Sıcaklık artışı ruh sağlığını da etkiliyor

Psikoterapist Onur Okan Demirci, sıcaklıktaki bir derece dahi yükselmelerin insanın ruh sağlığını etkilediğini söyledi. Demirci, “İnsanların kendisini daha iyi hissedeceğine inanıldığı sıcaklıkların artışının olduğu dönemler aynı zamanda intihar oranlarının da arttığı dönemler olmaktadır” dedi.

Sıcaklık artışı ruh sağlığını da etkiliyor

Sıcaklık değişimlerinin insanın biyolojik yapısı üzerine olan etkileri bilindiğini, bu değişimlerin insanın zihinsel yapısında da değişime sebep olduğunu dile getiren İstanbul Gelişim Üniversitesi’nden Dr. Öğr. Üyesi Psikiyatrist Onur Okan Demirci, araştırmalara göre sıcaklıkların artması ile birlikte intihar oranlarının da arttığını söyledi.

Demirci, “Uluslararası Ruh Sağlığı Sistemleri Dergisi’nde yayınlanan araştırmalar iklim değişikliklerinin ruh sağlığını etkilediğini gösteriyor. Araştırma iklim değişikliklerinin intihar oranlarına ne derecede ciddi bir etki yaptığını gösteriyor ve sıcaklıkların artması ile birlikte intihar oranlarında da artış olduğu görülüyor. Soğuk ülkelerde intihar oranları düşük iken sıcak ülkelerde bu oran daha yüksek. Hatta aynı ülkedeki sıcaklık değişimlerinin dahi ülkede mevsimsel intihar oranlarını etkilediği görülüyor. Sonuçlara göre sıcaklık artışları intihar oranlarını da artırıyor. Bu açıdan baktığımızda kış mevsimleri sanılanın aksine intihar riski açısından yaz mevsimine göre daha güvenli görünüyor” diye konuştu.

İntihar oranlarının her geçen yıl arttığını ifade eden Demirci, “Kış mevsimi ne kadar güvenli görünse her geçen yıl bir önceki yıla göre kış intiharları artış göstermekte iken yaz intiharları daha yüksek oranda artış gösteriyor” dedi.

“İNTİHAR EĞİLİMİ, EKONOMİK GELİR VE MEVSİMSEL UYUM İLE İLGİLİ DEĞİL”

Onur Okan Demirci konuşmasına şöyle devam etti:

“Gelir artışının olduğu veya mevsimsel uyumun sağlandığı ülkelerde dahi intihar oranları azalma göstermiyor. Bu da bize intihar eğiliminin ekonomik gelir ve mevsimsel uyum ile tahmin ettiğimiz kadar ilgili olmadığını gösteriyor. Şimdiye kadar intihar eden kişilerde ilk akla gelen maddi durumunun iyi olmadığı sonucu geçerli değil. Araştırmalar, intihar eğiliminin mevsimsel değişiklikler ile birlikte kişilerarası etkileşim ve psikolojik şiddet ile daha yakın ilişkili olduğunu gösteriyor. Yine araştırma sonucuna göre yakın bir gelecekte mevsimsel değişikliğe bağlı intihar oranlarının işsizliğe bağlı intihar oranlarına kıyasla yaklaşık dört katı daha fazla olacağı öngörülmektedir.”

“RİSKİ AZALTABİLİRİZ”

Şimdiye kadar intiharların altında yatan nedenler olarak toplumsal nedenlere odaklanıldığını ve iklim değişikliklerinin bu derecede ciddi bir etkisinin olduğunun gözden kaçırıldığını ifade eden Demirci, “Mutluluk oranlarının yüksek, intihar oranlarının düşük olduğu ülkelere baktığımızda soğuk iklime sahip ülkeleri görmekteyiz. İntiharı tetikleyen nedenler arasında iklim değişikliklerinin oldukça önemli bir role sahip olduğu görülüyor. Küresel ısınmaya karşı önlemler almak, aşırı sıcak mevsimlerde sıcaklara karşı kendimizi koruyucu önlemler almak gibi iklimsel önlemler intihar riskini azaltabilmeye karşı verdiğimiz mücadelede ciddi rol oynayabilir” dedi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler