SGK, Ankara'yı karıştırdı

Taraf gazetesinin iddiasına göre; 76 milyon vatandaşın sağlık bilgileri, altı ay önce kurulan bir şirkete ihalesiz verildi. Yüzlerce şikâyet gelince, garip satış incelemeye alındı.

SGK, Ankara'yı karıştırdı

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Başkanlığı’nın, açıklarını kapatmak için geçtiğimiz yıl gerçekleştirdiği “sağlık verisi satışı işi” Ankara’yı karıştırdı. SGK’nın, ihalesiz olarak 76 milyon vatandaşın sağlık verisini sattığı Data Med firmasının, ihaleden kısa bir süre önce kurulduğu ve toplam sermayesinin 54 bin lira olduğu ortaya çıktı. Taraf Gazetesi'nin haberine göre, Sağlık verileri ni satın almak isteyen birçok yerli ve yabancı şirket, konuyla ilgili olarak inceleme yapılması için, Cumhurbaşkanlığı’ndan Başbakanlığa kadar birçok birime şikâyet ve ihbar mektubu gönderdi. Şimdi, sağlık veri satışı dosyasının yeniden açılması gündemde bulunuyor.

Ankara’yı karıştıran sağlık veri satışının hikâyesi şöyle:

Satış ile ilgili ihbar yağdı

Kamuoyunda büyük tartışmalara yol açan SGK’nın, 76 milyonun sağlık verilerini ihalesiz olarak satışına ilişkin skandal, bir yıl aradan sonra yeniden gündeme geldi. Taraf’ın edindiği bilgiye göre, sağlık veri satışı ile ilgilenen birçok yerli ve yabancı firma, verilerin satışının ihalesiz olarak gerçekleştirilmesini ve firmanın tecrübesiz olmasını gerekçe göstererek SGK yönetimi hakkında, birçok kamu kurumuna ihbar ve şikâyet mektubu gönderdi. Firmaların iddialarına göre, ihalesiz olarak yaklaşık bir yıl önce Data Med firmasına 70 milyon lira bedelle verilen sağlık verilerinin piyasa değeri 2.4 milyar lirayı buluyor. Data Med Firması ile SGK arasında yapılan protokole göre, firma sağlık verilerinin satışından elde edeceği gelirden kademeli olarak SGK’ya pay aktaracak. İlk etapta bu pay 70 milyon lira olacak. İlerleyen yıllarda ise bu payın 500 milyon lirayı bulması öngörüldü. Ancak şirketlere göre, bu pay düşük miktarda bulunuyor. Bu nedenle şirketler, veri satışının ihaleye çıkarılmasını talep etti. Konuyla ilgili olarak, ekonomi yönetiminde de değerlendirmelerin yapıldığı ve önümüzdeki günlerde veri satış işlemi için yeniden ihale sürecinin başlatılabileceği konuşuluyor.

İhale yapılmadan verildi

Ekonomi yönetimi tarafından yeniden masaya yatırılan SGK’nın sağlık veri satışı işlemi, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Müsteşarı Fatih Acar’ın SGK Başkanlığı döneminde gerçekleştirildi. SGK, sağlık veri satışını ihalesiz olarak Data Med firmasına verdi. Söz konusu firmanın protokol imzalamadan altı ay önce kurulduğu ve sermayesinin de 54 bin lira olduğu kaydedildi. Şirketin ortakları arasında ise bazı siyasetçilere yakın isimlerin bulunduğu öğrenildi. Sağlık verilerinin satışına, Maliye Bakanlığı ve İçişleri Bakanlığı karşı çıkmıştı. Her iki bakanlığın itirazına rağmen gerçekleşen bu satış işlemi, her iki bakanlıkta da rahatsızlığa yol açtı. Bu nedenle, veri satış işleminin hukuki zemininin hazırlanarak ve güvenlik tedbirleri alınarak yeniden gerçekleştirilmesi planlanıyor.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 34 yorum
Akp bu yaşıma kadar gördüğüm en iyi hükümet gerek ekonomi gerek sosyal konularda benim düşündüğüm gibi çözümler getiriyor fakirine sahip çıkıyor özürlüsüne sahip çıkıyor sosyal devletin yapması gerekenleri yapıyor kim ne derse desin .Ayrıca bedelli askerlikten alınan paraların yine yoksul ailelere birazını vermesi benim burnumun direğini sızlattı duygulandım çünkü ben askerdeyken yoksul aile çocukları 3-5 krş maaşını biriktirip memleketteki anne babasın evliyse eşine gönderiridi.Devletimiz o zaman da vardı ama böyle yapmazdı kimi eli kimin cebindeydi.Toplanan vergi,yardım kim yerdi.daha neler
Kimi zengin yapacak bunlar yine
SADECE BURDAM 2MİLYAR GÖTÜRDÜLERSE İYİ.. YA DİĞER KURUMLAR VE DEVLETİN GİZLİ ÖDENEKLERİ TOPLAM 150 MİLYAR TL AÇIK VAR EY TÜRK OLMAYAN MİLLETİN BAKANLARI, KİME HİZMET ETTİĞİ BELLİ OLMAYAN MİLLETİN BAŞKANLARI . ATATÜKÜN CUMHURİYETİNİ ŞERİATA ÇEVİRDİNİZ HEMDE RESMİ OLARAK. AMA TÜRK MİLLETİNİN UYANMAYA VAKTİ VE HALİ KALMADI SİNDİRİLDİ.ÖRNEK Mİ ASKERİYE KENDİ ASKERİNİ ,EMNİYETTE KENDİ POLİSİNİ DEVLET BİRİMİNDE KENDİ ÜMMETİNİ YERLEŞTİREN BU ZİHNİYET. ATATTÜRKÜN MİLLİ EĞİTİMİNE BAĞLI OKULLARI İMAM HATİBE ÇEVİREN ZİHNİYET.BENİM OKUDUĞU KUŞTEPE LİSESİNİ ÖNCE YUNUS EMRE LİSESİNE ARKASINDAN İMAM HATİP
DEVLETE BAK VATANDAŞINI DA SATIŞA ÇIKARMIŞ. SATACAKLARI TOPRAK, KAMU MALI KALMAYINCA İNSANLARI DA SATMAYA BAŞLAMIŞLAR VE HABERİMİZ YOK. İTİRAZ İSE 'SATIŞIN AÇIK ARTIRMA İLE YAPILMADIĞINA ' YÖNELİK.........!!!!!!!!!!! BU SATIŞ YAPILIRKEN SATANLAR KENDİLERİNE VE AİLELERİNE AİT BİLGİLERİ DE SATMIŞ MI !!!!!!!!!!!!!!
Senide satmıtlar..chp ye piyon
yeter be yeter !!!! Sağlık verileri ihalelimi satılmış, ihalesizmi satılmış, ucuzamı gitmiş, pahalıyamı hesabını bırakın.Bu ancak Türkiye'de yaşanacak bir olay BUNLAR ÖZEL BİLGİLERDİR VE İFŞA EDİLEMEZ, BAŞKASI İLE PAYLAŞILAMAZ.BUNLARI BAŞKASINA SATMAYA DEVLETİN BİLE HAKKI YOKTUR.Bu verilere göre özel sigorta şirketleri kimi sigortalayıp sigortalamayacaklarını, kimi işe alıp almayacaklarını, insanların sağlık durumları, kullandığı ilaçlar konusunda bilgileri ele geçirmiş oluyorlar.Bunlar ulusal anlamda da gizli olması gereken bilgilerdir
başkasının yorumunu copy paste yapmışsın
YAZIKLAR OLSUN HAYATIMIZLA OYNAYANLARA. YAZIKLAR OLSUN İHALESİZ VERENLERE, BUNA DA BİR KULP BULURLAR YA NEYSE. ALLAH BELALARINI VERSİN.
Bu yoruma olumsuz oy verenler Allah sizlerinde belasını versin.
haber yalan olabilir.....
akp yalanmı beyinsiz bu haber yalan olsun yalaka seni.
ancak senin gibi düşünenler bu satışı yapabilir , farkındamısın ?
ak parti ak ana sütü değildir. içlerinde iyileri var ama yanlış yapanlarıda var. sonuçta hepsi insan şaşabilirler. yanlış yapanlara yüce allah huzurunda iki cihandada hakkım haram olsun tabi yanlışlara göz yumanlarada.
SABAH..AKİT..ZAMAN..GAZETESİNDEN..BAŞKA GAZETE HABERLERİNE İNANMAM..KESİN PALAVRADIR..SATAMAYAN GAZATE..GÜNDEME GELEBİLMEK İÇİN..SİZİN GİBİ SAZANLARI AVLIYOR..
sabah akit ve zaman gazeteleri satan gazete değil kuryeler aracılığı ile bedava dağıtılan gazeteler ve aynı zaman da hükümet yanlısı gazetelerdir seninde f klavye olduğun anlaşlmaktadır
Yazıklar olsun bu ülkede bunu yapanlara!!!!
ŞİRKETLER NEDEN İNSANLARIN SAĞLIK VERİLERİNİ SATIN ALIYOR Kİ. NE KAZANACAK. YOKSA ORGAN MAFYASI GİBİ Mİ ÇALIŞACAK . VERİLERİ NEDEN PARAYLA ALACAK,FİŞLEME Mİ YAPILACAK BEN BİLMİYORUM BİLENLER AÇIKLASINLAR BİR ZAHMET. NEDEN VERİLERİMİZ PARA EDİYOR ACABA.
UYANIN BİRAZ EY MİLLET !!!! Sağlık verileri ihalelimi satılmış, ihalesizmi satılmış, ucuzamı gitmiş, pahalıyamı diyerek hedef saptırıyorlar.NE DEMEK HERKESİN SAĞLIK VERİLERİNİN SATILMASI,!!!! BUNLAR KİŞİYE ÖZEL BİLGİLERDİR VE TIP ETİĞİNE GÖRE İFŞA EDİLEMEZ, BAŞKASI İLE PAYLAŞILAMAZ.BUNLARI BAŞKASINA SATMAYA DEVLETİN BİLE HAKKI YOKTUR.Bu verilere göre özel sigorta şirketleri kimi sigortalayıp sigortalamayacaklarını, kimi işe alıp almayacaklarını, insanların sağlık durumları, kullandığı ilaçlar konusunda bilgileri ele geçirmiş oluyorlar.Bunlar ulusal anlamda da gizli olması gereken bilgilerdir..
eee sırada donlarınız kaldı
Aşağıda Yüce Kitabımız Kuranı Kerimde olan ve kul hakkı yemeyin konulu ayetler yazmaktadır: 'Ancak iman edip iyi ameller işleyenler, Allah'ı çok çok ananlar ve haksızlığa uğratıldıklarında kendilerini savunanlar müstesna; haksızlık edenler, hangi dönüşe (hangi akibete) döndürüleceklerini yakında bileceklerdir.' (26/227) "Ancak iman edip iyi ameller işleyenler, Allah'ı çok çok ananlar ve haksızlığa uğratıldıklarında kendilerini savunanlar müstesna; haksızlık edenler, hangi dönüşe (hangi akibete) döndürüleceklerini yakında bileceklerdir." (26/227) Geriye eli ermez, gücü yetmez çocuklar bıra
Herşeye Allah'ı bulaştırmayın.İnanın Allah bizden bıkacak.
SGK HANGİ HAKLA İNSANLARIN KİMLİK BİLGİLERİNİ VERİR BU TAM BİR REZALET KEPAZELİK İNSAN HAKKI SUÇUDUR BUNUN CEZASI AĞIR OLMALI İNSANLARIN GİZLİ MAHREMYETİNİ BİR BAŞKALARIYLA PAYLAŞMAK HAK TECAVÜZÜ SAYILIR HÜKÜMET BU OLAYA EL KOYMALI AKSİ HALDE HÜKÜMET DE SUÇLU DURUMUNA DÜŞER HERKES DAVA AÇMALI.
devlet olarak böyle birşey nasıl yapılır benim özel bilgimi verebilir bir an önce ortaya çıkarılması gerekiyor.Madem bu kadar inançlılılar ben hakkımı helal etmiyorum yiyorsa gelsin helal et desinler öteki dünyada paşa paşaaaa benim karşımda diz çökecekler ben helal etmeden hesap kapanmayacak.
inanamıyorum
Kişilerin sağlık bilgilerinin verilmesi yasalmı ?İzinsiz nasıl yapılabilir ?
Başbakana ihbarda mı bulunmuşlar ya bunlar çok komik Başbakanın parmağı yok mu bu işte sanırlar :))))
EVET BEN DE EMEKLİ SANDIĞI EMEKLİSİYİM TELEFONLA ARAYIP İSMİ GEÇEN SAĞLIK FİRMASI SAĞLIK LA BİRLİKTE MAAŞ KARTI VE KULLANDIĞIN KARTLA DAHA ÇOK İLGİLENDİKLERİNİ FARKETTİM.BİZİM BİLGİLERİ DEVLET KURUMU SATARSA BIRAK GERİSİNİ...
TARAF GAZETESİ...YALANCININ..ÖNDE GİDENİ..BİR SAATE KADAR YALANLANIR..ÙLKEMİZDE MEDYANIN HİÇ BİR GÙVENİLİRLİGİYOK..BEN DEVLETİME GÙVENİYORUM
Allah belanızı versin
suçlular adalete hesap versin
PARA ETMEDİĞİMİZDEN DOLAYI İHALE BİLE AÇMADAN SATMIŞLAR EEEE ÇOK MU
Dün taraf ın yaptığı hiçbir habere inanmam diye yemin edenler bu habere nasılda inanmış, neredeyse doğruluğuna yemin edecekler..
allah belalarını versin? bak benim uzun dalgada satılıktır................
Emekli olalı on sene oldu.Yeni emekli olanla aramda 800 TL fark var SGK bunlarla uğraşsın.
Diğer Haberler