HABER

Sigara 'kronik bronşit' nedeni

Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Cihad Dündar, sigara içenlerin bir çoğunda kronik bronşit hastalığı görüldüğünü belirterek tiryakilerin mutlaka sigarayı bırakması gerektiğini ifade etti.

Sigara 'kronik bronşit' nedeni

Bronşit hastalığının akciğer içindeki havanın dolaştığı boruların iltihaplanmasıyla oluştuğuna işaret eden Doç. Dr. Cihad Dündar, hastalığın belirtisinin nefes darlığı, parmak uçları ve dudaklarda morarma olduğunu söyledi. Hastalığın sebebinin oldukça farklı ve fazla olduğunu kaydeden Dündar, "En çok rutubetli iklim şartları, tozlar, sigara dumanı, tekrarlayan bakteri ve virüs bronşitleri, alerjik reaksiyonlar sayılabilir. Bu sebepler içinde sigara en önemli yeri tutmaktadır. Sigara içenlerin çoğunda, özellikle günde bir paketten fazla içenlerde ileri yaşlarda kronik bronşit başlamaktadır. Sabahları çok olan öksürük, çok kere kuru, bazen de balgamlıdır. Hastaların bir kısmı bu öksürüğe önem vermezler" dedi.

Hastalığın tedavisinde ilk yapılması gereken şeyin, bronşları, tahriş edici ortamdan izole etmek olduğuna dikkat çeken Doç. Dr. Cihad Dündar, bakteriyel bir enfeksiyonsa antibiyotik, mantar enfeksiyonu ise mantar ilaçları kullanılması gerektiğini ifade etti.

Dündar, bronşit hastalığının görüldüğü durumlarda bronşları genişletici ve balgam söktürücü ilaçlar verildiğini hatırlatarak, sigaranın mutlaka bırakılması gerektiğini belirtti.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler