalışma şartları ve özlük haklarının düzeltilmesi olduğunu söyledi. Camilerin mimarisine büyük önem verdiklerini ifade eden Bardakoğlu, camilerin 21. yüzyıla yakışır güzellikle olmasını istediklerini kaydetti. Her caminin ayrı bir mimari tarzı ve özgünlüğünün olması gerektiğini savunan Bardakoğlu, "Birbirinin kopyası değil, dışarıdan gelen insanların ziyaret etmek istediği imar edelim. Selçuklu ve Osmanlı bıraktığı şahane dini mimarileri iftiharla görüyoruz, gösteriyoruz. Camilerin mimarisine vereceğiniz katkıdan, özentiden lütfen tasarruf etmeyin" diye konuştu.

Camilerin temizliğinin din görevlilerinin omuzlarına bırakılamayacağını belirten Bardakoğlu, bu konuda katkıda bulunan yerel yönetimlere teşekkür etti. Camilerin herkesin kullandığı ortak mekanlar olduğunu hatırlatan Bardakoğlu, herkesin camilerin temiz olmasına katkı vermesi gerektiğini vurguladı. Camilere dadanan hırsızlardan yakınan Bardakoğlu, "Camilerimizde bulunan kıymetli tablolar ve eşyalar hatta Hırka-i Şerif bile yağmacıların, hırsızların, kötü niyetli insanların kötü emellerine hedef olabiliyor" diye konuştu. Din görevlilerinin olumsuz koşullara rağmen fedakarca görev yaptığını anlatan Bardakoğlu, hizmet kusurunun en az olduğu meslek olmayı hedeflediklerini bildirdi. Din görevlilerinin yaptığı hizmet kusurlarının toplumda çabuk fark edildiğini ve etkisinin faza olduğunu söyleyen Bardakoğlu, din görevlilerinin yaptıkları hataları, 'beyaz gömleğe düşen kara leke' sözleriyle nitelendirdi. Bardakoğlu, din görevlilerinin eğitimine büyük önem verdiklerini, bizzat kendisinin 30 bin mensupla toplantı yaptığını kaydetti. Bardakoğlu, medyaya, "Bir din görevlisinin hizmet kusurunu ifade ederken lütfen bunu genellemeyin" ricasında bulundu.

Diyanet İşleri Başkanlığı'ndan ayrılmak için 2 bin 500 personelin dilekçe verdiğini, bunlardan sadece 600'üne izin verdiklerini anlatan Bardakoğlu, "Diyanet İşleri Başkanlığı imam-hatip transfer eden bir kurum değildir. Biz elimizdeki yetişmiş personelden istifade etmek istiyoruz. Ama din görevlilerinin özlük haklarının yetersiz olması nedeniyle kurumdan ayrılmak isteyenler fazla. Din görevlilerimizin özlük haklarının iyileştirilmesi gerekir" şeklinde konuştu.

Din görevlilerinin eğitim seviyelerinin yükseltilmesine de büyük önem verdiklerini anlatan Bardakoğlu, yüzde 6 oranında olan 4 yıllık üniversite mezunu eleman oranının artırılmasını hedeflediklerini söyledi. Bardakoğlu, Diyanet İşleri Başkanlığı'na bağlı Kur'an kurslarında 150-160 bin kişinin eğitim gördüğünü, yaz aylarında ise 1.5 milyon öğrencinin Kur'an-ı Kerim'in yanı sıra din eğitimi aldığını ifade ederek, "Bizim Kur'an kurslarımızın camları saydamdır" şeklinde konuştu. Bardakoğlu, Kocatepe Camii'nin tadilatını gerçekleştiren TOBB Başkan Vekili Faik Yavuz'a plaket verdi.

Törende Kuran-ı Kerim Okuma Yarışması Türkiye Birincisi görme özürlü İbrahim Altundaş Kur'an-ı Kerim, Ezan Okuma Yarışması Türkiye Birincisi Mustafa Yaman ise ezan okudu. Bardakoğlu, törenden ayrılırken gündeme ilişkin gazetecilerin sorularını cevapladı.

Bardakoğlu, Meclis'in açılışında yaptığı konuşmada Cumhurbaşkanı Sezer'in irticayla ilgili sözlerinin hatırlatılması üzerine, "Başta Cumhurbaşkanı olmak üzere büyük devlet yetkililerinin, diğer kurum ve kuruluşlarının bizim çalışmalarımızla ilgili yaptığı uyarı ve tespitleri önemsiyoruz. En iyi hizmet vermenin gayesi içerisindeyiz" şeklinde konuştu.

Ramazan ayında ortaya çıkan hurafeler ve görkemli iftar yemeklerine ilişkin bir soru üzerine ise Bardakoğlu, şunları kaydetti:
"Bizim görevimizin dinimizin doğru bilgilerini insanlarımıza ulaştırmaktır. Biz biat ve hurafelerden arındırılmış bir din hizmeti sunmanın gayreti içerisindeyiz. Ama insanlarımızda maalesef hurafe eğilimi hiç eksik olmuyor. Onları sürekli uyaracağız ve aydınlatacağız. Ramazanda iftar sofralarının ihtişamlı, gösterişli, lüks ve israf içinde olmasını değil daha mütevazı olmasını öneriyoruz."

Bardakoğlu, Hizbullah'ın yayın organı olduğu iddia edilen bir derginin yayınladığı Kur'an kursu ilanında, "T.C. Diyanet İşleri Başkanlığı" ibaresinin kullanılmasının sorulması üzerine, "Tekrar söylüyorum köşe yazısında, devlet kurumunda tespitinde, devlet büyüğümüzün uyarısında bizim çalışmalarımızla ilgili uyarıları önemseriz. Hepsiyle ilgileniriz. Gerekirse müfettiş gönderip olayları inceliyoruz. Nerede aksaklık varsa soruşturup gereğini yapıyoruz, bundan emin olun" diye konuştu.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön