Şifa Operasyonu'nda gözaltına alınanlar 80 oldu

Şifa Operasyonu'nda gözaltına alınanlar 80 oldu

SİVAS (İHA) - Sivas Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şubesi'nin 11 ilde eşzamanlı olarak başlattığı "Şifa 58" adlı operasyon kapsamında Sivas'ta gözaltına alınan; çoğunluğunu doktor, hemşire, sağlık memuru, medikal ve ilaç mümessillerinin oluşturduğu şahısların sayısının 80'e çıktığı öğrenildi.

Edinilen bilgiye göre; yaklaşık 11 aydan beri sürdürülen soruşturma kapsamında bu sabaha karşı Sivas ile birlikte İstanbul, Aydın, Kayseri, Tokat, Amasya, Malatya, Muğla, Ankara, Bolu ve Eskişehir olmak üzere 11 ilde eş zamanlı operasyon yapıldı. Sivas'taki operasyonlarda kentteki çeşitli hastane ve sağlık kurumlarında çalışan 35'i doktor, 6 hemşire ve 7'si de sağlık memuru olmak üzere 80 kişi gözaltına alındı.

Gözaltına alınan zanlıların; "yolsuzluk, devleti dolandırmak, suç işlemek için çete kurmak, ihaleye fesat karıştırmak, tarihi geçmiş tıbbi malzemeleri piyasaya sürmek" gibi iddialar ile gözaltına alındıkları belirlenirken, doktorların "erkek hastalara sezaryen yapılmış gibi göstermek, ölülere sahte reçete düzenleyerek menfaat sağlamak" gibi iddialarla da suçlandığı ileri sürüldü.

Gözaltına alınan memurların ise rüşvet karşılığında suça yardım ve yataklık yaptıkları iddia edilirken, zanlılar ile birlikte ele geçirilen bir TIR dolusu bilgisayar, tıbbi malzeme ve ilaçlara el konuldu.

Bu arada sabah erken saatlerden öğle saatlerine kadar gözaltına alınan zanlılar, Sivas Numune Hastanesi Adli Tıp Kurumu'na götürülerek sorgulamadan önce sağlık kontrolünden geçirildi.

Diğer taraftan Sivas Valisi Veysel Dalmaz'ın "Şifa 58" adlı operasyon ve gelişmelerle ilgili basın toplantısı düzenleyeceği öğrenildi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler