HABER

Şiddetli yağış pamuk fiyatlarını düşürdü

Şiddetli yağış pamuk fiyatlarını düşürdü

ADANA (İHA) - Ziraat Mühendisleri Odası Adana Şube Başkanı Ayhan Barut, şiddetli yağışlardan zarar gören pamuğun, buğdayla aynı fiyattan satılmaya başlandığını söyledi.

Barut, yaptığı açıklamada, son günlerde bölgede meydana gelen şiddetli yağışların tarım alanlarında zarara yol açtığını, özellikle Adana'da pamuk, mısır, yerfıstığında önemli zararlar oluştuğunu belirtti. Barut, "Aşırı yağış nedeniyle pamukta renk ve benek oluştu, kalite kaybı oldu. Yağmur yiyen pamuk piyasada 70-75 YKr'dan, 40-45 YKr'ya kadar düştü. Pamukta yüzde 50'ye varan fiyat kaybı yaşandı.

1 kilogram pamuk, 1 kilogram buğday fiyatından satılmaya başlandı. Tarımda değer olarak buğday alınır. Pamuk buğdaydan 3.6 kat daha değerli bir tarım ürünüdür ancak şiddetli yağışlardan dolayı iki üründe aynı fiyattan satılıyor" dedi.

Barut, aşırı yağışlardan dolayı pamukta kalite düşüklüğü olduğunu ancak bu kadar fiyat gerilemesinin fırsatçılıktan başka bir şey olmadığını ifade etti. Pamuk ekilmesi için üreticiyi teşvik ettiklerini ve bu yıl pamuk ekiminde yüzde 50'lik bir artış olduğunu kaydeden Barut, "Biz şimdi üreticiye nasıl 'pamuk ek' diyelim. Hükümet üreticinin zararlarını telafi etmeli.

Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, selden zarar gören Güneydoğu Anadolu Bölgesi'ndeki üreticilerin ayağına giderek, zarar tazmini konusunda söz verdi. Çukurova'da da benzer zararlar söz konusu. Çukurova çiftçisine de zarar tazmini konusunda yol gösterilmeli ve üvey evlat muamelesi görmemeli. Aksi taktirde özellikle pamuk üreticisi pamuk yerine yine diğer ürünlere yönelebilir" diye konuştu.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön